29. 5. 2018, 20:45

101. ročník Giro d´Italia je minulostí. Přinesl mnoho krásných zážitků, mnoho obdivuhodných výkonů, spoustu radosti, ale taky spoustu smutku i nečekaných momentů.

frumstrofejigitoo

Chris Froome: zasloužený vítěz

Už jsme to jednou psali po triumfu Chrise Frooma v páteční přetěžké etapě. Bez ohledu na to, že se s ním táhne stále nedořešený dopingový případ z loňské Vuelty (můžeme spekulovat, zda vůbec měl startovat i nikoli), nikdo mu zatím nezakázal závodit.

A on šel s kůží na trh. Denně se objevují na sociálních sítích stovky hlasů, že je nasypaný, že neměl právo startovat. „Jsem si jistý, že kdyby tihle lidé měli ty samé informace, jaké mám já, určitě by pochopili, proč jsem se rozhodl, že budu pokračovat v závodění a proč závodím stylem, jakým jsem závodil na Giru,“ řekl lídr týmu Sky.

To, co na Giru předvedl, bylo obdivuhodné. Z 12. místa po 2 pádech vstal doslova z popela a po heroickém 80kilometrovém sólu v etapě na do Bardonecchie oblékl růžový dres. Byl to jeden z největších výkonů na Grand Tours za poslední roky.

„Mám absolutně čisté svědomí a nemám pochybnosti o tom, co jsem dokázal,“ řekl britský vítěz. „Nemyslím si, že bych vyhrál jen díky vítězství v etapách na Zoncolanu a do Bardonecchie. Útočil jsem ve sjezdech, na větru, dokázal jsem se vrátit do závodu z čtyřminutové ztráty,“ ohlížel se za letošním Girem Froome.

Frumsevsemadreama

Má za sebou tři vyhrané Grand Tours v řadě, což před ním v historii dokázali jen Eddy Merckx a Bernard Hinault. Ředitel Gira Mauro Vegni už dříve prohlásil, že i kdyby byl uznám vinným v kauze se salbutamolem, nebude mu odebráno případné vítězství z Gira, když ho UCI nechala startovat.

Ale je velmi pravděpodobné, že by přišel o prvenství z Vuelty. Teď je ale zaslouženým vítězem Gira a za to, co předvedl, zaslouží velký potlesk a obdiv. Vyhrál zaslouženě a kromě prvenství získal i dres pro krále hor.

Dumoulin na víc neměl

Tom Dumoulin znovu ukázal, že se na Giro dokáže skvěle připravit. Po loňském vítězství skončil druhý. Více než dva týdny se neustále skloňoval jeho souboj s Yatesem, ale nakonec došlo na bitvu s Froomem, kterou ani nikdo nečekal. Jenže v klíčové etapě byl Brit nad síly nizozemského lídra Sunwebu i všech ostatních.

tomasbomas

Jsem za to druhé místo šťastný. Je to potvrzení, že loňský rok nebyla žádná náhoda. Chris Froome byl letos nejsilnější a zaslouženě vyhrál. Já už v sobě na konci neměl nic. Byl jsem úplně na dně se silami,“ prozradil.

Nečekané výpadky

Ani na ty nebylo letošní Giro skoupé. Přišlo to na závodníka, který dlouho ukazoval neskutečnou suverenitu a v kopcích si s ostatními dělal, co chtěl. Když navíc Simon Yates zajel nad své poměry časovku a udržel růžový dres, nikdo o jeho vítězství už nepochyboval.

Ale ve čtvrtečním dojezdu s cílem na kopec britský lídr Mitchelton-Scott na své největší rivaly půl minuty ztratil a další den se zcela vypnul. Byl konec jeho nadějí. Giro dokončil na 21. místě se ztrátou hodiny a čtvrt na Frooma.

jejtsssslape

„Jsem z celkového výsledku zklamaný, ale člověk si na všem musí najít nějaká pozitiva. Takže to zas tak špatné nebylo. Měl jsem dlouho růžový dres, vyhrál jsem tři etapy. Sice jsem ztratil výsledek v celkovém pořadí, ale pořád jsem docela mladý a vím, že je prostor na zlepšení i po taktické stránce. Zkusím se z letoška poučit a věřím, že se vrátím silnější,“ řekl Yates.

Pinot: místo pódia nemocnice

Velkou suverenitu ukazoval po většinu Gira i Thibaut Pinot. Ještě před sobotní etapou figuroval na třetím místě, ale v ní měl obrovskou krizi a kolegové z týmu ho pomalu museli dotlačit do cíle.

pinitbinot

Jeho stáj AG2R ho hned po etapě odvezla na vyšetření do nemocnice, kde si ho den nechali a do závěrečné etapy už nenastoupil. Už během sobotní etapy prý měl horečky a vyšetření ukázalo zánět plic. Otázkou je, co to udělá s jeho startem na Tour, kde v sestavě francouzského týmu neměl rovněž chybět. Je dost možné, že se na ni nestihne připravit.

Aru: kolaps favorita

Totálním výbuchem skončilo Giro pro úřadujícího italského mistra. Fabio Aru byl před startem pasován na jednoho z velkých favoritů, ale ambice nenaplnil. Tým UAE  Team Enirates si od jeho příchodu hodně sliboval, ovšem Aru to nezvládl. Od začátku na nejlepší něco ztrácel a v průběhu páteční etapy do Bardonecchie, kterou vyhrál Froome, odstoupil z průběžného 27. místa.

jaruaru

„Pořádně nevím, co se stalo. Chtěl jsem Giro alespoň dokončit se ctí. Kvůli týmu, sponzorům, rodině i fanouškům. Ale prostě to dál nešlo,“ přiznal smutný Aru. „Musím to co nejdřív zkusit vymazat z hlavy a řešit s týmem druhou část sezóny,“ dodal.

Mladé pušky se derou na výsluní

Kromě Yatese, jemuž je 25 let, zanechali na Giru velký dojem i další mladí závodníci, o nichž se třeba až tolik nemluvilo. Kolumbijec Miguel Ángel López z Astany si rovněž prošel slabšími momenty, ale nakonec šla jeho forma nahoru a on skončil při svém třetím startu na Grand Tour poprvé na pódiu - hned za Froomem a Dumoulinem.

Čtvrté místo? Ekvádorec Richard Carapaz z Movistaru (dnes slaví 25. narozeniny). Tenhle excelentní vrchař bojoval s Lópezem o bílý dres, nakonec ho o 47 vteřin prohrál. Ale i tak předváděl výborné výkony a Movistaru očividně vedle Quintany roste další vrchařská hvězda z jižní Ameriky.

karapaz

Určitě sem patří i Rakušan Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe). O něm se už několik let říkalo, že jednou bude atakovat čelní příčky na Grand Tours, ale on dlouho pozici lídra nepotvrzoval. Teď skončil poprvé v top 10 (7.) a ve svých 26 letech určitě neřekl poslední slovo. Bora na letošním Giru zabodovala, protože do top 10 se dostal i další z jejích mladých závodníků, 25letý Ital Davide Formolo (10.).

Oomen? To byl šok

Za celou dobu Gira ho možná někteří fanoušci ani nezaregistrovali. Sam Oomen? Tohle jméno si dobře zapamatujte. V pouhých 22 letech byl tenhle nizozemský mladík klíčovým mužem Toma Dumoulina v horách a sám z toho vytěžil konečné 9. místo.

omensedumo

Takže i Sunweb měl v top 10 dva lidi. A ještě lépe postavené, než Bora. Dva závodníky v top 10 měla ještě Astana, kde na třetího Lópeze navázal 6. místem Španěl Pello Bilbao.

Ale zpět k Oomenovi. Jedná se teprve o jeho třetí sezónu mezi profesionály. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem bylo vítězství na závodě Tour de l'Ain 2016. Grand Tour jel podruhé, loňskou Vueltu nedokončil kvůli onemocnění.

„Jel skvěle a má na to, aby byl sám lídrem na Grand Tours,“ řekl Tom Dumoulin. „Pro jeho vývoj je možná lepší, když je trochu ve stínu a moc se o něm nemluví. Ale ukázal tady výborné výkony a hodně se toho naučil. Je skvělé mít takového závodníka po boku,“ chválil kolegu ze Sunwebu.