Quintana je prvním Kolumbijcem, který vyhrál Giro

1. 6. 2014, 17:44

Nairo Quintana měnil historii. Stal se prvním kolumbijským cyklistou, který vyhrál Giro d´Italia. Růžový dres oblékl lídr Movistaru po diskutované 16. etapě s Gavií a Stelviem a v horské časovce dokázal svůj náskok před krajanem Rigobertem Uránem (Omega Pharma-Quick Step) ještě zvýšit. Celkově třetí skončil Fabio Aru z Astany.

Nairo Quintana - vítěz 97. ročníku Giro d´Italia.

„Je to nejlepší den mého života. Musím poděkovat týmu, rodině i všem fanouškům za skvělou podporu. A taky celé Kolumbii,“ jásal Quintana, který si dekorování nejlepších užil s rodiči, manželkou i v únoru narozenou dcerou Marianou. Kromě růžového dresu lídra se stal i nejlepším mladým závodníkem do 25 let. Díky triumfu na Giru se vyšvihl do čela žebříčku WorldTour.

Poslední etapu vyhrál dnes ve spurtu v Terstu Slovinec Luka Mezgec ze stáje Giant-Shimano, který dokázal navázat na dvě vítězství svého stájového kolegy Marcela Kittela z úvodu Gira. Ten musel po 3 etapách odstoupit kvůli nemoci. „Byl jsem trochu pod tlakem. Moc jsem chtěl vyhrát. Je to odsud blízko k nám do Slovinska a byla tady spousta fanoušků od nás. Je to velký den pro mě i náš tým,“ přiznal Mezgec. Quintana dnes dokončil etapu na 81. místě v čase vítěze.

trikoty giro

Majitelé trikotů na Giru: Arredondo, Bouhanni, Quintana a Aru (vezl bílý dres jako druhý muž soutěže o nejlepšího mladého závodníka).

Majitel červeného dresu Nacer Bouhanni (FDJ.fr) skončil čtvrtý a udržel vedení v bodovací soutěži. Nejlepším vrchařem Gira 2014 se stal další Kolumbijec David Arredondo (Trek), nejlepším týmem AG2R.