SuperCycling.cz

Carapaz byl bezchybný. Míří za vítězstvím na Giru

2. 6. 2019, 07:30

Richard Carapaz má velikou šanci, aby se stal prvním ekvádorským vítězem Grand Tour v historii. Jako mazák zvládl sobotní těžký horský test s převýšením více než 5000 metrů a jen poslední časovka, před níž má luxusní náskok, ho dělí od vysněného vítězství na Giru.

caraparke

„Je to neskutečné, ale stále ještě nejsme na konci,“ brzdil euforii lídr Movistaru. Dnes se jede ve Veroně časovka na 17 km s kopcem uprostřed, což bude Carapazovi určitě sedět.

Na druhého Vincenza Nibaliho (Bahrain Merida) má náskok 1:54 min., třetí kolega z týmu Movistar Mikel Landa ztrácí skoro tři minuty. Po sobotě si znovu pohoršil Primož Roglič (Jumbo-Visma), který za nejlepšími zaostal v etapě s dojezdem na vrchol Monte Avena o 54 sekund. A teď ztrácí na 4. místě na Carapaze 3:16 min. To v krátké časovce určitě není schopen najet.

Kolize Lópeze s fanouškem

Movistar sobotní etapu perfektně kontroloval. Útočila hlavně Astana díky skvělému Janu Hirtovi, který v kopcích chystal co nejlepší pozici pro Miguela Ángela Lópeze. Ale upřímně, Carapaz jel v takové pohodě, že si v závěru pokrýval všechny nástupy sám a ještě jel tempo Landovi, aby se pokusil vyhrát etapu.

lopespopes

López měl navíc v závěru velkou smůlu, protože ve stoupání necelých 6 km před cílem spadl po kolizi s neukázněným fanouškem. Kolumbijec v tu chvíli nedokázal potlačit emoce, divákovi vlepil pár facek a odhodil mu čepici. Hirt na svého lídra sice čekal, ale ztrátu už nebyli schopni smazat. López zaostal o 1:49 min., ale průběžné 6. místo a bílý dres po dolomitské etapě udržel.

„Omlouvám se za ty emoce, ale v závěru královské etapy je hodně vypjatá atmosféra a nervozita. Mrzí mě, že není zajištěna lepší bezpečnost závodníků. Přivítal bych větší respekt ze strany fanoušků,“ řekl López po etapě. „Je to škoda, čekali jsme víc. Nedá se nic dělat a jsem šťastný, že jsem aspoň udržel ten bílý dres,“ dodal.

Astana přesto nemusela tolik truchlit, protože etapu nakonec vyhrál Pello Bilbao, jenž přespurtoval dalšího Baska Landu. Ten nedokázal zúročit skvělou práci Carapaze, ale v Movistaru i tak panuje obrovská spokojenost. Vždyť mají prvního a třetího a jsou nejlepším týmem. A celkový triumf je blízko...

cenzobenzo

„Je pravda, že bych to v časovce ztratit neměl, ale víte, jak to chodí. Může se stát něco neočekávaného,“ říkal Carapaz a ocenil gesto Nibaliho, který po etapě oběma borcům Movistaru gratuloval k úspěchu na Giru. „Blahopřál jsem mu k výkonu. Jel výborně,“ prozradil Nibali, co říkal Carapazovi.

„Já to pořád zkoušel, ale bylo těžké proti nim něco vymyslet. S Landou byli příliš silní a skoro až do finále měli k sobě další dva lidi. Carapaz si růžový dres právem zaslouží, jeho výkon v té královské etapě to potvrdil,“ řekl sportovně Nibali. „V časovce budu bojovat jako lev. Chtěl jsem Giro vyhrát, ale teď už je to málo pravděpodobné. Carapaz je na 90 procent vítězem,“ dodal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.