SuperCycling.cz

Na Giru se hlásí velehory. Cyklisty děsí předpověď

26. 5. 2014, 19:32

Gavia, Stelvio, dva masivy s vrcholy v nadmořské výšce přes 2500 metrů, prověří po dni volna peloton Gira. Všude kolem je sníh, ale silnice jsou protažené. Organizátoři dnes potvrdili, že se etapa pojede podle plánu, ale předpověď počasí nic dobrého nevěstí. Nahoře hrozí sněžení.

Passo Gavia, 2618 metrů. Snímek z dneška.

Passo Gavia, 2618 metrů. Snímek z dneška.

Úterní 16. etapa měří jen 139 kilometrů, přesto na závodníky čekají tři brutální stoupání první kategorie: Passo Gavia (2618 m), Passo dello Stelvio (2758m), nejvyšší bod Gira, a cílový kopec Val Martello (2059). Vloni se kvůli špatnému počasí nejely, letos je situace o něco optimističtější.

oleg a riis

Majitel týmu Tinkoff-Saxo Oleg Tinkov a šéf Bjarne Riis dnes vyjeli Gavii. U sjezdovek pózovali s lyžaři :-)

„Není důvod ke změně trasy. Na Gavii jsem dnes byl a všechno je docela v pohodě. Na Stelviu je situace ještě lepší,“ prohlásil ředitel závodu Mauro Vegni. „Prší tam a i zítra hrozí na těch nejvyšších místech při průjezdu pelotonu jen déšť. Nemělo by být pod nulou, tudíž by ve sjezdech neměl být žádný led. Žádné riziko nehrozí,“ dodal po schůzce s experty na počasí, kam zástupci týmů nebyli přizváni.

gavia k clanku snow

Gavia dnes ještě jednou.

 Přesto si organizátoři nechávají pootevřená zadní vrátka a finální verdikt oznámí až zítra v 9:30, tři hodiny před startem etapy. Pro případ, že by se počasí rapidně zhoršilo, je připravena náhradní varianta přes Passo Tonale (1883 m) a Passo Castrin (1283), poslední kopec Val Martello by měl být zachován.

Zítřkem odstartuje přetěžký poslední týden. Jen 17. a poslední 21. etapa by mohly být pro sprintery, jinak půjde o peklo v horách. Po úterku přijde další náročná etapa ve čtvrtek: dvě stoupání 1. kategorie, cíl na kopci ve výšce 1760 m, místy 15% stoupání. Pátek: horská časovka, z 27 kilometrů je posledních 19 do kopce. Převýšení 1538 m. Sobota: jedna z nejtěžších etap Gira. Tři kopce, cíl na brutálním kopci Monte Zoncolan s místy 22% stoupáním.

fotka k clanku o giru 2

Takovou pohodu na rovině už si cyklisté moc neužijí. Jednu z nejhezčích fotek letošního Gira zveřejnila na svém facebooku Astana.

Růžový dres drží Kolumbijec Rigoberto Urán z týmu Omega Pharma-Quick Step. Jak jsou na tom jeho rivalové? 2. Evans +1:03, 3. Majka +1:50, 4. Aru +2:24, 5. Quintana +2:40, 6. Pozzovivo +2:42.

rigoberto masaz

Rigoberto Urán si i při dni volna užíval masáž.

Urán je v pohodě a každý den v růžovém si užívá. „Hlavně jsem si užil dnešní den volna, i když úplně volný nebyl,“ řekl s úsměvem. „Kvůli špatnému počasí jsme se byli projet jen na dvě hodiny. Jeli jsme autem dolů z Passo Tonale, trénovali jsme u Ponte di Legno a nahoru na Tonale jsme vyjeli na kole. Všechno je v pohodě, den volna přišel opravdu vhod. Teď nás čekají další bitvy a jsme na ně připraveni,“ uvedl Urán. „Jediné, čeho se bojím, je počasí. Nechceme závodit, když to bude nebezpečné. Ale doufám, že organizátoři to vidí stejně.“

Nádherné udělané preview 16. etapy:

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.