SuperCycling.cz

Stoupání na Zoncolan: Jako pomalá poprava, říká Simoni

19. 5. 2018, 10:52

Na úpatí kopce je v italštině velký nápis La porta dell'inferno neboli Brána do pekla. Monte Zoncolan, který budou dnes cyklisté zdolávat v závěru 14. etapy Gira, je označován za nejtěžší stoupání v Evropě. Bolest pro všechny, pot, často i slzy.

zonco1

„Je to jako pomalá poprava,“ říká o Zoncolanu legendární Ital Gilberto Simoni, který na tomto magickém kopci dvakrát vyhrál (2003 a 2007). „Nejlehčí část Zoncolanu je těžší, než nejtěžší kopce na Tour. Tak to prostě je,“ dodává dvojnásobný vítěz Gira z let 2001 a 2003

Zoncolan - kopec ve východních Dolomitech, na který se dá vyjet ze tří různých stran. Dnes je to cesta z Ovara. Stoupání měří 10,1 km, průměrný sklon je 11,5 %. Průměr posledních 8 km je 15 %, některé pasáže mají až 22 % sklon.

„Je to podle mě jeden z nejtěžších kopců v Evropě a možná i na světě. U nás ve Španělsku máme Angliru, ale Zoncolan je těžší,“ tvrdí Igor Anton, baskický vrchař, který na Zoncolanu triumfoval v roce 2011 v barvách Euskaltelu.

zonco2

„V normálním kopci jedete kilometr v průměru tři minuty, možná méně. Tady pět i třeba sedm minut. Takže těch 10 kilometrů, když jedete rychle, zabere nejméně 40 až 41 minut. A celou tu dobu trpíte,“ popisuje současný cyklista týmu Dimension Data.

„Je to kopec, který je nekonečný. Je šíleně prudký a není tam prostor na chviličku odpočinku. Pořád to jde nahoru,“ říká Anton. „Fanoušci jsou tam centimetry od vás. Poslední kilometr je jako v úlu. Slyšíte jen hučení fanoušků a kolem cesty musí stát vojáci, abyste projeli...“

zonco3

Pro Antona, který má na 14 profesionálních vítězství, ční to v etapě Gira 2011 nad všemi. „Vyhrál jsem čtyři etapy na Vueltě, což je moje domácí Grand Tour, ale prvenství na Zoncolanu je nejvýš v mojí kariéře. To byla chvíle, na kterou nezapomenu do konce života...“

Před dnešním dějství Anton předpovídá velké chvíle lídru Yatesovi. „Je malý, hubený, a má velkou sílu. Dumoulin se svou postavou na tomhle kopci nevydrží a něco ztratí. Hodně dobrý bude Pozzovivo, který tuhle etapu klidně může vyhrát,“ odhadoval Anton.

Cyklisty během toho kopce čeká jen bolest a utrpení. „Je to brutální a neúprosný kopec. Fanoušci ho milují, protože vidí i to, jak cyklisté trpí,“ přiznal sportovní ředitel Mitchelton-Scott Matt White.

„Je tady atmosféra jako na fotbalovém stadiónu,“ přidává současný sportovní ředitel Sky Matteo Tosatto, který je s 34 starty rekordmanem v počtu absolvovaných Grand Tours.

eurosportiiii

„Člověk nesmí podlehnout nikomu kolem sebe. Chce to jet od začátku svoje tempo, jinak nahoře nevystačíte se silami. Bolí vás nohy, ale i ruce, jak pevně tisknete řídítka. Když na začátku projedete bránou s nápisem Brána do pekla, od té doby už se musíte dívat jen na svoje přední kolo. Kdybyste se podívali hodně před sebe, tak možná ztratíte morálku a zahodíte kolo,“ dodává Tosatto.

Takže Vítejte v pekle jménem Monte Zoncolan!

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.