SuperCycling.cz

Tinkov se pustil do Kaťuši s Astanou za nefér útok

27. 5. 2015, 09:50

Ruský majitel stáje Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov se po úterní královské etapě Gira obul zejména do krajanů z týmu Kaťuša a také do Astany za to, že začali útočit v momentu, kdy měl lídr jeho formace Alberto Contador defekt ve sjezdu z Apriky.

Oleg Tinkov je na hvězdu svého týmu patřičně pyšný.

Oleg Tinkov je na hvězdu svého týmu patřičně pyšný.

Zachránil ho kolega Ivan Basso, který mu dal svoje kolo a pak Roman Kreuziger, jenž Contadora táhl snad deset kilometrů skoro sám pod brutální stoupání na Mortirolo. Díky ataku Kaťuši s Astanou tam Aru, Landa či Trofimov najížděli s náskokem 50 vteřin.

„Nechci k tomu moc říkat, ale myslím si, že před pěti nebo deseti lety tu byl k růžovému dresu daleko větší respekt,“ uvedl Tinkov. „Teď je to tak, že když má lídr defekt, oni útočí. Když lídr spadne, útočí znovu,“ přidal ruský miliardář.

Na dálku ho při sledování přenosu v televizi podpořil i frontman Sky Chris Froome, který se chystá na Tour de France. „Podle mého skromného názoru není útočení ve chvíli, kdy má lídr problémy, zrovna ukázkou sportovního fair-play,“ napsal na Twitter Froome.

alberto jede 16 as

Sportovní ředitel stáje Kaťuša a krajan Tinkova Dimitrij Konyšev se hájil tím, že o problémech Contadora nikdo nevěděl. „Říkal jsem Olegovi do telefonu, že rádio závodu neoznámilo defekt Contadora. Slyšel jsem pouze, že jeden ze závodníků Astany zastavil. Jestli to bylo kvůli pádu nebo ne, to jsem nevěděl,“ uvedl Konyšev. „Věděli jsme, že je ten sjezd z Apriky docela zrádný a chtěla jsme jet na co nejlepší pozici,“ hájil se.

To vítěz etapy Mikel Landa z Astany na tiskové konferenci bez váhání přiznal, že o problémech Contadora byli závodníci kazašské formace informováni. „Na rovině před Mortirolem jsme jeli opravdu tvrdě, abychom to udělali pro Contadora co nejtěžší. Chtěli jsme z toho něco vytěžit. Říkali jsme si, že i když nás dojede, bude ho to stát hodně sil. Skupinu jako první rozdělila Kaťuša, jela naplno a my s nimi spolupracovali,“ přiznal nový lídr Astany.

yes ruze

Contador přesto v těžkém kopci ztrátu dojel a nakonec skončil v etapě třetí, když do cíle v Aprice přijel s Kruijswijkem s mankem 38 vteřin na Landu. „Ukázal, kdo je tady pánem. Je o dvě třídy jinde,“ pochválil ho Tinkov.

A co na to samotný Contador? „Nechci spekulovat, zda je to fér nebo ne, ale musím přiznat, že jsem to čekal. Díky týmu, který musel etapu kontrolovat od samého začátku, což nebylo vůbec snadné, jsem to zvládl. Růžový dres patří jim,“ uvedl španělský lídr.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.