SuperCycling.cz

Nairo Quintana: Vyhrát sté Giro, to je velká výzva

5. 5. 2017, 07:46

Podruhé v kariéře se kolumbijský lídr Movistaru Nairo Quintana postaví na start Gira. Jel ho pouze v roce 2014 a dokázal ho při premiéře vyhrát. Na start jubilejního 100. ročníku jde dnes jako velký favorit. „Vítězství by pro mě moc znamenalo,“ přiznává v rozhovoru, který médiím poskytl před startem španělský tým.

bajrogireitulke

Co pro vás Giro znamená?

Je to jeden z nejkrásnějších závodů, jaký jsem kdy jel. Kromě kouzelné trasy má skvělé fanoušky, kteří jsou neustále slyšet a perfektně povzbuzují. I kvůli nim vždycky rád závodím v Itálii. Giro má pro mě navíc zvláštní náboj tím, že už jsem ho jednou vyhrál. Kdyby se mi podařilo vyhrát i stý ročník, bylo by to nesmírně prestižní a ještě daleko cennější. Je to velká výzva.

bajrogirke1

Jak vidíte své největší rivaly?

Tím největším bude určitě Nibali. Giro je jeho závod, pojede doma, navíc je to stý ročník. Nepochybuji, že bude ve výborné formě a má k ruce silný tým. Pak jsou tu další závodníci, kteří mají podobné šance, a rozhodně je nemůžeme podceňovat: Kruijswijk, který nebýt pádu, mohl Giro vyhrát, dále Landa nebo Yates, jenž se každým rokem zlepšuje. Ale těch adeptů na čelní příčky je víc a nikoho nepodceňuji. Mrzí mě, že kvůli zdravotním problémům nejede Aru, který by taky určitě patřil k velkým favoritům.

Jde zatím v sezóně vše podle vašich plánů?

Nemůžu být nespokojen. Mám za sebou dvě celková vítězství (Kolem Valencie, Tirreno), na každém z těch závodů jsem vyhrál etapu, stejně jako teď naposledy na Vuelta Asturias. Pro sebevědomí je to dobré, navíc pokaždé skvěle pracoval můj tým. Doufám, že v tom budeme pokračovat i na Giru.

bajrogirke3

Je pro vás 22 závodních dní před Girem dostatečný počet?

Mně to stačilo. Jsem přesně tam, kde jsem chtěl být. Nesmíte zapomínat, že letos po Giru chci jet i Tour, takže na to musím brát trochu ohledy. Jinak bych se zavařil. Myslím, že jsem našel správné vyvážení mezi závody a tréninkem.

Změnil jste něco v přípravě?

V minulých dvou sezónách bylo vše o přípravě směrem k Tour. Letos jsme to změnit museli, když pojedu obě Grand Tours. Trochu jsme upravili závodní program, víc času jsem trávil v Kolumbii. Hodně jsem se zaměřil třeba i na časovkářské tréninky. Kromě trénování jsem taky věnoval dost času regeneraci, abych přijel na Giro čerstvý.

bajrogirke4

Co říkáte na trasu stého ročníku?

Je velmi těžká, ale krásná. Hlavně v posledním týdnu jsou samé hory, kde se mohou nadělat velké rozdíly. Podle mě vyhraje letošní Giro opravdu TOP vrchař. Části některých klíčových etap jsem si byl projíždět: Piancavallo, Asiago, Monte Grappa, Blockhaus nebo časovku ve Folignu. Nechci, aby mě něco zaskočilo.

Uvědomujete si, že posledním, kdo vyhrál v jedné sezóně roce Giro a Tour, byl Marco Pantani v roce 1998? Dá se to vůbec v dnešní době dokázat?

Vidíte, že je to stále těžší, když uplynulo skoro dvacet let. Spousta závodníků to od té doby zkoušela, ale nikdo neuspěl. Cyklistika prošla velkým vývojem, proto není jednoduché přijmout tuto výzvu. Ale já cítím, že teď je na ni ten pravý čas. Neříkám, že to dokážu, protože to opravdu není snadné. Ale už to, že se zařadím mezi lidi, kteří obě Grand Tours zkusili jet na vítězství, pro mě hodně znamená.

bajrogirke5

100. ročník Gira

Na cyklisty čeká 21 etap o celkové délce 3615,4 km, což je v průměru 171,7 km na etapu. V programu jsou dvě časovky. Giro začíná dnes na Sardinii a končí 28. května časovkou do Milána na 29,3 km.

Detailní přehled etap najdete ZDE.

Ve startovní listině figurují tři Češi: Jan Hirt, Michal Schlegel (oba CCC Sprandi Polkowice) a Jan Bárta (Bora-Hansgrohe). Pro oba závodníky CCC jde o premiéru na Grand Tour, Bárta už je v tomto směru zkušenější: od roku 2012 jel pokaždé v sezóně jednu Grand Tour: Giro, Vueltu a třikrát Tour. Všechny dokončil. Nejlépe Tour 2015 na 25. místě.

Kompletní startovní listinu najdete ZDE nebo ZDE.

Další užitečné informace: Facebook závodu, Twitter, Instagram.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.