SuperCycling.cz

Tragédie: Pozzovivo spadl ve sjezdu a Giro pro něj skončilo

11. 5. 2015, 17:53

Třetí etapa Gira se nesla ve stínu těžkého pádu italského lídra stáje AG2R Domenica Pozzoviva. Jeden z favoritů závodu spadl ve sjezdu 39 kilometrů před cílem a Giro pro něj předčasně skončilo.

pozzovivo-na-zemi

Dvaatřicetiletý Pozzovivo měl na Giru nemalé ambice v celkovém pořadí, ale od začátku bylo všechno proti němu. Týmová časovka francouzské stáji vůbec nevyšla, bylo z toho až 16. místo a ztráta 48 vteřin. Ve včerejší etapě Pozzovivo v závěru spadl a ztratil 1:09 min. Do dnešní etapy nastupoval s mankem 1:57 min. a figuroval na 108. místě.

To nejhorší však přišlo ve 3. etapě. Maličký Ital spadl ve sjezdu z vrchařské prémie na kopci Barbagelata. V zatáčce mu podjelo bez cizího zavinění přední kolo a spadl na obličej. Bleskově u něj zastavil týmový kolega Dupont. Na silnici byla krev a první dojmy byly hrozné.

Za chvíli u něj byl doktor a Pozzovivo se naštěstí začal hýbat. Nějakou dobu trvalo, než mu lékařský personál poskytl nezbytnou první pomoc, stabilizoval ho a po několika minutách byl italský cyklista sanitkou odvezen do nemocnice v cílovém městě Sestri Levante.

Podle prvních informací utrpěl spoustu odřenin a tržných ran, dýchá však sám. „Nejsme v situaci ohrožení života,“ uvedl lékař závodu Giovanni Tredici. „Máme to pod kontrolou,“ dodal bez dalších podrobností. Přesný rozsah zranění bude jasný až po zevrubném vyšetření v nemocnici.

„Je to strašná tragédie. Řekli mi to do vysílačky až dvacet kilometrů před cílem,“ přiznal kolumbijský stájový kolega Pozzoviva Carlos Betancur. „Jen doufám, že to není nic vážného,“ dodal muž, který by teď měl být lídrem AG2R.

poz

Domenico Pozzovivo na archivním snímku.

Pozzovivo byl ještě z lokální nemocnice převezen vrtulníkem do Janovä, kde podstoupil další vyšetření. „Šlo spíš o preventivní opatření. Helikoptérou letěl proto, že silnice jsou tady hodně klikaté a cesta autem by mu nemusela udělat dobře. A v Janově je výborné traumatologické centrum, tak jsme chtěli, aby měl co nejlepší vyšetření,“ řekl hlavní lékař Gira Giovanni Tredici a prozradil, že z nemocnice v Janově už Pozzovivo telefonoval se svou snoubenkou Valentinou.

„Má vážné poranění obličeje, ale žádnou zlomeninu ani poranění hlavy,“ uvedl lékař týmu AG2R Eric Bouvat. Hlubokou tržnou ránu nad pravým okem spravilo několik stehů. „Domenico je plně při vědomí, ale na samotný incident si vůbec nevzpomíná,“ prozradil.

„Přišlo mi, že příjezd lékaře trval strašně dlouho,“ řekl po etapě jeho kolega Hubert Dupont, který po pádu Pozzoviva okamžitě zastavil a šel mu pomoci. Podle informací z ředitelství Gira bylo krátce po pádu zjištěno, že Pozzovivo není v kritickém stavu, tudíž první sanitka dostala pokyn, aby pokračovala s pelotonem. Než přijela další, od pádu uplynulo sedm minut. To už byl Pozzovivo na nosítkách a připraven k transportu.

dalsi pozo

Ten pád jsem bohužel viděl, jel jsem v tu chvíli asi čtyři pozice za Pozzovivem. Je hrozné něco takového sledovat, člověku to úplně zlomí srdce. Dnešnímu vítězství věnuji jemu. Doufám, že se z toho dostane a brzy bude zpátky,“ přiznal australský sprinter Michael Matthews ze stáje Orica-GreenEDGE, který byl dnes byl v hromadném dojezdu nejrychlejší a udržel růžový dres lídra. 

I když spurtovalo méně lidí, protože řada elitních sprinterů ve stoupání na vrchařskou prémii 2. kategorie na vrchol Barbagelata v nadmořské výšce 1115 metrů odpadla. Do cíle to pak ještě bylo přes 40 kilometrů, ale nebyli schopni ztrátu dojet.

Matthews však v kopcích patří ze sprinterů k nejlepším, proto vydržel až do finále. Spurt mu rozjížděl stájový kolega Simon Gerrans. Matthews se ve finále vyvezl za zadním kolem Itala Fellineho z Treku a dokázal se před něj dostat. Třetí byl Belgičan Gilbert z BMC.

matthews opt 3 girke

Krátká, ale poměrně výživná etapa, se kromě nehody Pozzoviva nesla ve znamení úniku 25 lidí. Ten byl zlikvidován především díky fantastické práci závodníků Tinkoff-Saxo. Růžový dres sice drží Orica, ale ta na čele skoro nebyla vidět a pochvalu zaslouží jen borci z ruské formace včetně Romana Kreuzigera.

Ten přijel v hlavním poli a průběžně drží skvělé páté místo. Nic neztratil ani Leopold König (Sky), Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) pracoval v prvních dvou třetinách etapy a do cíle už dojel volně v grupettu s mankem přes 20 minut.

ad cesi girek 3

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

  • Honza
    12. 5. 2015, 14:00 (před 6 roky)

    Každopádně to vypadalo daleko hůř a myslím, že měl obrovské štěstí, že se mu nestalo něco horšího. Dnes už mluvil s novináři a chce se vrátit na závodě Kolem Švýcarska. Tak snad si tu smůlu už vybral...

  • Radek Pokorný
    11. 5. 2015, 23:40 (před 6 roky)

    Uf, to jsem se polekal z toho nadpisu. Chudák Pozzovivo, už po dvou etapách měl Giro takřka ztracené a ve třetí přijde ještě tohle. Strašné. Jakoby osud tomu chtěl, bude li zdravý, aby startoval na TdF které mu skladbou tratí určitě bude sedět více. Podobný pád ve sjezdu ho loni vyřadil z Vuelty, už si to přesně nepamatuji ale myslím že si zlomil nohu. Jen jestli on není na takové sjezdy moc lehký (53kg), kolo tak dobře nepřilne k povrchu.