SuperCycling.cz

Královská etapa: Skvělý Hirt, vítězství Nibaliho

23. 5. 2017, 20:24

Skvělý výkon Jana Hirta (CCC Sprandi) musel zahřát všechny české fanoušky při královské etapě stého ročníku Gira s třemi přetěžkými stoupáními. Hirt jel dlouho v úniku, nakonec skončil na výborném 11. místě a průběžně už je šestnáctý!

pirtcohirt

Skvěle si vedl i Hirtův kolega z týmu CCC Michal Schlegel, který se dlouho držel ve skupině s největšími favority. V posledním stoupání sice odpadl, ale přesto skončil na velmi dobrém 28. místě.

Etapu přes Mortirolo, Stelvio a Umbrailpass vyhrál k radosti domácích tifosi Vincenzo Nibali a slavil svůj první triumf v dresu týmu Bahrain Merida. Poskočil na třetí místo průběžné klasifikace.

ilkebyuke

Dumoulin musel na záchod

Růžový dres lídra udržel Tom Dumoulin. Ale... Na druhého Quintanu už nemá k dobru skoro tři minuty, jako před etapou, ale jen 31 vteřin. Kritický den? Spíš hodně smolný.

Dvaatřicet kilometrů před cílem musel nizozemský lídr stáje Sunweb, jenž jel ve skupině favoritů, náhle zastavit. Postihly ho střevní potíže a musel rychle na velkou stranu... Favorité chvíli zvolnili, ale když Dumoulin nasedl na kolo, i tak ztrácel něco kolem minuty.

Jenže netrvalo dlouho a Movistar i Bahrain Merida rozjely ostré tempo. Dumoulin, který se musel spoléhat sám na sebe, protože už k sobě neměl nikoho ze svých domestiků, ztrácel.

Fair-play se tentokrát nekonalo. Přitom právě Dumoulin zbrzdil peloton, když v neděli spadl Quintana a čekalo se, až se Kolumbijec vrátí zpátky. „Fair-play a respekt už cyklistiku definitivně opustily,“ napsal na Twitter Leopold König.

utrapenej tom

Jak to viděl samotný Tom? „Prostě jsem musel okamžitě zastavit a vykonat potřebu. Cítil jsem to už ve sjezdu ze Stelvia. Nemohl jsem dál jet,“ prozradil Dumoulin.

„Řekl jsem si, že se nevzdám a budu bojovat až do cíle. Bylo to moc těžké a jsem zklamaný. Měl jsem dobré nohy a věřil jsem si, že vydržím až do konce s nejlepšími. Klidně jsem tam mohl vydržet s Quintanou a Nibalim. Ale všechno bylo trochu jinak,“ přiznal lídr Gira.

„Mrzí mě, že zrušili cenu pro nejlepšího sjezdaře. Myslím, že ze Stelvia jsem byl ze všech nejrychlejší,“ napsal už v žertu na Twitter po etapě Dumoulin.

cenzopenzo 

Hrdinou dne byl Nibali, který v samém závěru zůstal na čele jen s bývalým stájovým kolegou z Astany Mikelem Landou. Španěl ze Sky měl v dojezdu v Bergamu dlouho lepší pozici, ale Nibali se ukázal jako starý lišák. V poslední zatáčce před cílem Landu podjel a slavil vítězství. Quintana přijel o 12 vteřin za nimi.

„Byla to nádherná etapa. Jako stvořena pro závodníky, jako jsem já; kteří mají rádi dlouhé kopce. Jsem strašně spokojen, jak to dopadlo. Můj tým si to zasloužil. Nechal jsem tam spoustu sil, ale stálo to za to,“ řekl Nibali, jenž je první Italem, který letos na Giru vyhrál etapu.

Hirt atak neplánoval

Skvělý výkon předvedl i Hirt. Jel v úniku už od Mortirola a nakonec zbyl vpředu jen s Landou a Kruijswijkem. Nizozemce odpárali, ale pak na Landu nestačil ani Hirt. V posledním kopci ho dojela skupinka favoritů, do cíle přijel spolus Yatesem, Pinotem, Jungelsem a nakonec i Kruijswijkem s mankem 1:35 min. na Nibaliho.

ilkepilke

„Cítil jsem se od začátku velmi dobře, tak jsem šel do úniku,“ popsal Hirt. „Bylo důležité tam být. Šance na úspěch toho úniku byly velké. Nebyl to plánovaný atak, ale museli jsme na ten únik reagovat,“ prozradil český cyklista, jenž měl ve 25lčenné skupině k ruce i stájového kolegu Grossschartnera. „Bylo důležité, že tam Felix byl se mnou. Hodně mi pomohl, vozil mi pití a mohl jsem tak šetřit co nejvíc sil na finále,“ řekl Hirt.

„Když v tom posledním kopci atakoval Landa, nechtěl jsem jet doraz, abych ho chytil. Bál jsem se, abych po 200 kilometrech závodění nedostal křeče. Nechal jsem tam všechno, co jsem mohl. A nejsem zklamaný. V cyklistice někdy únik vydrží, jindy ne,“ uvedl Hirt.

jestpest

A jaké mu další plány? „Uvidíme, co přinesou příští dny. Žádnou etapu vytipovanou nemám. Člověk může plánovat a pak má špatný den. Uvidíme den po dni, jak se bude závod vyvíjet. Když bude ta správná situace, zkusím znovu útočit,“ dodal Hirt.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.