SuperCycling.cz

Nibali uštval Chavese a podruhé vyhraje Giro!

28. 5. 2016, 21:18

Vincenzo Nibali to dokázal!!! Ještě před páteční etapou Gira byl italský tahoun Astany pomalu na odpis. Největší favorit na vítězství se krčil na čtvrtém místě se ztrátou téměř 5 minut na Stevena Kruijswijka. Ovšem v pátek dokázal vstát z mrtvých, vyhrál etapu a i díky pádu nizozemského lídra a jeho následné ztrátě se vyšvihl na druhé místo.

ten-cenzo-co-vede

Růžový dres v pátek oblékl Kolumbijec Esteban Chaves z Oriky, Nibali za ním zaostával 44 vteřin. Slíbil, že to v sobotní přetěžké etapě ještě zkusí a svým slibům dostál. Na Chavese dnes najel 1:36 min. a pokud se v nedělní rovinaté etapě nestane něco nečekaného, Nibali podruhé v kariéře vyhraje Giro.

„Byl to fantastický den,“ jásal Nibali, jenž atakoval pět kilometrů pod vrcholem předposledního stoupání. Chvíli se s ním drželi Chaves s Valverdem, ale další nástup už byl i nad jejich síly. „Musím znovu poděkovat týmu, protože byl neskutečný. Hlavně Scarponi, Kangert a Fuglsang,“ vyzdvihl hlavní tahouny.

Na peloton čekaly tři kopce, všechny v nadmořské výšce přes 2000 metrů a ještě krátká závěrečná stojka do cíle. „Cítil jsem se v té vysoké výšce opravdu dobře. Skvěle se mi dýchalo a byl jsem schopen jet lépe, než kdokoliv jiný. Neměl jsem obavy, že to nevyjde,“ přiznal Nibali.

„Jednu chvíli už to na Giru vypadalo, že je vše ztraceno, ale já si říkal, že se ještě něco může stát. Poslední týden změnil všechno. Bylo to bláznivé Giro. Těžké, vyčerpávající. Byl jsem pod obrovským tlakem, ale nakonec jsem to dokázal ustát a byla z toho skvělá show,“ říkal Nibali.

ten zatatej

Dnes to byly dva závody v jednom. Etapové vítězství slavil z úniku Estonec Rein Taaramäe z Kaťuši. Nejlepší z favoritů byl šestý Nibali. Dorazil se ztrátou 6:44 min. Za ním se s odstupem srovnali Valverde, Urán, Majka, v růžovém jedoucí Chaves bral v etapě 14. místo.

Před rodiči nezklamal

„To je prostě život a cyklistika. Odvedl jsem to nejlepší, co jsem mohl, stejně jako můj tým. Neměl jsem prostě tak dobré nohy, to je vše. Ale i tak jsem šťastný. Beru to tak, že tohle je pro mě začátek něčeho a přijdou další šance,“ přiznal 26letý lídr Oriky, pro něhož půjde o první umístění na pódiu na Grand Tour. Dosavadním maximem byla pátá příčka z loňské Vuelty.

ten co je seteban

V cíli etapy mu drželi palce rodiče. Včera dorazili z Kolumbie. „Je to poprvé, co jsou v Evropě. Já měl poprvé růžový dres, a i když jsem ho neudržel, ostudu jsem určitě neudělal. I tak je to největší den mé kariéry. Nibali a Scarponi dne ukázali, že jsou prostě nejlepší,“ vysekl poklonu soupeřům Chaves.

Se zlomeným žebrem trpěl

O příčku před Chavesem skončil v etapě Kruijswijk. Do etapy odstartoval se zlomeným žebrem, což byl následek pádu v páteční etapě. Průběžné třetí místo však neudržel, dostal se před něj Valverde.

ten co trpl

„Trpěl jsem hodně a jsem totálně vyčerpaný. Giro jsem neztratil dnes, ale včera. Je to velká škoda,“ litoval Kruijswijk. „V etapě jsem odvedl maximum, snažil jsem se nemyslet na bolest. To bylo jediné, co jsem mohl dělat,“ prozradil.

V neděli je na programu závěrečná etapa 99. ročníku Gira do Turína dlouhá 163 km. Půjde jen o souboj sprinterů, v celkovém pořadí je dobojováno. 1. Nibali, 2. Chaves, 3. Valverde.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.