SuperCycling.cz

Portemu pomohl Clarke. Oba dostali penalizaci 2 minut!

19. 5. 2015, 17:57

Velkou dávku smůly si v rovinaté sprinterské etapě Gira vybral australský lídr týmu Sky Richie Porte. Zhruba pět kilometrů před cílem ho postihl defekt, a i když na něj čekalo několik kolegů, ztrátu na peloton se všemi favority se jim smazat nepodařilo. V cíli byli o 47 vteřin pomalejší. Jenže to ještě nevěděl, co přijde několik hodin po etapě.

Simon Clarke tlačí Richie Porteho poté, co mu dal svoje přední kolo.

Simon Clarke tlačí Richie Porteho poté, co mu dal svoje přední kolo.

Za nedovolenou pomoc od krajana Simona Clarka z týmu Orica-GreenEDGE byl Porte posléze potrestán dvouminutovou penalizací a pokutou 200 švýcarských franků podle pravidla UCI číslo 12.1.040, které zakazuje pomoc od závodníka jiného týmu. Oba vyvázli se stejným trestem.

Porte měl po defektu k ruce tři kolegy ze Sky a pomáhal mu ještě krajan Michael Matthews (Orica-GreenEDGE). První pomoc mu však poskytl další krajan z Orica-GreenEDGE Simon Clarke. Když viděl, jak stojí s defektem u kraje silnice, dal mu přední kolo ze svého stroje.

pomoc clarke 1

„Přišlo mi to normální, je to parťák, krajan. Měl defekt a potřeboval pomocnou ruku. Byl to jeden z těch momentů, kdy mohl klidně ztratit celé Giro,“ přiznal Clarke. „Bylo to přirozené, Nemáme nikoho v pořadí, tak jsem si to mohl dovolit. Všichni Australané drží při sobě a já to bral jako pomoc kamarádovi. Když zastavil, nikoho tam neměl. Já byl zrovna u něj, tak jsem pomohl,“ popsal Clarke.

Nikdo z týmu mu prý nevyčítal, že pomáhal rivalovi. „I proto, že jsem pomáhal v první řadě kamarádovi,“ přiznal. „Je hezké vidět takové gesto. Někdy je prostě kamarádství silnější než tým,“ uvedl sportovní ředitel Sky Dario Cioni. „Díky Simonovi nebyla ztráta Richieho tak velká. A jednou určitě přijde den, kdy mu to Richie vrátí,“ dodal. To ještě netušil, jakou dohru celá "bratrská výpomoc" bude mít.

Porte díky tomu přišel o třetí místo průběžné klasifikace. K původní ztrátě se přičetly ještě dvě minuty a nyní figuruje až na 12. příčce se ztrátou 3:09 min. A jeho český kolega ze Sky Leopold König je teď na 10. místě nejlépe postaveným závodníkem britské stáje!

"I tyhle situace se bohužel stávají. Někdy přijde pád, jindy defekt,“ komentoval ztrátu Porteho bezprostředně po etapě majitel růžového dresu Alberto Contador, který sám nezaviněné spadl při spurtu 6. etapy a odnesl to vykloubeným ramenem. „Je vidět, že se dá ztratit i v den, kdy to člověk nečeká. Samozřejmě mě mrzí, co se stalo Richiemu, ale ještě je před námi spousta kilometrů,“ dodal španělský lídr stáje Tinkoff-Saxo. 

Životní vítězství slavil pětadvacetiletý Ital Nicola Boem z týmu Bardiani-CSF. Prakticky od startu jel v úniku, kde bylo pět Italů: kromě Boema ještě Oscar Gatto (Androni-Giocattoli), Alessandro Malaguti (Nippo-Vini Fantini), Matteo Busato (Southeast) a Alan Marangoni (Cannondale-Garmin).

A za odvahu byli odměněni, že bojovali o etapový vavřín. Asi 13 km před cílem z boje vypadl zřejmě nejrychlejší muž z této pětice Gatto, jehož zastavil defekt. Sprinterské týmy se nedokázaly při sjíždění úniku domluvit.

Ve finále to bylo jen na závodnících Lotto-Soudal, kteří měli velké plány s Greipelem. Jenže belgické formaci nikdo nepomohl a ještě na pěti kilometrech činil náskok uprchlíků minutu. To už bylo jasné, že někdo z úniku bude slavit úspěch a nejvíce sil měl Boem.

„Je to životní vítězství. Strašně jsem si ho přál. Asi je i hodně nečekané, protože se předpokládal hromadný dojezd. Ale ještě dvacet kilometrů před cílem jsme měli dobrý náskok a dali jsme do toho všechno,“ jásal vítěz etapy.

ad cesi 10 tape g

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

 • Honza
  20. 5. 2015, 14:43 (před 6 roky)

  Ono je těžké na to najít jednotný metr. Na jednu stranu fakt krásné gesto na cenu fair play, na druhou podle mě obrovská chyba závodníků Sky, kteří se o Porteho měli postarat a nečekat, až mu pomůže Clarke. Myslím, že to pravidlo Porte vůbec neznal, což je jeho problém. Na druhou stranu je dvouminutová penalizace krutá. Asi to chtělo při posuzování celé věci trošku lidštější přístup, ale UCI si to obhájí, protože o porušení pravidel prostě šlo.

 • hlaďous
  20. 5. 2015, 09:34 (před 6 roky)

  Náorný příklad toho, že řády a vedení UCI je již delší dobu mimo mísu. Místo aby se starali o to aby nedocházelo k takovým excesům jako nebezpečné vbíhání diváků na trať , nebo sražení cyklistů na cílové rovince teleobjektivem diváka, řeší vzájemnou fér play pomoc mezi sportovci různých týmů mezi sebou potrestáním aktérů. Mě to připomíná dobu, kdy UCI zakazovala na Tour v minulosti přehazovačky ! Nebylo by na čase zkostnatělé vedení Uci vyměnit za někoho méně senilního ?

 • Radek Pokorný
  20. 5. 2015, 00:10 (před 6 roky)

  Tak to mě mrzí že Porte dostal dvouminutový distanc, pro vývoj Gira to není moc dobrý. Jak se teď asi cítí ten borec z Oricy co tak houževnatě pomáhal Portemu. Místo pomoci mu způsobil újmu. Možná si to v ten moment ani jeden z nich neuvědomili že postupují proti pravidlům. Sportovní fanoušek musel ale žasnout když viděl takové krásné gesto materiální výpomoci od soupeře, dal mu svoje kolo....Alberto už nemá konkurenta na časovku

 • Zdeněk Klika
  19. 5. 2015, 19:38 (před 6 roky)

  Pěkný gesto, je vidět, že i napříč týmy si jsou kucí schopní pomoct!