SuperCycling.cz

Na Etně byl nejlepší Polanc, lídrem je Jungels

9. 5. 2017, 21:56

Hrdinou první těžké etapy letošního Gira s cílem na nejvyšší činné evropské sopce Etně byl Slovinec Jan Polanc. Cyklista týmu UAE Team Emirates, jenž před pár dny oslavil 25. narozeniny, vybojoval po celém dni v úniku nečekané vítězství.

jen-jolanc

Novým lídrem se stal Lucemburčan Bob Jungels (Quick-Step Floors), jenž dojel sedmý ve skupince největších favoritů a převzal růžový dres od týmového kolegy Fernanda Gavirii. Ten s nejlepšími samozřejmě nevydržel a šetřil síly na hromadné dojezdy rovinatých etap.

pjenkny

Polanc zaútočil spolu s dalšími závodníky, kteří favority nevzrušovali, už po dvou kilometrech etapy a vydržel jako jediný v úniku zbylých 179 km až do cíle! Podal heroický výkon, náskok před favority udržel i v závěrečném 15km dlouhém stoupání na Etnu, kdy foukal silný protivítr. 

Za ním se v závěru vydal Rus Ilnur Zakarin z Kaťuši, který byl hodně silný, ale Polanc se zmáčkl z posledních zbytků sil a udržel mírný náskok. Zakarin zaostal o 19 vteřin, favorité v čele s Nibalim, Quintanou a dalšími ztratili dalších 10 sekund.

Co Češi? Jan Hirt se nejlepších neudržel. Lídr týmu CCC dojel na 44. místě (+4:57) a celkově mu patří 38. pozice. Jeho kolega Michal Schlegel byl 96. (+16:54), Jan Bárta (Bora-Hansgrohe) obsadil 184. místo s téměř půlhodinovou ztrátou.

Nejtěžší den v zivotě

Nejšťastnějším mužem dnes byl Polanc, který díky vítězství v etapě získal modrý dres pro nejlepšího vrchaře. „Byl to asi nejtěžší den mého života. V závěrečném stoupání to bylo v tom protivětru opravdu tvrdé,“ přiznal dojatý Slovinec.

Navázal tak na své dva roky vítězství, kdy na Giru 2015 vyhrál z úniku 5. etapu, která byla rovněž horská. V dnešní etapě na Etnu dokonale využil vysokohorské tréninky právě v této lokalitě, které absolvoval s týmovými kolegy Costou a Petillim v březnu a dubnu.

lepsipolekkk

„Ten konec byl po celodenním úniku strašně těžký. Byl jsem úplně vyčerpaný a nechal jsem tam úplně všechno, co ve mně bylo. Jsem opravdu pyšný, že to vyšlo a zítra pojedu v modrém dresu. Rád bych ho udržel co nejdéle,“ dodal slovinský vrchař.

Moreno byl diskvalifikován

Středeční etapa končí Messině, která je rodištěm Vincenza Nibaliho. Ovšem vyvrcholit by měla hromadným spurtem. Nibali bude určitě natěšený, ale dnes moc radosti určitě neměl, protože po etapě byl diskvalifikován jeden z jeho důležitých domestiků, Španěl Javier Moreno.

nzooo

Důvod? Video z kamery v helikoptéře ho usvědčilo, jak zhruba 20 km před cílem přijel zezadu za Italem Diegem Rosou (Sky), chytil ho za číslo, něco na něj řval a když se dostal na jeho úroveň, vystrčil ho ze silnice.  „Trochu jsem spadl, zlomil jsem rám. Musel jsem měnit kolo. Tohle nechápu, byla to od něj hloupost,“ řekl Rosa.

Komisaři UCI po přezkoumání videa udělili Morenovi pokutu 200 a podle regulí ho za „násilný čin“ vyřadili z Gira.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.