SuperCycling.cz

Etixx-Quick Step slavil na dvou frontách

9. 10. 2016, 21:56

Velký den dnes zažila stáj Etixx-Quick Step. V úvodní den mistrovství světa v Kataru vyhráli závodníci belgické stáje týmovou časovku a na jednorázovce Paříž-Tours ve Francii slavil prvenství Kolumbijec Fernando Gaviria.

etix-je-kralem-TTT

V Kataru zahájily šampionát časovky mužských a ženských týmů a Etixx mezi muži vyhrál o 12 vteřin před obhájci prvenství z BMC. Třetí skončila Orica-BikeExchange.

Jediný Čech na startu Daniel Turek byl s izraelskou formací Cycling Academy dvanáctý, když na 40 km dlouhé rovinaté trati ztratili přes 4 minuty. Leopold König svůj start za Sky na poslední chvíli odpískal kvůli nemoci a nepojede ani časovku jednotlivců.

etixacii jedou

Startovalo celkem 17 týmů, z WorldTour chybělo hned osm stájí, mj. Tinkoff, Cannondale-Drapac, Trek-Segafredo, Lampre-Merida nebo Lotto Soudal.

Počasí ukázalo v Kataru hned první den to, čeho se všichni obávali. Jelo se za 35stupňového vedra. Očividně nejlépe se s tím popasovali cyklisté Etixx-Quick Step. Dnes byli nejlepší na všech mezičasech a mírný náskok jim vydržel i v cíli.

Navázali na svá vítězství z let 2012 a 2013. Tony Martin byl u všech tří a teď to má v počtu titulů vyrovnané, protože třikrát vyhrál i časovku jednotlivců. „Podali jsme perfektní týmový výkon. Jeli jsme na hranici našich limitů. Nebylo to vůbec jednoduché, hlavně kvůli tomu vedru,“ přiznal T. Martin.

tonka s msreccel

Pro něj to byla rozlučka s Etixx-Quick Step, od nové sezóny bude hájit barvy Kaťuši. „Proto pro mě bylo toto vítězství velmi speciální. Jel jsem všechny týmové časovky od doby, co se tahle disciplína vrátila do programu mistrovství světa. Pokaždé jsem byl na pódiu, třikrát jsem vyhrál. Ale to dnešní vítězství je kvůli rozlučce s týmem jiné. Chci poděkovat týmu za dnešek i za těch skvělých pět let,“ dodal německý cyklista.

Mezi ženami získaly titul závodnice nizozemského týmu Boels - Dolmans v čele s hvězdou Ellen van Dijkovou, která se tak se stávajícím týmem rozloučila tím nejlepším způsobem. Od nové sezóny bude hájit barvy stáje Liv-Plantur.

Výsledky týmové časovky mužů najdete ZDE, časovky ženských týmů ZDE.

Gaviria zaskočil všechny

Další zářez pro barvy Etixx-Quick Step přidal na 110. ročníku klasiky Paříž-Tours Kolumbijec Fernando Gaviria. Po 252 km zaskočil všechny další sprintery, kteří se chystali na finiš, nástupem 600 metrů před cílem, kdy v dlouhé cílové rovince vyrazil dopředu a mírný náskok udržel.

„Tohle je nejhezčí vítězství mojí kariéry. Vím, jak velkou historii tenhle závod má, a proto jsem měl velikou motivaci ho vyhrát. Bylo to hodně těžké a rychlé, ale byl jsem na finále dostatečně čerstvý. Snažil jsem se získat nějakou výhodu už v poslední zatáčce, která peloton trochu zbrzdila,“ popisoval Gaviria.

gavirija zaskakuje vsjech

„V těch posledních stovkách metrů jsem jel celou dobu, co to šlo, to byla jediná taktika. Byl to letos můj poslední závod v dresu tohoto týmu a jsem nadšený, že jsem ho proměnil ve vítězství. A jsem nadšený, že to Etixx-Quick Step vyšlo i v Kataru na týmové časovce,“ dodal 22letý kolumbijský sprinter.

Teď se přesune do Kataru, kde bude za týden patřit k černým koňům silničního závodu jednotlivců. „Tam to bude úplně jiný příběh. Uvidíme, co se závodem udělá to vedro, ale mám dobrou formu a uvidíme, co se stane,“ prohlásil Gaviria.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.