Martina Sáblíková to dokázala!!! Vybojovala Rio!

22. 9. 2015, 23:44

Byly to nervy, ale všechno dobře dopadlo. Martina Sáblíková skončila v časovce na mistrovství světa v Richmondu stejně jako vloni 12., ale v redukovaném pořadí zemí jí patřilo 9. místo, které ji zaručuje účast v časovce na olympiádě v Riu 2016!

martina-jede-richmond-1

„Je to úžasný splněný sen,“ radovala se Sáblíková. „Jsem strašně šťastná, že to vyšlo, ale byly to šílené nervy. Měla jsem hrozný strach, že to nedopadne. Když mě předjela ta Ruska o pár setin, říkala jsem si, že jestli tímhle přijdu o olympiádu, tak se snad zblázním. Naštěstí to bylo drama se šťastným koncem,“ prozradila česká reprezentantka.

„Jsem plná emocí a mám obrovskou radost. I kvůli všem lidem, kteří mi fandili. Byla to možná nejtěžší časovka, jakou jsem v životě jela. Hlavní kvůli silnému větru, který se pořád točil. Vím, že jsem měla rezervy v zatáčkách, ale nejdůležitější je, že se podařilo vybojovat Rio,“ oddychla si po závodě.

Stane se třetí Češkou, která okusí atmosféru zimních i letních olympijských her. Před ní to zažily Kateřina Neumannová a Kateřina Nash, které měly kombinaci běh na lyžích - horské kolo, zatímco Sáblíková úspěšně zvládá rychlobruslení a silnici.

Očima Tomáše Konečného, trenéra reprezentace

Ukázalo se, jak je ta špička vyrovnaná, protože tři holky před Martinou včetně ní byly ve dvou a půl vteřinách. Před startem byla hodně nervózní, ale zvládla to výborně. Trať měla perfektně nastudovanou a podle mě v technice oproti těm nejlepším skoro neztrácela. Navíc dokázala jet vyrovnaně obě kola. Nepodcenila žádný detail, včera se mnou ještě jela v autě časovku za Schleglem, aby viděla, jak projíždí zatáčky. Martina pro tenhle úspěch strašně dřela, nechtěla nic podcenit. S trenérem Petrem Novákem tomu hodně obětovali, ale podařilo se ten cíl splnit. Teď mají skoro rok na to, aby se na olympiádu nachystali. Tam jí navíc bude hrát do karet i těžký profil silničního závodu, kde má velkou šanci na úspěch.

Přímou účast v Riu si z dnešní časovky na 30 km zajistilo prvních deset zemí redukovaného pořadí. Před Sáblíkovou skončily dvě Američanky, dvě Holanďanky a dvě Němky, což znamenalo 9. místo pro Českou republiku potažmo pro svěřenkyni Petra Nováka.

Titul vybojovala dánská rodačka Linda Villumsenová, která získala historicky první zlato pro Nový Zéland v kategorii elite. Stříbro brala v neskutečně vyrovnaném závodě Anna van der Breggenová z Nizozemska a třetí byla Němka Lisa Brennauerová. První tři závodnice od sebe dělilo pouhých 5 vteřin! Sáblíková ztratila na vítězku 1:21 min.

s andym sabl

Martina se sportovním ředitelem týmu AWT-GreenWay René Andrlem, který na ní v Richmondu rovněž dohlížel.

V časovce juniorů slavil titul Němec Leo Appelt před dvojicí Američanů Adrien Costa, Brandon McNulty. Oba dva letos zářili v České republice na Závodu míru juniorů, kde obsadili první dvě místa konečného pořadí. Jediný Čech na startu juniorské časovky v Richmondu Jakub Otruba obsadil 29. místo se ztrátou 3:04 min.