SuperCycling.cz

Landa na Giru dál šokuje, König klesl na šesté místo

26. 5. 2015, 18:05

Mikel Landa, pětadvacetiletý Bask z Astany, je největším překvapením letošního Gira. Dnes vyhrál královskou 16. etapu, když do cíle přijel sám s náskokem 38 vteřin před Nizozemcem Stevenem Kruijswijkem (Team LottoNL-Jumbo) a majitelem růžového dresu Albertem Contadorem (Tinkoff-Saxo).

Mikel Landa

Mikel Landa

Španělský lídr si však ještě upevnil svoje postavení na čele i díky tomu, že druhý Fabio Aru prožil ve stoupání na nejtěžší kopec etapy Mortirolo krizi a do cíle přijel sám se ztrátou téměř tří minut. Dokonce se před něj v pořadí dostal na druhou příčku Landa, který se podle všeho stal novým lídrem Astany. Na Contadora ztrácí 4:02 min, třetí Aru zaostává o dalších 50 sekund.

Jak si vedli Češi? Leopold König obsadil v etapě solidní 9. místo se ztrátou 3:19 min. a v průběžném pořadí si o jednu příčku pohoršil. Dostal se před něj Rus Jurij Trofimov (Kaťuša), český lídr Sky je šestý.

„Čekal jsem nejdřív, že to bude docela dobré, ale nakonec nám to déšť strašně ztížil. Hned při prvním stoupání z Pinzola do Madonny pršelo, byla zima. Při prvním sjezdu jsem potom mrzl a mé pocity rozhodně nebyly příjemné. Ještě, že aspoň na Tonale bylo hezky. Na Mortirolo jsem trochu trpěl, to musím přiznat. Myslím si, že kopce, které přijdou koncem týdne, budou pro mě mnohem lepší,“ řekl zpravodaji idnes.cz König.

Roman Kreuziger odvedl obrovský kus práce pro Alberta Contadora, když ho po defektu dovezl na co možná nejlepší pozici pod Mortirolo a bylo jasné, že do konce etapy už pojede svým tempem. Nakonec byl klasifikován na 59. místě (+27:50) a z dvanácté příčky průběžného pořadí propadl na 21.

jalbe 16

Hrdina etapy Alberto Contador.

Na peloton čekalo 174 km z Pinzola do cílového města Aprica a byla to zřejmě nejtěžší etapa letošního Gira. Cyklisté museli zdolat pět vrchařských prémií včetně brutálního stoupání Passo del Mortirolo dlouhého 12 km s místy 18% sklonem. „Moc těžších kopců neznám,“ přiznal televizní expert Eurosportu, bývalý španělský profesionál Juan Antonio Flecha, který Mortirolo dopoledne na kole projížděl.

Apricu zdolávali cyklisté hned dvakrát. Poprvé na 102. kilometru a pak do cíle. Při sjezdu z prvního stoupání na Apricu měl smůlu Contador. Měl defekt a toho okamžitě chtěla využít Astana. Její závodníci rozjeli spolu s Kaťušou tak brutální tempo, že brzy získali cenné vteřiny. „Věděli jsme, že Contador má problém. Rozjela to Kaťuša a my se k nim přidali,“ prozradil Landa.

„To byla taktika Astany, že se v tu chvíli pokusila Contadora zaskočit a ujet mu. Nevím, jestli to bylo v duchu fair-play, ale je to závod a mohou si dělat, co chtějí. Myslím, že Contador potom všem ukázal, jak je silný,“ přiznal König.

Protože s Contadorem nebyl nikdo z týmu Tinkoff-Saxo, z první skupiny byl stažen Roman Kreuziger. Okamžitě si najel před svého lídra a dovezl ho pod stoupání na Mortirolo, pak ještě ve spolupráci s Paulinhem, který tam na pokraji sil zezadu dojel.

Contador byl hodně rád, že těžkou etapu po všech problémech zvládl. „Tohle jsou dny, kdy se během chvíle změní veškerá taktika a všechno je najednou daleko těžší. Tuhle etapu si budu pamatovat navždy. Děkuji týmu, že do toho dal všechno,“ řekl lídr Tinkoff-Saxo, jemuž dal po defektu ve sjezdu svoje kolo Basso.

„Když jsem viděl, jak Kaťuša s Astanou pracují na čele, věděl jsem, že to bude komplikace. Nahoru na Montirolo to byla taková moje časovka. Věděl jsem, že musím zůstat v klidu a jet si svým tempem. Ale bylo to hodně náročné, protože jsme už deset kilometrů před kopcem jeli doraz,“ popisoval Contador.

Na úpatí nejtěžšího kopce už Contador věděl, že není na co čekat, protože ztrácel 50 vteřin na Arua jedoucím ve skupině favoritů. Vyrazil dopředu a v brutálním kopci předvedl heroický výkon hodný majitele růžového dresu. Předjížděl jednoho závodníka za druhým a podařilo se mu dojet vedoucí trojici, kde byli Landa, Aru a excelentně jedoucí Nizozemec Kruijswijk.

trojice vpedu 16 giro

Na Königa byl tenhle kopec hodně prudký. Jel ho svým tempem a vydělal na tom, protože v cíli moc neztratil. Contador ho zanedlouho minul a po necelých 5 kilometrech obrovského úsilí byl na Aruovi. I díky pomoci krajana Igora Antona z Movistaru, který mu jel v kopci tempo, dokud mohl.

Bylo vidět, že Aru zažívá ve stoupání velkou krizi. Landa kvůli němu brzdil tempo, ale když se po chvíli zvedl Contador, šel za ním a nechal lídra Astany samotného. „Fabio mi řekl, že se necítí dobře a ať jedu s Albertem,“ prozradil po etapě Landa, největší překvapení letošního Gira.

aru trapeni dvojak 16

Contador i Landa zanedlouho dojeli Kruijswijka, jenž atakoval chvíli před nimi. Španěl z Astany těm dvěma vůbec nestřídal, největší práci odváděl ve vedoucí trojici Kruijswijk. Contador by mu určitě nechal i etapové vítězství, jenže v závěru přišlo to, co všichni čekali. Čtyři kilometry před cílem vystřelil dopředu jako raketa Landa a Contador ani Kruijswijk už neměli sílu po něm jít.

Aru měl kromě krize i smůlu. Ve sjezdu z Mortirola jel s Amadorem a zdálo se, že ztrátu trochu stahují, ovšem postihl ho defekt, musel si vzít z auta rezervu a znovu ztratil. Do cíle přijel sám s mankem 2:51 min. A Astana má rázem nového lídra.

„Byl to pro mě krásný den. V závěru etapy jsem se cítil ještě dost silný, tak jsem zaútočil a vyšlo to parádně,“ jásal Landa, jenž slavil už druhé etapové vítězství na letošním Giru.

ad cehuni 16

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.