SuperCycling.cz

Kreuziger, Štybar, Hirt. Co čeká české trio na Giru?

3. 5. 2018, 06:18

Tři zástupce bude mít česká cyklistika na 101. ročníku Giro d´Italia, který startuje v pátek v Jeruzalémě. Jsou to Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott), Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) a Jan Hirt (Astana).

romcahlavniiiiiii

Nejzkušenější z pohledu startů na Giru je z českého tria je Kreuziger. Jel ho třikrát, přičemž hned při své premiéře v roce 2011 skončil v dresu Astany pátý a vyhrál bílý dres pro nejlepšího mladého závodníka. O rok později byl 15. a vyhrál etapu, v roce 2015 byl v týmu Tinkoff u toho, když slavil celkové vítězství španělský lídr Alberto Contador.

Podruhé v kariéře pojede Giro Hirt. Vloni si odbyl premiéru v dresu polského týmu CCC, který startoval na divokou kartu. Vedl si výborně a skončil 12. Pro Štybara půjde o velkou premiéru. Ve 32 letech pojede šestou Grand Tour, třikrát startoval na Vueltě a dvakrát na Tour.

Roman Kreuziger

Bude jedním z klíčových mužů Mitchelton-Scott. Hlavně v nejtěžších horských etapách by měl být k ruce oběma lídrům australské stáje Estebanu Chavesovi a Simonu Yatesovi. „Mohl bych tam i zkusit útočit, chytat úniky, nebo do nich skákat a pokoušet se o etapová vítězství,“ prozradil Kreuziger.

romansjejtseem

Tým bude sázet i na jeho zkušenosti. Český cyklista pojede už 16. Grand Tour a na řadě z nich už zastával roli kapitána. Jednou z jeho velkých předností je i skvělé čtení závodu a předvídání možného vývoje klíčových momentů.

Je však pravděpodobné, že osobní ambice v celkovém pořadí budou muset stranou. Prioritou pro tým je co nejlepší výsledek Chavese nebo Yatese. Ale formu má Kreuziger nejlepší za poslední roky v této době. Tak se nechme překvapit...

Sestava Mitchelton-Scott: Roman Kreuziger, Esteban Chaves, Simon Yates, Mikel Nieve, Jack Haig, Sam Bewley, Chris Juul-Jensen, Svein Tuft.

Jan Hirt

Má výbornou formu, stejně jako Kreuziger. Skončil desátý v generálce Tour of the Alps. V nejtěžších horských etapách dojížděl většinou s největšími hvězdami kalibru Frooma, Pozzoviva, Arua či Pinota. Někdy i před nimi.

K Giru směřoval celou přípravu. Měl méně závodních dní a tři vysokohorská soustředění. To poslední před odletem do Izraele v Sestriere. Dva dlouhodobé kempy absolvoval na Teide.

„Chtěl jsem zkusit něco nového, jestli mě to ještě posune. Zatím to vypadá dobře. Ale hodnotit můžeme až po Giru,“ přiznal v rozhovoru pro Supercycling.cz.

hirtttttt

Astana vysílá do bojů sestavou s řadou dobrých vrchařů, Hirt by měl patřit k těm top do nejtěžších etap a stejně jako Kreuziger pracovat pro svého lídra. Tím je Kolumbijec Miguel Ángel López.

A jak vidí Hirt své osobní ambice? „Rád bych s Lópezem v nejtěžších etapách zůstával až do konce. Abych mu co nejvíc pomohl v boji o pódium. Ambice na celkové pořadí asi obětuju, spíš bych to viděl na nějakou etapu. Šancí určitě bude dost,“ prozradil.

Sestava Astany: Jan Hirt, Miguel Ángel López, Luis Leon Sánchez, Tanel Kangert, Andrej Zeits, Davide Villella, Alexej Lucenko, Pello Bilbao.

Zdeněk Štybar

Jak už bylo řečeno, Giro je pro něj velkou premiérou. Sám o něj letos usiloval. „Je tu daleko větší prostor na nějaké osobní ambice, protože na Tour pojedeme na Gaviriu v rovinatých etapách i na celkové pořadí,“ vysvětlil nedávno.

Na Giro sází jeho belgický tým vše na hromadné dojezdy s Eliou Vivianim, na celkové pořadí tam nikoho nemá. „Elia bude naším lídrem, ale to neznamená, že se zaměříme jen na sprinterské etapy. Chceme být vidět a využít každou šanci k vítězství,“ prohlásil sportovní ředitel Quick-Step Floors Davide Bramati.

stybykgiru

Štybarův cíl je jasný: zkusit se zaměřit na etapu, aby zkompletoval svůj hattrick z Grand Tours. „To je pro mě veliká výzva,“ přiznal. Zatím má na kontě vyhranou etapu z Vuelty (2013) a Tour (2015).

I on má letos výbornou formu, na všech velkých klasikách skončil letos v top 10, i když mu ke spokojenosti chybělo vysněné vítězství. Od Paříž-Roubaix nezávodil, po krátkém volnu začal znovu trénovat směrem k Giru. Tam ukáže dres českého mistra.

Sestava Quick-Step Floors: Zdeněk Štybar, Elia Viviani, Eros Capecchi, Rémi Cavagna, Michael Mørköv, Fabio Sabatini, Maximilian Schachmann, Florian Sénéchal.

P.S.: V pelotonu bude mít Česko zastoupení i mezi sportovními řediteli. Jedním z direktorů Israel Cycling Academy bude René Andrle. Bohužel, jeho svěřenec Daniel Turek se do finální nominace trochu překvapivě nedostal.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.