SuperCycling.cz

Nibali je zpátky, Kruijswijk spadl, vede Chaves!

27. 5. 2016, 18:57

Neskutečné věci přinesla 19. etapa letošního Gira. Vyhrál ji odepisovaný Vincenzo Nibali (Astana) po heroickém výkonu. Novým lídrem se stal Kolumbijec Esteban Chaves z Oriky, který skončil třetí. 

ten-estik

Zlomil si žebro

Dosavadní majitel růžového dresu Steven Kruijswijk totiž spadl ve sjezdu z vrcholu Colle dell'Agnello, nejvyššího bodu letošního Gira, a nakonec ztratil skoro pět minut! „Moje blbost, obrovská chyba,“ kroutil po etapě hlavou nizozemský závodník stáje LottoNL-Jumbo.

Po etapě ho tým odvezl na rentgen do nemocnice v Brinaconu a vyšetření odhalilo zlomené žebro. Další zprávy ohledně jeho stavu a pokračování v závodě dá jeho tým v sobotu před etapou.

Co to před poslední horskou etapou, která se jede v sobotu, znamená? Že 99. ročník Gira, který už byl podle mnohých téměř rozhodnutý, dostal zcela nový náboj a o vítězství mohou bojovat tři závodníci nahuštění do minuty!

Jaká je aktuální situace? Druhý Nibali ztrácí na Chavese 44 vteřin. Kruijswijk spadl na třetí místo a za novým lídrem zaostává o 1:05 min. Čtvrtý je Alejandro Valverde, který dnes taky neměl úplně top den a ztratil přes dvě minuty. Na Chavese má manko 1:48 min.

Zakarin po pádu odstoupil

Asi nejhůře ze všech favoritů dnes dopadl ruský lídr Kaťuši Ilnur Zakarin, který spadl ve sjezdu z Colle dell'Agnello (2744 m), zlomil si klíční kost a byl nucen odstoupit z průběžného pátého místa. „Letěl snad třicet metrů, byl to ošklivý pád,“ popsal sportovní ředitel ruské stáje Dimitrij Konyšev.

Zakarina odvezli po pádu do nemocnice. „Je to pro něj veliká škoda. Závod se vyvíjel zajímavě, on byl ve skupině s favority a cítil se hodně dobře. Ale zdraví je ze všeho nejdůležitější,“ řekl Konyšev.

Hrdinou etapy se dvěma kopci byl Nibali. Z úniku na něj počkal stájový kolega Scarponi, aby měl k ruce alespoň nějakého domestika. Chavesovi pomáhal Plaza. Kruijswijk, který už na nejlepší kvůli pádu a výměně kola ztrácel, se navíc v cílovém stoupání do francouzského lyžařského střediska Risoulu musel spolehnout sám na sebe.

Nibali zaútočil hned na začátku cílového kopce. Chaves se ho nejdřív udržel, ale když italský lídr Astany vystupňoval tempo nějakých 5 km před cílem, nestačil ani Chaves. Nakonec ztratil na třetím místě 53 sekund, dostal se před něj ještě Španěl Nieve ze Sky.

„Byl to pro mě nejtěžší den závodu. Zkoušel jsem se udržet Nibaliho, ale byl dnes silnější,“ přiznal nový lídr Gira Chaves. „Jsem šťastný, že jsem oblékl růžový dres a uvidíme, co přinese sobota,“ dodal.

Zaútočí na vítězství

Nibali byl ještě včera pod palbou kritiky. Sám říkal, že mu něco chybí a necítí top formu. „Ale nevzdávám se. Giro končí až v Turíně,“ tvrdil začátkem týdne. Dnes to předvedl v plné míře.

„Vincenzo ukázal, že je skutečný šampión,“ vysekl Nibalimu poklonu generální manažer Astany Alexander Vinokurov. „Pochvalu zaslouží i celý tým za skvělou práci. Bez týmu nemáte šanci vyhrát Giro,“ dodal.

nibali ma duvod k radostiii

Vinokurov se rozhodně nevzdává myšlenky, že Nibali zítra zaútočí na celkové vítězství. „Dnešek mu dodal extra motivaci. Nic není hotové, budeme to zkoušet znovu. Chavesovi dnes v závěru došlo a uvidíme, co přinese sobota. Giro ještě není rozhodnuté,“ řekl Vinokurov.

Zítra čeká na cyklisty pekelně těžký den. Na 134 kilometrech není metr roviny, pořád nahoru, dolů. Etapa zahrnuje tři stoupání 1. kategorie (všechna přes 2000 metrů) a v samém závěru ještě krátkou stojku do cíle. „Je to jeden z nejtěžších konců na Grand Tours,“ prohlásil sportovní ředitel Oriky Matt White.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.