Yates poprvé v problémech. Ale vedení ještě drží

24. 5. 2018, 22:27

Dosud neměl Simon Yates na Giru jediný špatný den. Až v dnešní 18. etapě s cílem na Prato Nevoso v nadmořské výšce 1607 m mu závěr nesedl. Na své největší rivaly ztratil, na druhého Toma Dumoulina 28 vteřin. A přesně o 28 vteřin nyní Giro vede.

tsynahoruu

„Prostě jsem neměl nohy, nic jiného za tím nebylo,“ říkal po dojezdu Yates, jenž měl až do cíle k ruce kolegu z týmu Mitchelton-Scott Nieveho. Předtím pro něj odvedl spoustu práce i Roman Kreuziger. „Není důvod k panice. Pořád jsem zůstal ve vedení a zítra je další den,“ přiznal britský lídr.

stikjej

„Během uplynulých dní neukázal jedinou slabou chvilku. Dnešek vyhovoval silovým závodníkům. Pokud chtěli Dumoulin s Froomem na Simona něco najet, tak dnes byl ten vhodný den. Ale přijdou daleko těžší etapy, zítřek je podle mě nejtěžší na celém Giru,“ prohlásil sportovní ředitel Yatesova týmu Matt White.

Co cyklisty čeká? Přetěžká etapa s 4 vrchařskými prémiemi. Od startu skoro pořád do kopce na první stoupání 2. kategorie (Colle del Lys), pak sešup dolů a stoupání dlouhé 18,5 km přes 45 zatáček na nejvyšší bod letošního Gira, Colle delle Finestre, jehož vrchol je ve výšce 2718 m.

Další sjezd dolů do Pragelata a další stoupání, tentokrát do Sestriere. Pak opět dolů a prudké stoupání do cíle na vrcholu Jafferau. Je to sedmikilometrový prudký kopec s místy až 14 procentním sklonem.

tapjefinestre

„Cílový kopec je opravdu těžký a prudký. Simon určitě bude chtít útočit. Je to agresivní závodník, který s dneškem nebyl spokojený a dobře ví, že bude mít ještě dost příležitostí, aby zase něco najel on,“ přiznal White po dnešní etapě.

„Byl to pro mě dobrý den, ale to, co přijde v pátek a sobotu, bude jiný level. Daleko těžší etapy,“ řekl Tom Dumoulin.

Etapu vyhrál z úniku Němec Maximilian Schachmann z Quick-Step Floors a pro belgickou stáj vybojoval už 5. vítězství na letošním Giru. „Je to moje první Grand Tour a vyhrát hned při premiéře etapu, to je neskutečné,“ jásal 24letý cyklista.

Z úniku vykrystalizovala na posledních kilometrech vpředu dvojice Schachmann, Cattaneo, na posledním kilometru se tam dotáhl Plaza. Cattaneo měl velkou motivaci, protože jede doma a jeho stáj Androni startuje na divokou kartu, stejně jako Israel Cycling Academy, jejíž barvy hájí Plaza.

achmancobach

Pro velezkušeného Španěla by v případě vítězství šlo o splněný sen, protože má na kontě vyhranou etapu z Tour i Vuelty a jen Giro mu ve sbírce chybí. Jenže proti byl Schachmann, který měl na posledních metrech nejvíce sil. Nejdřív s Plazou odpárali Itala a pak už se zlomil i 38letý Španěl.