SuperCycling.cz

Orica ovládla časovku, Tuft dostal krásný dárek

9. 5. 2014, 22:26

Australská formace Orica GreenEDGE vyhrála úvodní etapu Giro d´Italia 2014, kterou byla týmová časovka v severoirském Belfastu. Růžový dres lídra oblékl Kanaďan Svein Tuft. Po dohodě s kolegy projel v den svých 37. narozenin cílem první a dostal krásný dárek.

Svein Tuft, lídr Gira.

Svein Tuft, lídr Gira.

„Je to úžasný den. Můžu klukům jen poděkovat. Podali jsme skvělý týmový výkon,“ rozplýval se Tuft. „Nikdy by mě nenapadlo, že se něco takového může stát. Jsem na ostatní moc pyšný a nedá se ani vyslovit, jakou mi udělali radost. Nejsou to žádní sobci. Je fakt klika, že to vyšlo zrovna na moje narozeniny,“ usmíval se kanadský matador. Není však nejstarším cyklistou historie, který jede Giro v růžovém. Tím byl podle statistiků Ital Giovanni Rossignoli v roce 1920. Bylo mu 37 let a 186 dní.

orica giro 1 den

Radost stáje Orica GreenEDGE byla veliká.

Orica startovala jako druhá a měla štěstí na dobré počasí. V průběhu časovky začalo na chvíli pršet a na mokré silnici to bylo daleko těžší. Nejvíc to odskákali závodníci stáje Garmin-Sharp, respektive jejich lídr Dan Martin. Jednomu z borců podklouzlo zadní kolo na kanálu a tři další z týmového vlaku letěli přes něj.

Bohužel to byl i Martin. S bolestivou grimasou seděl na silnici a držel si klíční kost. Na 99 procent ji má zlomenou. Závod, na který se hodně chystal a patřil do okruhu favoritů, pro něj skončil hned první den. Domů do Irska, kam peloton zavítá v neděli, se tak podívá maximálně jako divák. „Nedá se nic dělat, je to smutné. Profesionální cyklistika je někdy krutá,“ napsal na Twitteru manažer týmu Gamrin-Sharp Jonathan Vaughters.

Na rozmary počasí na ostrovech přitom před startem upozorňoval i samotný Dan Martin. „Bylo by hezké zlomit zdejší stereotyp a nezávodit v dešti. Počasí tady bude největší problém,“ říkal Martin ve chvíli, kdy netušil, že se mu mokrá silnice stane osudným.

dan martin giro 1

Takhle si Dan Martin při čtvrteční prezentaci plácal s fanoušky. Dnešek pro něj byl prokletý.

Velmi špatný výkon předvedla Kaťuša s favorizovaným Joaquimem Rodríguezem, na nejlepší tým ztratila 1:33 min. Movistar s Nairem Quintanou zvládl časovku lépe, ztratili 55 vteřin a Kolumbijce může těšit náskok na jeho španělského rivala hned na začátku.

O pět vteřin druhá skončila Omega Pharma-Quick Step, třetí příčku vybojovala formace BMC a její lídr Cadel Evans mohl být v cíli na Donegall Square hodně spokojen. „Chaotické a odlišné nevyrovnané podmínky pro všechny, ale pro nás to dopadlo dobře. Slušný začátek,“ oddychl si Evans. 

1. etapa (týmová časovka v Belfastu, 21,7 km):

1. Orica GreenEDGE 24:42 min.

2. Omega Pharm-Quick Step +5 s

3. BMC +7

4. Tinkoff-Saxo +23

5. Sky +35

6. Astana +38

7. Cannondale +53

8. Movistar +55

Kompletní výsledky ZDE

 

Pád cyklistů Garmin-Sharp s Danem Martinem:

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.