SuperCycling.cz

Quintana zářil, Nibali v krizi, lídra Sky zastavil pád

14. 5. 2017, 17:43

Možná víc, než se čekalo, přinesla první opravdu těžká etapa letošního Gira s cílem na kopci Blockhaus v nadmořské výšce 1665 m. Suverénním způsobem ji vyhrál Nairo Quintana a oblékl růžový dres lídra.

baysoseeeradujjje

Dosavadní lídr Bob Jungels (Quick-Step Floors) obsadil 15. místo se ztrátou 3:30 min. a průběžně je teď dvanáctý.

Kolumbijský lídr Movistaru byl výborný, prudké pasáže cílového stoupání dlouhého 13,6 km mu očividně seděly. Z vedoucí trojice, kde byli kromě něj Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) a Thibaut Pinot (FDJ), atakoval 4,7 km před cílem a nikdo mu nestačil. Pak už to byla jen Quintanova sólo jízda do cíle. Navázal tak na den staré vítězství týmového kolegy Gorky Izagirra.

bayrojeruzovej

„Byl to pro mě skvělý den. Cítil jsem se silný a jsem potěšený, že jsem takhle dokončil skvělou práci celého Movistaru,“ řekl Quintana. „Potřeboval jsem na největší rivaly před časovkou něco najet. Když jsem zaútočil poprvé, Pinot i Nibali byli schopni odpovědět, ale přidal jsem další ataky, dokud jsem nezůstal vpředu sám. Dal jsem do toho všechno,“ prozradil nový lídr.

„Ale do konce Gira je ještě hodně daleko. Uvidíme po časovce, jestli těch 30 vteřin, co mám na Dumoulina, bylo hodně, nebo příliš málo. Ale v tuto chvíli jsem moc spokojený,“ řekl.

„Tohle vítězství je pro všechny fanoušky v Kolumbii i celé Latinské Americe. Taky pro Michele Scarponiho, jehož smrt mě velmi zasáhla, a samozřejmě pro mou manželku i matku k jejich svátku,“ uvedl Quintana. 

Co se dělo za ním? Nibali očividně neměl svůj den. Došlo mu, takže mu po chvíli odjel i Pintot a zanedlouho se kolem něj přehnalo ještě nizozemské duo Tom Dumoulin (Sunweb) a Bauke Mollema (Trek-Segafredo).

Druhé místo v etapě nakonec vybojoval Pinot, jehož ještě dojel Dumoulin. Oba ztratili shodně 24 vteřin. Nibali přijel pátý v „limitní“ minutové ztrátě, která ho ještě určitě neposílá ze hry. Nicméně výpadek hned v prvním těžkém kopci může být pro Žraloka z Messiny varováním.

Pád nejvíc postihl Thomase

Smolařem dne byl tým Sky. Necelých 15 km před cílem totiž došlo na levé straně vozovky k pádu, který zavinila stojící policejní motorka. Jeden ze závodníků Sunwebu do ní narazil a přes něj šla jako lavina řada dalších. Byli mezi nimi i lídři. Nejhůře dopadl Geraint Thomas ze Sky, který dlouho ležel na zemi a než nasedl na kolo, hodně ztratil.

Thomas sice do cíle dojel, jenže až na 29. místě se ztrátou 5:09 min., což mu v podstatě vystavilo stopku na čelní umístění v celkovém pořadí, které měl za cíl. Bohužel se v pádu zdržel i jeho superdomestik Mikel Landa, takže Sky už se prakticky může začít zaměřovat jen na dílčí úspěchy v etapách, protože pětiminutová ztráta Thomase je hodně velká.

„Nedá se nic dělat, budeme bojovat dál a nikdy se nevdáme. Mohlo to skončit daleko hůř,“ prohlásil Thomas. „Už jsem měl horší pády. Rameno bolí, ale není to nic, s čím bych nemohl závodit,“ prozradil.

Pětiminutovou ztrátu nevidí až tak tragicky. „Zítra si musím pořádně odpočinout a zkusit zajet úterní časovku na maximum. Uvidíme, kde se budu nacházet po ní. Vím, že v tuto chvíli bude strašně těžké vyhrát celkově, ale pořád je před námi dost těžkých etap a minimálně posun do top 10, možná výš, je určitě reálný. Budu jezdit agresivně, tvrdě a uvidíme, na co to bude stačit,“ dodal Thomas.

Kruijswijk odstoupil

V pádu byl zapleten např. i lídr Oriky Adam Yates a ztratil 4:39 min., což je rovněž velký problém. Zdržel se tam také lídr LottoNL-Jumbo Steven Kruijswijk.

Čtvrtý muž loňského Gira Kelderman dnes přijel do cíle 12., ale nakonec musel ze závodu odstoupit. Vyšetření odhalilo komplikovanou zlomeninu palce na levé ruce. Stejný prst si Nizozemec zlomil už dříve v sezóně na Strade Bianche. Nyní musí znovu na operaci, které se podrobí za pár dní v Nizozemsku. Pak bude potřebovat nejméně čtyřtýdenní pauzu na stoprocentní doléčení.

Trable spolufavoriutů nahrály Quintanovi do karet možná ještě víc, než sám čekal. Uvidíme, co ukáže úterní dlouhá časovka, kde se na 40 km určitě mezi nejlepšími udělají rozdíly. Ale Kolumbijec to má výborně rozjeté.

Slušný výkon předvedl v etapě s cílem na vrcholu Blockhaus Jan Hirt, jenž obsadil 26. místo (+4:39).  I když čeští fanoušci určitě doufali, že by na nejlepší mohl v kopci, který mu měl sedět, ztratit méně a zabojovat o lepší umístění. Jeho kolega z CCC Michal Schlegel byl 35. (+6:50).

V pondělí je na programu den volna.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.