SuperCycling.cz

Pohromy favoritů: Rodríguez skončil, má zlomená dvě žebra

15. 5. 2014, 19:23

Nejdelší etapa letošního Gira s 257 kilometry prověřila peloton daleko víc, než se čekalo. Ne až tolik kvůli osmikilometrovému kopci druhé kategorie v závěru, ale protože se v deštivém počasí (jak jinak na letošním Giru) zase hodně padalo. Odskákali to všichni favoriti kromě australského lišáka Cadela Evanse. Nejhůř dopadl Purito Rodríguez, který se zlomenými žebry odstoupil ze závodu.

Naprosto nečekané vítězství Michaela Matthewse.

Naprosto nečekané vítězství Michaela Matthewse.

Evans na své rivaly díky pádu 11 kilometrů před cílem před kruhovým objezdem najel minimálně 49 vteřin, dalších 4 dostal za třetí místo v etapě. Jejím vítězem nebyl nikdo jiný, než majitel růžového dresu Michael Matthews! Australský sprinter, na jehož udržení vedení by dnes snad žádný bookmaker ani nevypsal kurz, však znovu šokoval.

Po pádu, který peloton rozsekal na hadry, zůstalo vpředu 8 lidí. Jen ti, kteří v tu dobu byli úplně na čele. Převahu měli dva týmy: trojice BMC se svým lídrem Evansem a také tři závodníci z Orica GreenEDGE včetně Matthewse.

Z první figury jel poslední stovky metrů Evans, Matthews se držel za jeho zadním kolem a s prstem v nose si zaspurtoval pro etapový vavřín. „Pořád tomu nemůžu uvěřit. Tým mě v kopci vezl na perfektní pozici, kluci byli úžasní. Ale vůbec by mě nenapadlo, že budu schopen tuhle etapu vyhrát. Měl jsem štěstí, že jel v kopci přede mnou Luke Durbridge, bez něj bych to nedokázal. Odvedl fantastickou práci,“ prohlásil Matthews po etapě.

crash v 6 etape giro

Pád 11 kilometrů před cílem, jak ho na svém Facebooku zveřejnila Kaťuša.

Z pádu 11 km před cílem vyvázl nejhůř jeden z klíčových domestiků Rodrígueze do hor Ital Caruso. Závodník Kaťuši ležel s bolestivou grimasou na deštěm zkrápěné silnici a bylo jasné, že pro něj Giro skončilo. Sanitka ho odvezla na vyšetření do nemocnice.

Rodríguez má dvě zlomená žebra a zlomený palec,Vicioso natřikrát zlomenou stehenní kost, Caruso těžce zhmožděnou levou kyčel a nohu. Smutná bilance týmu Kaťuša

Ale nebyl zdaleka jediný, kdo trpěl. Sedřený přijel s velkým zásekem do cíle třeba Kanaďan Tuft, který po týmové časovce oblékl růžový dres a mnozí další. Co ztráty favoritů? Quintana (Movistar) a Urán (Omega Pharma-Quick Step) koupili 49 vteřin a přijeli ve druhé skupině za Evansem, stejně jako Majka z Tinkoff-Saxo, Cunego (Lampre) ztratil 1:29 min., Scarponi (Astana) 1:37.

Smolně dopadl jeden z největších adeptů na celkové prvenství, zkušený Španěl Joaquím Rodríguez z Kaťuši. Taky spadl a v cíli měl na 89. místě ztrátu 7:43 min. Vyšetření v nemocnici ukázalo dvě zlomená žebra a zlomený palec, což znamená jeho konec v závodě. Odstoupit museli po pádech i jeho stájoví kolegové Caruso a Vicioso. Zkušený Španěl Vicioso má natřikrát zlomenou stehenní kost, u Carusa se žádné zlomeniny nepotvrdily, ale má těžce zhmožděnou levou kyčel a nohu. 

 

purito a roche 6 tapa giro

Purito Rodríguez a Nicolas Roche v cíli. Dopadlo to pro ně hrozně.

Hrozivě dopadl dnešní den i pro Ira Roche z Tinkoff-Saxo, který koupil přes 15 minut, šest borců etapu nedokončilo. Mj. Slovinec Brajkovič z Astany.

6. etapa (Sassano-Montecassino, 257 km):

1. Michael Matthews (Austr./Orica Greenedge) 6:37:01     

2. Tim Wellens (Belg./Lotto Belisol)             

3. Cadel Evans (Austr./BMC)            

4. Matteo Rabottini (It./Neri Sottoli) vš. stejný čas  

5. Ivan Santaromita (It./Orica Greenedge) +13

6. Steve Morabito (Švýc./BMC) +23

 

Průběžné pořadí:

1. Michael Matthews 24:18:14

2. Cadel Evans +21

3. Rigoberto Urán (Kol./Omega Pharma-Quick Step) +1:18

4. Rafal Majka (Pol./Tinkoff-Saxo)

5. Steve Morabito (Švýc./BMC)  

6. Matteo Rabottini (It./ Neri Sottoli) vš. +1:25

...

11. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +2:08

14. Domenico Pozzovivo (It./AG2R) +2:11

17. Michele Scarponi (Ita./Astana) +2:28

48. Daniel Moreno (Šp./Kaťuša) +5:46

60. Joaquim Rodríguez (Šp./ Kaťuša) +9:40

80. Nicolas Roche (Ir./Tinkoff-Saxo) +15:55

 Podívejte se na pády v 6. etapě:

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

 • Honza
  16. 5. 2014, 09:05 (před 7 roky)

  Evansovi ubyl jeden velký soupeř... Uvidíme, co v horách předvede Quintana, ale Cadelův tým zatím vypadá o hodně silnější...

 • Rolo56
  16. 5. 2014, 08:34 (před 7 roky)

  Škoda Purita... Dúfam, že pôjde na Tour tam by som ho videl veľmi rád

 • rchlq
  15. 5. 2014, 21:52 (před 7 roky)

  Purito nasedl na kolo a se zlomenými žebry a zlomeným palcem a vyjel 10km kopec. Chapeau!