SuperCycling.cz

Kruijswijk může měnit historii. Mám životní formu, říká

23. 5. 2016, 20:45

Stewen Kruijswijk zažívá na Giru životní závod. Nizozemský lídr stáje LottoNL-Jumbo má našlápnuto k senzačnímu výsledku. Pokud totiž vyloženě nerupne ve zbývajících třech horských etapách, může se v neděli stát prvním Holanďanem, který vyhraje Giro.

ten-kru-na-bedn-1

Nejblíže k tomu měl jeho krajan Erik Breukink, který skončil v roce 1988 druhý za Američanem Andym Hampstenem. „To, že vedu, je asi překvapení pro všechny,“ řekl 28letý Kruijswijk během dnešního dne volna.

„Pro mě a asi pro všechny fanoušky u nás doma je to historická chvíle. Nikdy jsem nečekal, že bych před posledním týdnem vedl Giro. Mám růžový dres i po těžkých dnech v horách, co víc si můžu přát. Dokonce jsem najel v časovce něco na své soupeře. Vím, že mám životní formu,“ přiznal lídr Gira.

ten kru co jede 3

V kariéře rodák z Nuenenu, který začal s cyklistikou až v šestnácti, dosud absolvoval devět Grand Tours, letošní Giro je jeho jubilejní desátou. Nejlepším výsledkem pro něj bylo 7. místo z loňského Gira.

Grand Tours Kruijswijka

2010 Giro d´Italia      18.

2011 Giro d´Italia       8.

2011 Vuelta              41.

2012 Tour de France   33.

2013 Giro d´Italia      26.

2014 Giro d´Italia      DNF

2014 Tour de France   15.

2015 Giro d´Italia       7.

2015 Tour de France   21.

2016 Giro d´Italia       ?

Před startem 99. ročníku rozhodně nepatřil mezi největší favority. Nibali, Landa, Valverde, Urán, Majka, Zakarin či Dumoulin. Všichni jmenovaní byli podle sázkových kanceláří výš. Jenže ti, kteří v závodě pokračují, se teď nizozemskému zrzkovi dívají na záda.

On však zůstává pořád v klidu. „Nemůžu říct, že by mi růžový dres nějak změnil život. Je to pro mě jiná situace a zatím si to užívám. Rozhodně mě maglia rosa nijak nestresuje,“ přiznal nizozemský cyklista.

„Samozřejmě jsem daleko víc na očích, dávám více rozhovorů, ale není tu žádný extra tlak. Jediný tlak, který existuje, je ten, který na sebe vyvíjím já sám. A doufám, že to nejlepší v mém podání teprve přijde,“ prohlásil Kruijswijk.

ten kru na kole 1

Na druhého Estebana Chaveze z Oriky má náskok 2:12 min., třetí Vincenzo Nibali ztrácí na lídra 2:51 min. „Rozhodně není nic hotové. Ještě nás čeká celý týden a může se stát spousta věcí,“ uvedl závodník LottoNL-Jumbo.

„Ale myslím, že jsem o víkendu ukázal formu, se kterou se dá vyhrát Giro. Ovšem jistotu bude mít člověk až v neděli, protože Chavez, Nibali i Valverde jsou pořád hodně nebezpeční,“ dodal Kruijswijk, jemuž po této sezóně končí smlouva a novou prý zatím nepodepsal. Že by chystal velký přestup?

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.