SuperCycling.cz

Yates: Giro můžu vyhrát. Froome: Ještě budu bojovat

15. 5. 2018, 07:09

Simon Yates si užívá pocitů, na které není zvyklý. Lídrem na Grand Tour ještě nikdy nebyl. Na letošním Giru je to realita. Najednou se nejvíc novinářů nemotá kolem Chrise Frooma, ale kolem jeho 25letého krajana z týmu Mitchelton-Scott.

volnoruz

Můžete Giro vyhrát? Tuhle otázku slyšel Yates během pondělního dne volna mnohokrát. „Ano, určitě je to v mých silách,“ opakoval nejen na tiskové konferenci. „Ale musím najet ještě nějaký čas v horách. Ne vteřiny, ale nejlépe minuty,“ přiznal.

Zatím vede o 32 vteřin před týmovým kolegou Estebanem Chavesem. Jak vypadá pořadí na dalších místech? 3. Dumoulin +38, 4. Pinot +45, 5. Pozzovivo +57. Froome je až 11 se ztrátou 2:27 min., Aru, který měl rovněž obrovské ambice, dokonce 15. (+2:36).

„Co jsem mohl vidět, tak hodně mých rivalů je na tom opravdu dobře. Pozzovivo i Pinot jsou v horách nesmírně silní. Tom (Dumoulin) je tam taky hodně blízko, hlavně má určitě v hlavě tu časovku, která mu hraje do karet. Tihle tři z mých soupeřů zatím vypadají nejlíp,“ přiznal Yates, jehož si australská stáj vychovává i s dvojčetem Adamem už od roku 2014.

tidvazmitch

Dobře však ví, že si nesmí vybrat jediný slabý den a slibuje další útoky. „Nevím, kolik musím najet na Dumoulina. Možná to musí být dvě nebo tři minuty. Musím být agresivní a útočit v každou možnou příležitost,“ uvědomuje si britský lídr.

Časovky totiž nejsou jeho silnou stránkou a přesně za týden je po druhém dni volna na programu rovinatá časovka na 34,2 km. „Prostě je normální, když ztratím dost v časovce. Ti vysocí a silní kluci vyvinou o 100 wattů větší sílu než já. Se svou postavou se nemůžu měřit s nejlepšími, ale jde o to ztratit co nejmíň na rivaly v celkovém pořadí,“ odhadoval. Yates váží podle oficiálních údajů při svých 172 cm 58 kg, Dumoulin na 186 cm o 13 kg víc.

Očima Romana Kreuzigera

Zatím se pro nás závod vyvíjí velmi dobře. Simon je v růžovém, Esteban druhý, vedeme soutěž týmů. K tomu jsme vyhráli dvě etapy, takže můžeme být maximálně spokojeni. Ale zároveň musíme zůstat nohama pevně na zemi, protože Giro je ještě hodně dlouhé. Je potřeba si dobře rozvrhnout síly. Je znát, že na této Grand Tour startují poprvé osmičlenné týmy. Ten jeden člověk chybí. Zvlášť, když jedeme na dva lídry. Ale zatím nám to funguje výborně.

Atmosféra v týmu je hodně uvolněná. Esteban ji umí navodit, Simon je zase kliďas a nedává najevo žádný stres. I ta skvělá parta je důvodem toho, kde jsme. Byl bych rád, abychom takhle mohli hovořit i v Římě, ale je jasné, že soupeři budou ještě hodně dotírat. 

Australský tým to má fantasticky rozehrané a všichni odvádějí skvělou práci. Po rovinách Bewley s Tuftem a také Juul-Jensen, v kopcích jsou lídrům k ruce nejvíce Kreuziger, Haig a Nieve. „Jako tým jsme sem přijeli s velkými ambicemi a zatím to potvrzujeme. Ten tým funguje výborně,“ řekl Yates.

Kdo z vás dvou je větším lídrem, ptali se novináři Estebana Chavese. „Jedničkou je Mitchelton-Scott,“ odpověděl jim věčně usměvavý Kolumbijec.

tymmitchprac

„Ono můžete plánovat, co chcete, ale cyklistika je někdy bláznivá. Když byla etapa na Etnu, nikdo nečekal Estebana v úniku. Nebylo to v plánu. A já nečekal, že ho v posledních metrech dojedu. Ale někdy se takové věci stávají,“ vysvětloval lídr Gira.

Zatímco v australském týmu panuje skvělá nálada, ve Sky to zdaleka není ideální. A růžové už vůbec ne. Ten dres je totiž v tuhle chvíli pro Frooma opravdu daleko. Dva pády, ztráta přes dvě minuty.

„Ale já nikoho nikdy neodepisuju,“ uvedl Yates na adresu svého krajana, s nímž bydlel jako bažant při Hrách Commonwealthu v Dilí před osmi lety na pokoji. „Stejně jako Tom na mě Chris získá hodně v časovce a určitě bude silný v posledním týdnu,“ odhadoval.

yejtsy

A jak vidí šance samotný Froome? „V tuhle chvíli se vítězství zdá jako nereálné, ale já se nikdy nevzdávám. Budu bojovat,“ slíbil. „Dám do toho všechno, a jestli z toho bude 20. nebo 2. místo, to se uvidí...“

Z toho, že Giro vede jeho krajan, má upřímnou radost. „Opravdu jsem za něj šťastný. Je to velký úspěch a zatím jede skvěle. Ale já mu rozhodně nedám nic zadarmo a budu se snažit mu to hodně ztížit,“ slíbil.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.