SuperCycling.cz

Rozkaz zněl jasně: Máš narozky, vyhraj etapu!

27. 5. 2018, 10:30

Cyklistika v sobotu na Giru napsala další krásný příběh. Na jeho konci byl šťastný baskický vrchař týmu Mitchelton-Scott Mikel Nieve. V den svých 34. narozenin vyhrál z úniku po heroickém výkonu horskou etapu s cílem na vrcholu Cervinia!

nijevvvve

Rozkaz zněl jasně, chtělo by se použít legendární hlášku z komedie Pelíšky. Tady je vysvětlení:

Něco málo z porady týmu před etapou v autobuse. Slovo si bere sportovní ředitel Matt White a říká: „Máme tu oslavence Mikela, takže se zkusí dostat do úniku, který by určitě mohl slavit uspěch. A pokusí se vyhrát na oslavu etapu...“

Po téměř šesti hodinách šlapání zvedá Nieve ruce nad hlavu. Do cíle přijíždí sám s náskokem 2:17 min. na druhého Gesinka. Posledních 33 kilometrů jel už jen sám, nikdo mu nestačil. Den poté, co Simon Yates ztratil růžový dres, zavládla v australském týmu zase radost.

Nievemu zpočátku v úniku pomáhal Roman Kreuziger, pak už odpadl. „Rád bych tam vydržel déle, ale nešlo to. Od rána jsem cítil, že mám něco s břichem. Dvakrát jsem musel během etapy zastavit, to se mi za celou moji profesionální kariéru nestalo. Nemohl jsem nic jíst,“ říkal po etapě.

Přijel v grupettu, kde byli i další Češi. Zdeněk Štybar a Jan Hirt. Měli ztrátu přes 43 minut, ale byl to spíše skoro celý peloton než grupetto. Vyčerpání na konci Gira bylo u většiny závodníků obrovské. Byl tam i Simon Yates a taky Thibaut Pinot!

Ano, průběžně třetí Francouz z FDJ zažil to samé, co den před ním Yates. Za obrovské úsilí z páteční etapy zaplatil, že se najednou úplně vypnul. Málem spadl z kola, týmoví kolegové ho museli i tlačit. Spadl z třetí příčky na třináctou. Třetí bude na letošním Giru Miguel Angel Lopez z Astany. Ten udržel krok s nejlepšími vrchaři.

V posledním kopci to několikrát zkusil Tom Dumoulin na Chrise Frooma, ale lídr Sky se držel statečně. Měl k ruce dvorního domestika do hor Poelse a všechno si pohlídal. Dnes bude v Římě korunován prvním britským vítězem Gira.

spoulsemfr

Hrdinou dnes byl ale Nieve. A pomohl k tomu, že Mitchelton-Scott vyhrál na letošním Giru hned pět etap! „Vyšlo to perfektně. Takhle jsme si to vysnili a dopadlo to skvěle pro mě i tým,“ říkal oslavenec Nieve. „Bylo důležité hodit pátek za hlavu a něco zkusit. Můžeme být moc spokojeni, jak jsme se tu prezentovali,“ přiznal.

On sám už na Giru vyhrál celkem tři etapy během svých pěti účastí. „První už v roce 2011, takže od té doby uplynulo už docela dost let. Jsem rád, že pořád dokážu držet krok s nejlepšími a zabojovat o vítězství,“ dodal Nieve.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.