SuperCycling.cz

Roman Kreuziger před Girem: Prioritou je úspěch Alberta

7. 5. 2015, 11:15

Potřetí v kariéře jede Roman Kreuziger Giro d´Italia. Před čtyřmi lety na něm skončil ještě v dresu Astany pátý, letos ho absolvuje poprvé po boku Alberta Contadora v barvách stáje Tinkoff-Saxo. „Věřím, že ta spolupráce bude fungovat a Alberto bude bojovat o vítězství. To je absolutní priorita,“ říká Kreuziger.

roman-k-gire-hore-1

Těšíš se na Giro hodně?

Těším se spíš na to, že zase pojedu Grand Tour, když jsem vloni na žádné nestartoval. Jsem rád, že se vracím na Giro, kde je vždycky fantastická atmosféra. Předchozí dvě Gira byla hodně těžká nejen etapami, ale i dlouhými transfery. Letos jich naštěstí nemá být tolik, hotely bychom měli mít většinou do hodiny cesty od cíle.

Vloni jsi nemohl jet Tour de France kvůli kauze s biologickým pasem. Jak moc to bylo těžké?

Je samozřejmě mrzuté nejet Tour, ale zase jsem mohl být doma s rodinou. Narodila se mi dcera a jsem rád, že jsem mohl být s ní.

Grand Tours Romana Kreuzigera

Giro d´Italia: 2x (2011 - 5., 2012 - 15.)

Tour de France: 5x (2008 - 12., 2009 - 8., 2010 - 7., 2011 - 110., 2013 - 5.)

Vuelta: 4x (2007 - 21., 2009 - 61., 2010 - 28., 2013 - DNF)

Řada lidí tvrdí, že letošní Giro nebude tak těžké, jako třeba loňský ročník. Souhlasíš?

Já si to nemyslím. Náš sportovní ředitel Bruno Cenghialta dokonce říká, že to bude nejtěžší Giro za posledních třicet let. Není tam moc rovinatých etap, i ty papírově lehčí jsou často zvlněné. Je tam dlouhá časovka a poslední týden je opravdu těžký.

roman k gire 4

Jak se těšíš na první Giro v jednom týmu s Contadorem?

Když jsme spolu jeli, naše spolupráce byla vždycky dobrá. Jsem přesvědčený, že to bude fungovat i teď. Alberto má v hlavě double v podobě Gira i Tour a na vrchol sezóny se vždycky dokázal perfektně nachystat. Hodně se těším.

Jak máte dané role? Alberto a pak dlouho nic? Nebo tým chce, abyste vydrželi v pořadí oba?

Uvidíme, ještě se o tom budeme bavit. Zatím je to dané tak, že Basso, Rogers a já bychom Albertovi měli být k ruce v těch těžších etapách, zbytek týmu je tam na ty rovinaté a zvlněné etapy. Myslím, že tým máme hodně silný a vyrovnaný.

A ty budeš ten, kdo by měl s Contadorem jezdit až do finále...

Mělo by to tak být. Uvidíme, jak na tom budou Basso a Rogers, vždycky se bude rozhodovat podle aktuální situace.

roman k gire 6

Ale třeba byste mohli zopakovat Tour 2013, kdy jsi skončil pátý.

Jenže Alberto tam byl čtvrtý a takhle bychom to rozhodně nechtěli. Prioritou je, aby bojoval o vítězství, a my všichni mu k tomu chceme pomoci. Navíc každý závod je jiný. Já chci v první řadě odvést perfektní práci pro Alberta a dál se uvidí. Když bude šance se tam udržet, tak to zkusím. Nebo se třeba pokusím o nějakou etapu. Bude záležet na spoustě okolností a dopředu se tyhle věci nedají naplánovat.

Kdo bude nyní kapitánem týmu?

Michael Rogers, protože je z nás nejzkušenější. My dva bychom měli dělat důležitá rozhodnutí během závodu. Alberto nám věří, mělo by to fungovat.

sestava tinkof girke

Koho považuješ za největší favority?

Papírově je asi favoritem číslo 1 Porte, protože letos vyhrál víc závodů, než Alberto. Ale dobře víme, že on se umí na vrcholy sezóny skvěle nachystat a je to závodník na Grand Tours. Hodně mu věřím. Nepodceňoval bych Urána, který se na Katalánsku a Romandii prezentoval slušně a bylo vidět, že se rozjíždí směrem k Giru. Ještě bych k nim přiřadil Arua, který sice kvůli nemoci moc nezávodil, ale dokáže se do toho dostat poměrně rychle. A taky Pozzoviva.

Na startu budete nakonec tři z České republiky. Jak vidíš šance svých krajanů?

Vakoč jezdil na jaře hodně dobře a šanci na Giru si určitě zasloužil. Bude to pro něj dobrá zkušenost a doufám, že si po klasikách stihl odpočinout, protože měl nabitý program. Jeho úkolem bude hlavně práce pro Urána a třeba mu to vyjde, že zkusí nějakou etapu. König na Trentinu ukázal, že mu stoupá forma. Otázkou je, jak moc bude muset pracovat pro Richieho, ale je možné, že Sky bude mít záložní plán pro případ, že by se Portemu něco stalo. Pak by určitě chtěli, aby v pořadí byli oba. Naše role můžou být podobné. Ale nemusí. Opravdu se to těžko dopředu odhaduje.

krizak gire 2

V programu je i nezvykle dlouhá šedesátikilometrová časovka. Jak k ní vzhlížíš?

Byl jsem si ji projet. Bude to v první řadě o kondici, kolik sil člověku zůstane. První půlka je po rovině, druhá je dost zvlněná a technická. Chce to si co nejlíp rozvrhnout síly. Těch šedesát kilometrů je dost, člověk tam může dost ztratit. I v kombinaci s dalším dnem, kdy je hodně těžká etapa.

Jak moc je pro tebe těžké jít na start Gira s vědomím, že se 10. června dozvíš ortel Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne ohledně tvého případu s biologickým pasem?

Rozhodně mě to nijak nebude ovlivňovat. Jdu na start s čistou hlavou, jako by se nic nedělo. Teď mám Giro, v červnu to rozhodnou. Jsem rád, že už ten verdikt konečně padne. A věřím, že všechno dopadne dobře. Snad už se to špatné žene ke konci.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.