SuperCycling.cz

Nibali a jeho nástupy. Jak moc jsou efektivní?

25. 5. 2016, 11:17

Vincenzo Nibali je skvělý bojovník. Má srdce válečníka. Ani na vteřinu nezapochybuje, že jeho hra vabank možná nedopadne. Naposledy to ukázal v úterní 16. etapě Gira, kde atakoval hned v prvním kopci a nakonec koupil 1:47 min. na vítěze.

ten-nii

To, co předvedl se skvělou podporou svých týmových kolegů z Astany ve včerejší etapě, bylo velmi nápadité a riskantní zároveň. Závodit se začalo už v prvním kopci, nástup střídá nástup, a pokud dobře počítám, tak Kruijswijk musel jít hned v prvním stoupání celkem 13x (!!!) na 800 W.

Nemůžeme se proto divit, když lídři ujíždějí pelotonu už daleko před vrcholem stoupání na Passo Mendola, přičemž posledních 8km/22:20min stoupání zaznamenává Kruijswik prostý průměr 370 W (normovaný bude výrazně přes 380 W, což je prakticky stejné, jako by se pro něj a všechn,y co dojeli na vrchol s ním, opakovala nedělní časovka).

Jedná se o jeho nejvyšší 20-ti minutové maximum zaznamenané v závodě (kromě nedělní horské časovky. Tu jel průměrem 385 W).

aaa2

Etapu dlouhou 130 km s převýšením 2504 m absolvovali vedoucí jezdci neuvěřitelným průměrem 42km/h. Kruijswijka to stálo jen stěží představitelné 3 hodiny závodění průměrem 315 W (~5W/kg) - tuto hodnotu vykazuje špice závodníků na jarních klasikách. Ale ti jsou o 5-10 kg těžší! A to Kruijswijk nebyl zdaleka největším tahounem ujíždějící skupiny. Například Tanel Kangert z Astany by mohl vyprávět…

V polovině posledního stoupání stačí jediný nástup na 800 W a Nibali se začne potýkat se stejným problémem, který ho pronásleduje vlastně od samého začátku Gira. Jeho tělo práci ve vysokém laktátu nezvládá (nástup z tempa 360 W) a tím pro něj zřejmě definitivně letošní sen o růžovém dresu končí.

aaa3

Naopak Valverde je v této tříhodinové rychloetapě jako ryba ve vodě, vrací Nibalimu sobotu i s úroky a upaluje si v trojici spolu s Kruijswijkem a Zakarinem pro etapové vítězství  a vrací se do hry o stupně vítězů v celkové klasifikaci.

Cestu za etapovým vavřínem se mu pokusí ještě znepříjemnit Kruijswijk, ale jeho pokus o spurt v cílové rovině výkonem těsně pod hranici 1000 W (nejvyšší dosud Kruijswijkův zaznamenaný výkon) je pro Valverdeho opravdu neškodný (1000 W resp. 770w/15s umí předvést v cílové rovince kdejaký hobík).

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDWEAPONRY.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.