SuperCycling.cz

Úvod Gira očima Tomáše Konečného

12. 5. 2014, 17:05

Absolvoval tři Grand Tour, v roce 2001 vyhrál etapu na Vueltě. Bývalý profesionál Tomáš Konečný a dnes trenér Cyklotrenink.com hodnotí pro Supercycling úvodní dny závodu Giro d´Italia na území Severního Irska a Irska.

konas fotka k clanku giro

konas fotka k clanku giro

To, že Grand Tour startují často mimo území pořadatelské země, je asi v současné době nevyhnutelné. Jsou tam nejrůznější obchodní zájmy a když si to někdo zaplatí, proč ne... Ale nejvíc to odskáčou závodníci, pro ně takové přesuny rozhodně nejsou příjemné. Na druhou stranu je to pro všechny stejné, týmy to vědí dlouho dopředu a mohou se na všechno nachystat i po logistické stránce.

Irsko je ještě relativně v pohodě, ale nikdo by se asi nemohl divit, jestli třeba Tour de France jednou odstartuje v Kataru. Pokud si to šejkové umanou a organizátorům štědře zaplatí, což není problém, dají jim to.

Když chtěli kdysi dostat do Kataru ty nejlepší týmy, zaplatili jim královské startovné. A bydleli jsme v hotelu, kde stála noc tisíc dolarů.

Já si pamatuju, když jsme jeli na závod do Kataru, který tenkrát ještě nebyl zařazen do nejvyšší kategorie. Pro závodníky nuda: samá rovina, vítr. Ale oni těm týmům zaplatili královské startovné, protože tam chtěli mít ty nejlepší. Zázemí bylo neskutečné. Bydleli jsme v hotelu, kde stála noc tisíc dolarů. To samé Tour Down Under v Austrálii v začátcích. Těm nejlepším týmům platili organizátoři letenky business třídou. Stálo to strašně peněz, ale vždycky je dokázali sehnat.

Co se týče úvodních dnů Gira, horší počasí asi nemohlo v Irsku nikoho moc zaskočit. Silniční cyklistika nejde zavřít na stadión a déšť k ní prostě patří. Stejně jako ty pády na mokru. Během prvního týdne každé Grand Tour to vždycky padá, pak ten stres trochu opadne.

Týmovou časovku vyhrála na úvod Orica GreenEDGE a musím říct, že mi udělala radost. Porazila Omegu, klobouk dolů. Já mám tenhle tým strašně rád. Líbí se mi australská mentalita, je to hodně kamarádské. Jak nechali dres lídra Tuftovi v den jeho narozenin, to bylo krásné gesto.

konas vuelta

Tomáš Konečný při etapovém vítězství na Vueltě v roce 2001.

Další dvě etapy vyhrál ve spurtu Kittel a vůbec mě to nepřekvapilo. On je sprinter světové špičky, což ukázal už vloni na Tour. Ze všech sprinterů na Giru je nejsilnější.

Uvidíme, jak se Giro bude vyvíjet, až přijdou těžší etapy. Největším favoritem na papíře je Quintana, ale zase nemá tolik zkušeností. S Rodríguezem jsou to ryzí vrchaři, jenže jsou oba takoví pobláznění a může se stát, že Evansovi neodjedou.

S Cadelem Evansem jsem kdysi působil v týmu T-Mobile a v poslední době ukázal formu. Bude mít jistě velkou motivaci, když ho nevzali na Tour. Určitě cítil velké zklamání. Myslím, že na ty nejlepší vrchaře už to v nejtěžších etapách stačit nebude, věk se zastavit nedá. Ale třeba se pletu. Může bojovat o top 5, možná o top 3, ale na vítězství to nevidím. Vyhrát a být třetí, to je na Grand Tour obrovský rozdíl.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.