SuperCycling.cz

Porte se učí od Wigginse s Froomem, jak vyhrát Grand Tour

26. 3. 2014, 21:11

Richie Porte přebírá roli lídra od Chrise Frooma a Bradleyho Wigginse. Ano, tohle by mělo platit na letošním Giro d´Italia. V minulých dvou letech byl rodák z Tasmánie jedním z hlavních strůjců triumfů svých lídrů na Tour de France, teď dostává od týmu Sky šanci, aby se jelo na něj.

„Chris a Brad mi ukázali cestu,“ říká 29letý borec. „Oba jsou skvělí kluci, od kterých jsem se hodně učil. Neskuteční šampióni. Brad vyhrál v roce 2012 skoro všechno, co šlo, ale lidi na to rychle zapomínají. Chris zase předvedl fantazii na Tour vloni. Jel tam s cílem vyhrát a dokázal to. Nebyl tam jediný konflikt, on je neskutečně klidný. Od obou jsem si toho hodně vzal,“ přiznal Porte.

porte k clanku perex

Doraz v tasmánském provedení...

Letos zahájil sezónu doma v Austrálii etapákem Tour Down Under, kde byl čtvrtý a připsal si jedno etapové vítězství. Pak byl druhý v závodě Kolem Andalusie, ale v březnu se jeho výkonnostní růst zastavil. Důvod? Z Tirreno-Adriatico odstoupil kvůli nemoci. Chuť si měl spravit na Katalánsku, ale když hned v první etapě ztratil přes dvě minuty, bylo vidět, že stále není v pořádku. Během druhé etapy svou misi v závodě skončil. Opět kvůli zdravotním problémům.

„Prostě nejsem stále stoprocentní. Z Tirrena jsem odjel domů, ale nedostal jsem se z toho úplně,“ řekl na týmovém webu Porte, který během roku žije v Monaku. „Trénink je jedna věc, jenže v závodě je to jiné. Naštěstí nejde o nic vážného. Věřím, že brzy budu zpátky a restartuji svou sezónu,“ dodal Australan.

porte k clanku 3

Porte a Froome. Tohle spojení funguje.

Když vloni pomáhal Froomovi, skončil hned za ním druhý na Critérium International a Critérium du Dauphiné, osmý Kolem Romandie. Když dostal šanci být lídrem, vyhrál tasmánský čert Paříž-Nice a Kolem Baskicka.

Už jsem několikrát jako lídr obstál, ale na druhou stranu se pořád učím, jak dirigovat ostatní kluky. Richie Porte

Teď by měl roli lídra potvrdit na Giru. Jelo ho už dvakrát, jeho dosavadním maximem je sedmé místo z roku 2010, kdy ještě závodil za Saxo Bank. Při svém debutu na Giru tehdy získal i bílý dres pro nejlepšího mladého závodníka a ve třech etapách vezl růžový dres lídra.

porte k clanku

Kdo výš? Porte má navrch :-)

Letos by měl mít na květnovém závodě startujícím v Belfastu řadu zdatných soupeřů v čele s Rodríguezem, Quintanou, Uránem, Hornerem a dalšími. „Té konfrontace se nebojím. Už jsem několikrát jako lídr obstál, ale na druhou stranu se pořád učím, jak dirigovat ostatní kluky. Podívejte se na Chrise Frooma na Vueltě 2012 a Tour 2013. To byli dva odlišní závodníci. Hodně se naučil, dokázal z ostatních dostat to nejlepší. V tomhle je mým vzorem,“ prozradil Porte.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.