SuperCycling.cz

Start Gira 2017 chtějí i Japonci. Ohrozí to české plány?

4. 11. 2015, 09:41

O start 100. ročníku závodu Giro d´Italia, který připadá na rok 2017, projevili zájem i Japonci. Již dříve bylo deklarováno, že o Giro v roce 2017 či 2018 usiluje i česká skupina v čele s Václavem Klausem mladším, ovšem všeobecně se předpokládá, že si Italové stý ročník těžko nechají odstartovat mimo domov. Reálnější je proto rok 2018.

jallebrto-k-start-gire

Některá belgická média uvedla, že je start Gira 2017 v Japonsku hotovou věcí. Podle nich podepsala pořadatelská společnost RCS Sport předběžnou dohodu s městem Šizuoka na start Gira 2017. Mělo by jít o čtyři etapy včetně jedné horské s cílem na úpatí nejvyšší hory Japonska Mount Fuji (3776 m). Závodníci by se pak vrátili do Itálie, kde by měli dva dny volna.

Ovšem ředitel Gira Mauro Vegni jakoukoliv uzavřenou dohodu popřel. Zároveň ale potvrdil, že je v následujících letech otevřen jakýmkoliv nabídkám na start Gira v jiných zemích.

Pokud by Giro někdy v budoucnu startovalo v Japonsku, bylo by to poprvé, co by Grand Tour začínala na jiném kontinentu. V roce 2012 avizoval svůj zájem o start Gira 2012 Washington, ovšem kvůli změnám po volbách zůstalo jen u slov.

Pokud bychom měli Giro dostat tak daleko, jako třeba do Japonska, museli bychom tuto možnost nejprve řešit se samotnými závodníky, týmy a v neposlední řadě s UCI. Mauro Vegni, ředitel Gira

„Vždycky je několik zájemců a já nepopírám, že kontakt s japonskou stranou proběhl. Ovšem je velmi předčasné říkat, že z toho něco vzejde. V Japonsku jsem byl, ale kvůli jiným obchodním záležitostem, rozhodně ne kvůli dohadování s městem Šizuoka o startu Gira,“ uvedl Vegni.

gire ilustr start

„Už jsem několikrát řekl, že doufám, že stý ročník Gira kvůli jeho oslavám odstartuje i skončí v Itálii. Proto jsou zprávy o nějaké podepsané dohodě s jinou stranou nepravdivé,“ prohlásil ředitel Gira.

Belgická média spekulují, že by start Gira v Japonsku přišel na 35 miliónů eur. Minimálně 15 miliónů by prý činil poplatek RCS Sport, což by hravě pokrylo náklady na dopravu. Každý tým by navíc dostal 500 000 eur jako „bolestné“ za akceptování dlouhých letů.

„Jsem pro globalizaci cyklistiky a kvůli tomu je potřeba, abychom největší závody dostali i do jiných zemí. Start Gira je určitě perfektní příležitostí,“ uvedl Vegni. „Pokud bychom měli Giro dostat třeba tak daleko, jako do Japonska, museli bychom tuto možnost nejprve řešit se samotnými závodníky, týmy a v neposlední řadě s UCI. Proto neříkáme ano ani ne, ale v tuto chvíli nemůžeme s jistotou tvrdit, že se něco takového vůbec stane,“ doplnil šéf Gira.

k giru 16 start

Jisté je, že příští ročník Gira odstartuje 6. května 2016 v nizozemském Apeldoornu, o detailech 99. ročníku se dočtete ZDE. V minulosti už startovalo Giro na území jiného státu 11x: 1965 San Marino, 1977 Monako, 1973 Belgie (Verviers ), 1974 Vatikán, 1996 Řecko (Atény), 1998 Francie (Nice), 2002 Nizozemsko (Groningen), 2006 Belgie (Seraing), 2010 Nizozemsko (Amsterdamu), 2012 Dánsko (Herning), 2014 Severní Irsko (Belfast).

O zájmu uspořádat v České republice start Gira informoval v průběhu letošního roku Václav Klaus mladší, syn bývalého prezidenta. „Italové tvrdí, že ani rok 2017 není pro zahraniční start nepřekonatelnou překážkou. Jinak by nám neposlali oficiální dopis, že jsme mezi jeho kandidáty,“ řekl v červnu serveru idnes.cz. „Jde o rok 2017 nebo ten další. Samozřejmě jsou i další kandidáti,“ připustil.

„To, že je více zájemců, nás nechává chladným. Je to normální stav a zatím nemá nikdo nic jistého. Stejně rozhodne RCS,“ řekl dnes Supercycling.cz Václav Klaus. „My to stále zkoušíme. Jsou tam pozitivní i méně pozitivní věci, ale pořád platí, že nás zajímá i rok 2018,“ dodal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.