SuperCycling.cz

Petr Vakoč: Urán byl nemocný, ale určitě půjde nahoru

19. 5. 2015, 07:00

Devět dnů ze své první Grand Tour má za sebou cyklista stáje Etixx-Quick Step Petr Vakoč. Jeho úkolem je především práce pro kolumbijského lídra Rigoberta Urána, který zatím na největší favority trochu ztrácí a je průběžně osmý. „Trápila ho bronchitida, ale už by měl být v pohodě. Jsem přesvědčený, že se bude zlepšovat,“ tvrdí Vakoč.

vako-giro-fotka-1

Urán ztrácí přes dvě minuty na Contadora. Věříš, že ještě promluví do bojů o čelní příčky?

Ty ztráty vznikly hlavně kvůli nemoci. Teď je v sobotu dlouhá časovka, která by mu měla hrát do karet a v neděli dojezd na kopec. Myslím, že v ní vydrží vpředu s těmi nejlepšími.

Limitovalo ho onemocnění hodně?

Bral antibiotika a nemohl jet na sto procent. Ale už se ctí lépe. Teď je pár rovinatějších etap, během nichž by se měl dát do kupy a na časovku by měl být v plné síle. Určitě má na top 5 a klidně může skočit i na pódium. Giro je ještě dlouhé.

vako giro fotka 4

Pro tebe jde o první Grand Tour, jak ji zvládáš?

Mám za sebou nejtěžších devět dní. Nikdy jsem takhle dlouho v kuse nejel. V Katalánsku se závodilo taky ostře, ale bylo to jen sedm dní. Unavený jsem dost, ale to skoro každý. Nebyla tady zatím vyloženě odpočinková etapa, jede se naplno každý den. To pojetí je fakt hodně ostré, ale počítal jsem s tím.

Můžeš prozradit, jakými konkrétními úkoly tě tým pověřuje?

Poslední dny jsem měl za úkol kontrolovat úniky, aby neodjela nějaká větší skupina, ale hlavně se pohybovat s Rigem v balíku. Starat se, aby měl dostatek jídla, pití. A musím se snažit, aby do kopců najížděl v co nejlepší pozici. Na špici balíku jsem toho zatím moc neodjel, je to zatím hlavně na Saxu a Astaně.

vako giro fotka 3

Kdy končí tvoje práce?

Jakmile v těch nejtěžších etapách dovezu Riga pod kopec, přebírají to dál De la Cruz a Bouet. Já už většinou dojíždím v klidu a šetřím síly na další den.

Před Girem jste ztratili Brambillu, hned na začátku i Serryho, který měl být v horách pravou rukou Urána. Je to velká komplikace?

Dost to naši situaci znepříjemnilo. Brambilla se těžko nahrazuje a když vypadl i Serry, je to problém. Bouet byl navíc taky trochu nachlazen, takže Urán nemá takovou podporu, jakou by potřeboval. Další čisté vrchaře tady nemáme, v tom mají Astana, Tinkoff-Saxo i Sky výhodu.

Pokusí se váš tým i o nějaký dílčí výsledek, nebo je prioritou celkové pořadí?

Nejdůležitější je výsledek Riga v celkovém pořadí. Tom Boonen už párkrát zkoušel odjet, ale bohužel mu to v úniku nevyšlo. Pokud se naskytne šance, o něco se pokusíme, ale není to hlavní cíl.

vako giro fotka 2

Jaký očekáváš další vývoj Gira?

Do soboty se podle mě pořadí moc měnit nebude. Teď nás čeká klasická sprinterská etapa, náročnější by pak měla být ta s cílem v Imole. Doufám, že nás teď čekají trochu poklidnější dny.

Stíháš během etap občas promluvit s krajany z konkurenčních týmů?

Párkrát jsem se potkal s Romanem, ale spíš jen na startu. Peloton je pořád natažený, hodně se závodí. A každý máme jiné úkoly. Vůbec není prostor na nějaké povídání. Jedině tak v gruppettu, ale tam kluky asi nepotkám :-)

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.