SuperCycling.cz

Turín oslavoval staronového krále Gira Nibaliho

29. 5. 2016, 22:57

Vincenzo Nibali je králem 99. ročníku Gira. Po průběhu většiny závodu nečekaným, ale po posledních třech dnech asi zaslouženým. A možná i šťastným, protože kdo ví, jak by to vypadalo, nebýt pádu nizozemského lídra Stevena Kruijswijka v páteční etapě.

ten-cenzo-s-trofejkou

Turín vítal v poslední den závodu staronového krále. Giro vyhrál lídr Astany podruhé po triumfu v roce 2013. „Nemůžu být šťastnější,“ přiznal Nibali, který se do růžového dresu oblékl až po sobotní poslední těžké etapě. „Opravdu jsem si poslední den užil, atmosféra v Turíně byla neskutečná,“ řekl italský vítěz.

ten cesnzo akoioitoeokopik

Na pódium v celkovém pořadí ho doprovodili druhý Kolumbijec Esteban Chaves (Orica-GreenEDGE) a třetí Španěl Alejandro Valverde (Movistar).

„Včerejšek a dnešek byly dva nejdůležitější dny mého života. V sobotu jsem řekl týmu: Tohle je teprve začátek. Musíme pokračovat v tvrdé práci a v dalších letech se můžeme dočkat velkých věcí,“ uvedl Chaves.

„Věc, na kterou z letošního Gira nikdy nezapomenu, bude sobotní etapa, kdy přijeli na závod moji rodiče. Byla to pro mě první návštěva Evropy,“ prozradil.

Spokojen byl i třetí Valverde. „Je to pro mě osmé pódium na Grand Tour. Giro jsem jel poprvé a hned jsem v top 3, takže nemohu být šťastnější,“ řekl lídr Movistaru. Stal se 16. cyklistou historie, který vystoupil na pódium v celkovém pořadí všech tří Grand Tours. Jen jedno pódiové umístění mu chybí k vyrovnání španělského rekordmana Miguela Induraina.

ti ti co byli dobi

Valverde si dá teď pár dní volna a pojede španělský mistrák. „Potom přijde Tour, kde budu pomáhat Nairovi (Quintana), abychom naplnili náš žlutý sen. Chci, aby v tom od začátku bylo jasno. První týden se budu šetřit, abych měl co nejvíc sil v horách pro Naira. Osobní ambice budou maximálně na nějakou etapu, na celkové pořadí nepojedu,“ přiznal Valverde, jehož dalším velkým cílem bude olympijský silniční závod v Riu.

Dres nejlepšího vrchaře získal na Giru Španěl Mikel Nieve (Sky), nejlepším sprinterem byl Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo), bílý trikot pro nejlepšího mladíka má Bob Jungels z Etixx-Quick Step a týmovou soutěž vyhrála Astana.

tak to byue

Poslední etapu Gira podle očekávání rozhodl závěrečný spurt. Vyhrál ji Němec Nikias Arndt (Giant-Alpecin) poté, co byl kvůli nepovolenému manévru diskvalifikován Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo).

Etapu provázel déšť, i proto bylo celkové pořadí hned po vjezdu do Turína kvůli riziku pádů neutralizováno. Šlo tedy jen o bitvu sprinterů, závodníci na celkové pořadí mohli jet v klidu.

99. ročník Gira je tedy minulostí. Zlatým písmem bude do historie zapsán držitel maglia rosa v cíli Vincenzo Nibali. K velké radosti italských tifosi.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.