Martin deklasoval zbytek světa a má čtvrtý titul

12. 10. 2016, 17:55

Tony Martin už poněkolikáté dokázal, jak velkým časovkářským fenoménem je. Německý cyklista získal dnes v katarském Dauhá za velkého vedra už svůj čtvrtý titul mistra světa, když zbytek světa porazil rozdílem třídy.

tentoby-no

Druhý skončil obhájce zlata Vasil Kiryjenka z Běloruska, bronz získal Španěl Jonathan Castroviejo. Kiryjenka na 40 km rovinaté trati ztratil 45 vteřin, Castroviejo zaostal o více než minutu.

Jediný český cyklista v závodě Daniel Turek obsadil 44. místo z 66 startujících. Při své premiérové časovce na MS v elitní kategorii ztratil na Martina 5:05 min.

Martin byl suverénní, nejrychlejší čas měl na všech mezičasech. „Byla to časovka pro mě jako stvořená. Hodně jsem si věřil,“ přiznal německý reprezentant. „Jediné, z čeho jsem měl trochu obavy, bylo horko, ale byl jsem tady s týmem týden a měl jsem dost času, abych si na to zvykl,“ prozradil.

ti ti co medil cas

Některým favoritům závod nevyšel zdaleka podle představ: Australan Rohan Dennis byl šestý a nizozemský excelentní časovkář Tom Dumoulin až jedenáctý.

Martin vybojoval 60. vítězství v kariéře a hned 44 jich bylo v časovkách. Už v neděli slavil na rozlučku s týmem Etixx-Quick Step titul v týmové časovce. V počtu individuálních titulů v časovce vyrovnal Fabiana Cancellaru.

„Ale takhle jsem se na to nedíval. Vždy mě zajímá vítězství v danou chvíli. A teď jsem nadšený, že budu oblékat dres mistra světa v časovkách příští rok. Docela mi chyběl,“ řekl Tony Martin, který předtím triumfoval v letech 2011, 2012 a 2013.

jsetejedenmartiiin

„Letos jsem neměl tak dobrý rok, ale v posledních dvou závodech sezóny jsem dokázal vybojovat titul. Co víc si mohu přát. Určitě mi to dodá sebevědomí do další sezóny,“ dodal německý cyklista, jenž přestupuje do Kaťuši.

Titul v časovce žen získala nečekaně 41letá Američanka Amber Nebenová, která časovku na MS vyhrála už v roce 2008 ve Varese. Druhá Ellen van Dijková z Nizozemska na ní ztratila pouhých šest sekund.