Kreuziger útočil, v závěru pomohl Contadorovi a je třetí

12. 5. 2015, 17:29

Roman Kreuziger byl jedním z hrdinů 4. etapy Giro d´Italia. Ač se v ní nečekaly nějaké šílenosti, přestože na trase byly tři vrchařské prémie 3. kategorie, děly se veliké věci. Roman Kreuziger jel v dlouhém úniku početné skupiny, virtuálně už byl v růžovém dresu, ale nakonec uprchlíkům souzeno nebylo.

roman-s-albertem-casovka-TTT

Největší favorité je pohltili, přesto Roman dokázal udržet tempo, pomoci lídrovi stáje Tinkoff-Saxo Alberto Contadorovi a za parádní výkon byl odměněn posunem na třetí místo průběžného pořadí! Etapu vyhrál díky ataku z vedoucí skupinky v posledním kopci talent italské cyklistiky Davide Formolo (Cannondale-Garmin).

Spurt skupinky s některými favority ovládl Australan Simon Clarke (Orica-GreenEDGE). Zvedal ruce nad hlavu, protože nezaregistroval, že Formolo už projel cílem, ale když ho hned po dojezdu upozornil Visconti, chytil se za hlavu.

Přesto nemusel být zklamán, protože po etapě oblékl růžový dres lídra. Z něj vysvlékl týmového kolegu Matthewse, na něhož to dnes bylo příliš tvrdé. „Je to nádherný pocit. Náš tým tady zatím ukazuje velké věci. Ale byl to strašně tvrdý den a zakončit ho růžovým dresem, to je fantazie,“ řekl Clarke.

avorite 4 tape

Favorité v akci v závěru etapy: Aru, Contador, Porte.

Byla to etapa s naprosto nečekaným scénářem. Brzy po startu odjela skupina zhruba dvaceti závodníků a za ní se pak vydali další, kde byl překvapivě i Roman Kreuziger a další silní závodníci jako Atapuma, Szmyd, nejlepší vrchař Gira Kočetkov a další.

Peloton nejel a náskok uprchlíků rychle narůstal. Osmdesát kilometrů před cílem se skupinka s Kreuzigerem docvakla na čelo a měli k dobru téměř 9 minut! Vpředu jeli kromě Čecha z Tinkoff-Saxo například Atapuma (BMC), Puccio a Sivcov (Sky), Monfort (Lotto-Soudal) nebo Chaves (Orica-GreenEdge).

roman v etap girke

Na čele pelotonu byl dlouho vidět hlavně Petr Vakoč. I proto, že tým Etixx-Quick Step neměl v čelní skupině nikoho, stejně jako stáje IAM, Trek a LottoNL-Jumbo. Občas se vpředu objevili i závodníci Tinkoff-Saxo, ale přehnanou aktivitu nevyvíjeli.

Když náskok nijak rapidně neklesal, vložila se do vývoje etapy Astana. Na čele pelotonu se objevilo hned šest jejich závodníků včetně lídra Arua a ve stoupání na Passo del Termine rozjeli tak brutální tempo, že tam během chvíle vydrželo zhruba jen 20 lidí s největšími favority. S Contadorem zůstal Rogers, s Portem Leopold König a Nieve, ale třeba takový Urán se musel spolehnout jen sám na sebe.

Závodníci Astany během třiceti kilometrů stáhli asi 5 minut a předváděli neuvěřitelný výkon. Pětadvacet kilometrů před cílem klesl náskok Kreuzigera a spol. na 2:40 min. a začalo to vypadat, že by skupina největších favoritů mohla uprchlíky ještě sjet. I když s tím dlouho nikdo nepočítal.

Roman Kreuziger byl v rozdrobené vedoucí skupině jedním z nejaktivnějších lidí. Ale nějaká spolupráce tam moc nefungovala. Uprchlíci nejeli na cílovém okruhu nadoraz, a i když ještě 10 km před cílem čekalo na peloton kratší stoupání 3. kategorie, nevypadalo to dobře. Hrdiny dnes byli cyklisté Astany, kteří náskok stále stahovali.

Ve stoupání atakoval z vedoucí skupiny Formolo (Cannondale-Garmin), za ním se po chvíli vydali Visconti (Movistar) a Moinard (BMC). Astana pokračovala ve stíhačce, 12 km před cílem tempu nestačil ani Rogers a Contador se musel spolehnout sám na sebe.

clarke new leader 4 tape

Nový lídr Gira Simon Clarke.

Deset kilometrů před páskou atakoval Aru a udrželi se ho jen Contador a Porte. König ani Nieve nestačili, překvapivě ztratil kontakt i Urán. Během chvíle byli Contador a spol. na čelní skupině. Roman se tam skvěle držel a dokázal pomoci španělskému lídrovi.

Vpředu pokračoval samotný Formolo a za odvahu byl odměněn etapovým vítězstvím. Skupinka za ním dorazila s mankem 22 vteřin.

Kreuziger byl v etapě klasifikován na 13. místě v čase největších favoritů, König ztratil 1:04 min. stejně jako Urán, jemuž logicky netahal. Vakoč skončil 90.

Už zítra může být zase všechno jinak, protože je na programu etapa s prvním dojezdem na kopec Abetone (1386 m).