SuperCycling.cz

Urán uletěl v časovce všem. A má i růžový dres

22. 5. 2014, 19:26

Minutu a 34 vteřin najel Rigoberto Urán na dosavadního lídra Cadela Evanse na 42 kilometrech časovky, první individuální na probíhajícím Giru. Kolumbijský závodník stáje Omega Pharma-Quick Step uletěl všem, o více než minutu porazil senzačně druhého Diega Ulissiho a po zásluze oblékl růžový dres.

Rigoberto Urán, první Kolumbijec v růžovém na Giru.

Rigoberto Urán, první Kolumbijec v růžovém na Giru.

„Je to neuvěřitelné, jsem skutečně překvapený,“ jásal Urán po životní časovce. „Nemyslel jsem si, že jsem schopen vyhrát. Je to skvělý den pro mě i můj tým,“ tvrdil. Před časovkou ztrácel z druhého místa na Evanse 57 vteřin, teď vede o 37 vteřin.

„S týmem Specialized jsme během zimy udělali na časovkářském kole hodně práce. V  tunelu a pak i venku. Zapracovali jsme na posedu a zlepšili jsme i další věci. Skončil jsem čtvrtý v časovce na Romandii, což bylo dobré znamení. Ale tohle jsem nečekal,“ líčil 27letý borec. Stal se prvním Kolumbijcem historie, který kdy na Giru oblékl růžový dres.

Pro tým Omega Phara-Quick Step to byl vůbec skvělý den, protože v první osmičce skončili hned čtyři jeho závodníci. Kromě Urána ještě pátý Brambilla, šestý Poels a osmý De Gendt.

To, že dá Urán tolik Evansovi, se nečekalo. Spíš se předpokládalo, že Australan na tomto profilu časovky růžový dres neztratí. Nedá se říci, že by zajel vyloženě špatně, ale Urán byl nad síly všech.

„Už před pár dny jsem říkal, že se Urán dostává do formy a že bude velký soupeř. Ale upřímně jsem nepředpokládal, že by zajel až tak skvělou časovku. A taky jsem doufal, že já na téhle trati pojedu líp. Vyhovovala mi, jenže se vždycky rozhodne v danou chvíli na silnici a Urán byl nejlepší,“ přiznal Cadel Evans.

ulissi tape 12

Diego Ulissi druhým místem v časovce šokoval.

Možná ještě větším šokem bylo druhé místo Ulissiho z Lampre. Zvlášť poté, co v předchozí etapě po pádu hodně ztratil a přijel potlučený. Z favoritů na celkové pořadí zajel výborně čtvrtý Polák Majka (Tinkoff-Saxo), překvapil i devátý Pozzovivo. Kolumbijec Quintana z Movistaru, který stále není po pádu stoprocentně fit, skončil třináctý se ztrátou 2:41 min.

„Nebylo to tak dobré, jak jsem čekal, ale měl jsem problémy s dýcháním. Beru antibiotika a doufám, že se z toho brzy dostanu a na nejtěžší dny budu v top kondici,“ řekl lídr Movistaru Quintana. „Pořád však není nic ztraceno, těžké dny máme teprve před sebou. A můj plán bojovat tady o celkové vítězství se nemění,“ dodal. „Ještě to bude hodně zajímavé,“ vzhlížel k dalším bojům Evans.

uran tape 12

Rigoberto Urán na trati časovky.

Až třicátý skončil v časovce Ivan Basso z Cannondalu, který upadl, musel měnit kolo a ztratil přes 4 minuty. Do cíle vůbec nedojel Švéd Tobias Ludvigsson (Giant-Shimano). Na mokré silnici uklouzl v zatáčce a po hlavě letěl přes svodidlo z kopce. Byl odvezen sanitkou do nemocnice, kde rentgen naštěstí neodhalil žádné zlomeniny.

12. etapa (Barbaresco-Barolo, časovka na 42,2 km):

1. Rigoberto Urán (Kol./Omega Pharma-Quick Step) 57:34 (průměr 43,984 km/hod)

2. Diego Ulissi (It./Lampre-Merida)  +1:17 min.

3. Cadel Evans (Austr./BMC) +1:34

4. Rafal Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) +1:39   

5. Gianluca Brambilla (It./Omega Pharma-Quick Step) +1:53        

6. Wouter Poels (Niz./Omega Pharma-Quick Step) +2:00  

 

Průběžné pořadí:

1. Rigoberto Urán 49:37:35  

2. Cadel Evans (Aus) +37     

3. Rafal Majka +1:52

4. Domenico Pozzovivo (It./AG2R) +2:32  

5. Wilco Kelderman (Niz./Belkin) +2:50     

6. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +3:29

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.