SuperCycling.cz

Petr Vakoč: Na první Grand Tour se strašně těším

6. 5. 2015, 10:38

V sezóně už má za sebou 30 závodních dní a touhle dobou měl podle původního plánu odpočívat po ardenských klasikách. Jenže cyklista belgické stáje Etixx-Quick Step Petr Vakoč předváděl v první části sezóny tak dobré výkony, že ho tým nominoval na Giro. Přesto, že si měl podle původních plánů odbýt premiéru na Grand Tour až na Vueltě.

vako-k-gire-trojke

S Petrem jsme se setkali v úterý v podvečer v Praze v Modřanech, kde bydlí. Na schůzku do jedné z blízkých pizzerií přijel v civilu na kole. „Mám to kousek a takhle je to nejrychlejší,“ přiznal s úsměvem.

Už dnes večer letí do Itálie, kde se v sobotu postaví na start 98. ročníku Giro d´Italia. Premiéru na Grand Tour si odbude ve 22 letech. „Strašně se těším. Bude to pro mě úplně nová zkušenost, ale věřím, že třítýdenní závod zvládnu a uděláme všechno po to, aby Urán na konci slavil vítězství,“ říká Vakoč v exkluzivním rozhovoru pro Supercycling.cz.

Kdy ses dozvěděl, že pojedeš Giro?

Už během závodu Kolem Baskicka se objevily nějaké náznaky a po něm mi v týmu řekli, ať s Girem počítám, pokud se nestane něco neočekávaného. Oznámil mi to sportovní ředitel Jan Schaffrath, pod něhož spadám. Měl jsem hotový program jen do Lutychu a pak jsem pořádně nevěděl, co mě čeká. Myslel jsem, že pojedu Kalifornii, pak možná Dauphiné, jenže tým pak předělal nominaci na Giro. Já byl od zimy náhradník, ale moc šancí jsem tomu ze začátku sezóny nedával. Po Baskicku se všechno změnilo.

Už dříve jsi říkal, že by sis měl premiéru na Grand Tour odbýt spíš na Vueltě, kterou jsi měl slíbenou. Je pro tebe překvapení, že to bude už na Giru?

Docela jo... Ale těším se strašně moc.

Jedeš úplně první Grand Tour. Nemáš trochu strach? Přece jen jsi třítýdenní závod nikdy nejel a nevíš, co tě čeká.

Spíš respekt, strach ne. Bude to nová zkušenost, nikdy jsem v kuse nejel víc než osm etap. Nedovedu si moc představit, jak bude tělo reagovat ve druhém a hlavně v tom třetím týdnu. Ale jsem připraven dobře a věřím, že to zvládnu.

Je pro tebe Grand Tour splněným snem?

Hrozně se těším a chvílemi tomu ani pořádně nemohu uvěřit. Před rokem jsem na to koukal v televizi a teď budu jedním z aktérů Gira.

vako portret k gire

V tuto chvíli máš na kontě už 30 závodních dnů. Není to před Girem moc?

Kdyby se od začátku vědělo, že Giro pojedu, tak by asi příprava byla trošku jiná, ale mně ten program vyhovoval. A jsem strašně rád, že jsem mohl jet ardenské klasiky. Formu mám dobou.

Únavu po náročném programu necítíš?

Ne. Minulý týden jsem trochu orážel v Beskydech. Přítelkyně má chatu pod Pustevnami, hezky jsem tam zrelaxoval a pak i potrénoval.

Kdo o tvé účasti na Giru rozhodl? Jen sportovní ředitelé, nebo k tomu třeba něco řekl i Rigoberto Urán, pro něhož jsi dobře pracoval v Katalánsku?

Hlavní impulz vzešel od sportovních ředitelů, ale nominaci na Grand Tour vždycky konzultují s těmi lídry. Nevím, jestli to zrovna bylo tak, že by si mě Urán vyprosil, ale na druhou stranu se mnou byl v Katalánsku hodně spokojený a určitě to nějakou roli sehrálo.

vako a uran k rozhovoru gire

Práce pro Rigoberta Urána bude hlavním úkolem Petra Vakoče.

Uránovi se zranil dvorní domestik do hor Brambilla. Bude to velký problém?

To je hodně nepříjemné. Tým nemá v rukávu nikoho podobného, kdo by tam s Uránem zůstával v těch nejtěžších etapách až do konce. Navíc si ti dva hodně rozumí i mimo kolo, často spolu bydlí na pokoji. Ale i tak si myslím, že máme silný tým a i bez Brambilly budeme schopni o vítězství bojovat.

Kdo by měl Brambillu v těch nejtěžších stoupáních nahradit?

Nejspíš Serry, který si v Katalánsku zlomil klíční kost, ale už je zase v plné síle.

Jaká bude tvoje role?

Určitě tam nebudu s Uránem do konce těch největších kopců. Budu mít své úkoly v rovinatých etapách, na větru. Asi nejvíc bych měl být platný v těžkých etapách bez nějakých extrémně dlouhých kopců. Ale vždycky to budeme dolaďovat den po dni.

Nemáš trochu strach z některých těch dlouhých stoupání?

Je pravda, že mi kratší klasikářské kopce sedí víc. Navíc já toho v nějakých opravdu dlouhých stoupáních moc při závodě nenajezdil. Bude to premiéra, ale strach nemám. Věřím, že i dlouhé kopce zvládnu.

vako k gire ctyke

Budeš mít i ty sám prostor v některé z etap něco zkusit?

Myslím, že tady půjdou osobní ambice stranou a všechno podřídíme úspěchu Urána. První týden bývá hodně nervózní, musíme Riga chránit. Spíš vidím možnost ve druhém nebo třetím týdnu, kdyby se povedlo skočit do úniku. Pro tým je ale prvořadý úspěch Urána a tak k tomu všichni přistupujeme.

Giro jede stejně jako ty poprvé Tom Boonen, který je však jedním z nejzkušenějších závodníků v pelotonu.

Bude to náš kapitán, jeho zkušenosti zejména v rovinatých etapách na větru budou k nezaplacení. Těším se na spolupráci s ním, ještě jsem s ním ani jeden závod nejel. Myslím, že on je poslední z týmu, s kým jsem ještě nezávodil.

S Uránem jsi jel Katalánsko, měl jsi možnost ho lépe poznat. Jaký je to lídr?

Bývá hodně nad věcí, nic ho nerozhází. Je to velký profesionál, nepotrpí si na nějaké zvláštnosti. Je příjemné pro něj jezdit. Nedává tolik úkolů, jako třeba Mark Cavendish. A je to fajn kluk, má rád legraci.

vako k gire dvojke

Urán byl v posledních dvou letech na Giru pokaždé druhý. Myslíš, že je schopen vystoupit letos na ten nejvyšší stupeň?

Určitě. Náš cíl je vyhrát celkově. Je tam dlouhá časovka, která mu bude sedět, k dispozici má hodně silný tým. Řada těch dojezdů na kopec není tak strašně těžkých, a to bude Rigovi hrát do karet. Pokud navíc přijedou favorité spolu, on je schopen zaspurtovat a získat nějaké bonifikace.

Jak ty se těšíš na šedesátikilometrovou časovku?

Předpokládám, že ji pojedeme úplně volně. Je standardní, že ji jede naplno člověk z pořadí, případně nějaký výborný časovkář, který má šanci na dílčí úspěch. Jako třeba Tony Martin, pokud startuje. Pro ostatní je to de facto volný den.

Giro začíná týmovou časovkou, která může být dost důležitá.

Ještě před startem ji budeme pilovat. Celý tým dorazí ve středu večer a bude dost času to najet a vyzkoušet. Máme dost dobrý tým, i když v něm nejsou všichni naši nejlepší časovkáři. Určitě máme šanci zajet hodně slušný výsledek.

Giro nakonec jedou tři Češi. Jak vidíš šance Leopolda Königa s Romanem Kreuzigerem?

König bude hlavním domestikem Porteho, který patří k velkým favoritům. Na Trentinu ukázal, že i sám je na tom dobře a má šanci zajet dobrý výsledek. Do top 5, možná i na pódium. Záleží, jaká bude taktika týmu Sky. Je možné, že budou chtít, aby byli v pořadí oba. Navíc nikde není psáno, že se jejich pozice může během závodu změnit a ve finále může Sky jet i na Königa. Podobnou pozici má i Roman v Tinkoff-Saxo. Bude pomáhat v nejtěžších etapách Contadorovi, ale předpokládám, že tým bude chtít, aby taky zůstal v pořadí. Na klasikách teď ukázal výbornou formu a myslím, že on i König předvedou velmi dobré výkony.

Přijede ti na Giro někdo z blízkých fandit?

Přítelkyně na mě bude čekat v cíli Miláně, brácha s kamarády přijedou na časovku a další tři etapy, rodiče taky možná dorazí. Vím, že se na Giro chystá dost českých fanoušků a moc se na to těším. Doufám, že v horských etapách uvidíme spoustu českých vlajek.

vako k gire ptke

S kým budeš během Gira bydlet na pokoji?

Většinou se to řeší až na místě a už to bývá rozdělené. Oni vědí, kdo má ke komu blíž, nebo když jsou dva krajani, většinou je dají k sobě.

Ty máš z týmu nejblíž ke komu?

Nejčastěji bývám na pokoji s Julianem Alaphilippem, se kterým jsme kamarádi delší dobu, nebo se Štybym a Martinem Velitsem. Občas jsem býval taky s klukama z Polska, s Wisniowskim nebo Golasem, v Baskicku jsem bydlel s De la Cruzem, tak s ním možná budu i teď.

Zmínil jsi kamaráda Alaphilippa, který nyní v týmu podepsal novou smlouvu. Jak to vypadá s prodloužením tvého kontraktu?

U mě to asi ještě bude chvilku trvat. Řešíme to, jednání probíhají. Vyřizuje to můj manažer Andrew McQuaid, se kterým jsem začal spolupracovat během loňské sezóny.

vako este gire

Je lepší mít agenta, než řešit záležitosti ohledně nových smluv sám?

V dnešní době je to skoro nezbytné. Už je jen pár lidí v balíku, kteří si tyhle věci dělají sami. Když má člověk agenta, on vyvine jednání s týmem, pobavíme se o podmínkách, aby věděl, s čím do toho má jít. A já se můžu soustředit jen na závodění.

Myslíš, že Girem pro tebe Grand Tours letos skončí, nebo bude stále ve hře ještě Vuelta?

Nepředpokládám, že bych jel ještě Vueltu.

A jak bude tedy vypadat tvůj program v další části sezóny?

Rád bych jel na Evropské hry do Baku, ale bude záležet, jestli mě tým pustí. Pak mistrovství republiky, nejspíš Kolem Polska a Czech Cycling Tour. Rád bych jel i na mistrovství světa včetně týmové časovky a před ním jednorázovky v Kanadě GP Montreal i GP Québec.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.