SuperCycling.cz

Honza Bárta: Cílem je Rio, snem umístění v top 6

23. 9. 2015, 10:31

Už dnes večer našeho času se Honza Bárta postaví na start časovky na mistrovství světa v Richmondu, která měří 53 kilometrů. Patří do širšího okruhu favoritů a chce to potvrdit. Hlavním cílem je kvalifikace na olympijskou časovku do Ria, což mu zajistí desítka v redukovaném pořadí zemí, ale myslí i výš. „Rád bych vylepšil svoje maximum z mistrovství světa,“ říká k 7. místu, které vybojoval ve Valkenburgu 2012.

barta-richomnd-nahoru-1

Jak se cítíš před startem?

Nohy jsou v pohodě a těším se. Vypadá to, že by mělo být hezké počasí. Je to spíš silová časovka, ne moc technická, jede se po širokých silnicích. Není to úplná placka, jsou tam takové vlnky. Máme jinou trasu než ostatní kategorie, jedeme ze severu do Richmondu a stejný je až ten konec s kopcem před cílem.

Jan Bárta v časovkách na MS

2012 (Valkenburg) - 7.

2013 (Florencie) - 11.

2014 (Ponferrada) - 9.

 

Top 5 z loňského MS:

1. Wiggins, 2. Martin, 3. Dumoulin, 4. Kiryjenka, 5. Dennis

 

Startovní časy Čechů

Petr Vakoč: 19.25

Jan Bárta: 20.28

Živě vysílá ČT Sport

 

Tip na top 3 podle Supercycling.cz

1. Dennis, 2. Martin, 3. Dumoulin

Je pro tebe prioritou kvalifikace do Ria?

Desítka redukovaného pořadí zemí je takový první cíl. Ten druhý a větší je vylepšení mého maxima v podobě sedmého místa. To mě moc láká, ale vím, že to bude hodně těžké.

barta k richmond nahoru

V zámoří jsi už poměrně dlouho, jel jsi etapák Tour of Alberta i dvě kanadské jednorázovky. Byly to dobré závody na přípravu?

Výhodou bylo, že jsem tu byl dřív a dokonale jsem si zvykl na ten časový posun. V Kanadě bylo hodně chladno, při tom etapáku skoro každý den pršelo a na startu jsme jednou měli tři stupně. A když jsme jeli ve výšce 1500 metrů, kolem silnice byl napadaný sníh. Předtím jsem jel v totálním vedru Czech Tour a tady jsem si oblíkal skoro všechno, co šlo. V Richmondu je zase třicet nad nulou a jsem rád, že jsem ty teplotní šoky přečkal bez nachlazení.

barta richmond 4

Zůstával jsi v Kanadě, nebo ses hned přesouval do Richmondu?

Kvůli lepšímu počasí jsem hned odletěl sem. Montreal je obrovské město, tady jsem měl daleko lepší počasí i podmínky na trénink. Ubytoval jsem se v hotelu českého nároďáku, a když jsem přijel, už tady byla Martina Sáblíková.

Česká výprava je letos na šampionátu nebývale početná a má velké ambice...

Je to hodně příjemné. Mám pocit, že cyklistika u nás jde celkově nahoru a je to vidět na těch dobrých lidech. Je nás tu opravdu dost, řada mladých a já už patřím k těm starším (smích). Včera mě jeden junior pozdravil „Dobrý den“. Na časovku jsem se musel oholit, abych vypadal trochu líp :-) Většina závodníků je mladší, vlastně skoro všichni... Těším se, až dorazí Bucháček, to už si budu připadat jako průměr :-)

barta richomnd 5

Koho považuješ za největší favority časovky?

Letos mi to přijde daleko vyrovnanější. Otázka je, jak moc bude Dumoulin utahaný po Vueltě. Hodně dobře by mohl jet Dennis. Martin je taky favorit, ale v sezóně tolik těch časovek nevyhrál. Už to není tak jednoznačné, že by vyhrával o minutu před ostatními.  Bylo by pěkné, kdybych tam někde blízko za nimi skončil i já, ale nechci předbíhat. Každá časovka je jiná.

Přemýšlíš už i nad silničním závodem, kde český tým pojede v sedmi?

Zatím se soustředím jen na časovku, ještě jsem ani nebyl na okruhu. Pojedu tam poprvé ve čtvrtek. Ale tým máme hodně silný, Štyby je ve výborné formě a letos máme asi největší šanci na dobrý výsledek.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.