SuperCycling.cz

Peklo na Zoncolanu pohledem čísel

21. 5. 2018, 12:02

Monte Zoncolan je zrádné stoupání. Zrada spočívá především v tom, že jízda se i u profi jezdců odehrává zcela mimo jejich optimální režim. Stoupání je tak prudké, že i když sedíte, vlastně stojíte v pedálech.

watynakolanu23

Biomechanika, na kterou je tělo cyklisty léta přivyklé, jde úplně stranou. Zapomeňte na obvyklých 80-90ot./min. I pokud si namontujete komicky lehký převod s kompaktním převodníkem, který se v profi pelotonu prakticky nepoužívá, stejně se ani profi jezdec nedostane dále než na 70 ot./min. A to je i pro něho unavující silový režim.

Proto nejsou watty dosahované v tomto stoupání nijak ohromující a ani hodnota nastoupaných vertikálních metrů VAM nedosahuje maximálních možných hodnot.

Mike Woods z Cannondalu zdolal toto kilometrové převýšení za 36minut, výkonem 338W. Jeho wattové možnosti v hodinových stoupáních sahají však výrazně výše a blíží se 380W. To je rozdíl dvou výkonnostních tříd. Přesto skončil v této etapě desátý. Uvedený sklon totiž neumožnuje wattové dispozice jezdců plně využít. I pro ně je to od začátku do konce jedno velké trápení.

watynakolanu444

Pro amatérské jezdce je pochopitelně takovýto výjezd bez jakéhokoliv přehánění dvouhodinovou torturou, při které dříve či později sesednou z kola. Ovšem nasednout zpět, to není v tomto sklonu vůbec jednoduché.

Chris Froome na Zoncolanu doslova povstal z mrtvých a dotáhnul své úsilí překvapivě do vítězství v etapě. Nic na tom nezměnilo Yatesovo maximální nasazení ve finále tohoto stoupání.

Skvělé Froomovo představení si ovšem vyžádalo svou daň hned následující den, kdy opět ztratil půldruhé minuty. Tom Dumoulin, který zajel Zoncolan opravdu skvěle (a to vezl nahoru téměř o 15 kg více než Yates) měl v nedění etapě dle svých slov úplně prázdné nohy, nicméně i tu zvládl fantasticky a skončil třetí.

tomnakolanu

Etapové závody (o Grand Tours to platí dvojnásob) jsou právem považovány za nejnáročnější formu závodní cyklistiky. Nestačí být dobrý v etapě, je třeba být tak připraven, aby se organismus zotavil i do dalšího dne. Fabio Aru, kterému tělo v neděli nadobro vypovědělo poslušnost a ztratil 19 a půl minuty, by mohl vyprávět.

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem S1W s.r.o.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.