Královská etapa pro Chaveze, novým lídrem Kruijswijk

22. 5. 2016, 09:37

Královskou etapa 99. ročníku Giro d´Italia z Alpaga do Corvary s převýšením 5400 metrů vyhrál Kolumbijec Esteban Chaves z týmu Orica-GreenEDGE. Ve spurtu porazil Nizozemce Stevena Kruijswijka (LottoNL-Jumbo), který se stal novým lídrem Gira.

ten-chavez-vo-vy

Favorité o sobě v etapě se čtyřmi stoupáními do nadmořské výšky přes 2000 metrů pořádně dali vědět 27 km před cílem ve stoupání na Passo Valparola. Jako první atakoval Nibali a ne všichni s ním dokázali držet krok. Černý den měl třeba Valverde, který ztratil tři minuty. Jenže, světe div se, nakonec na nejlepší nestačil ani Nibali. Ten ztratil na vítěze 37 sekund.

Když atakoval Kruijswijk, italský lídr Astany měl slabší chvilku a Holanďana se dokázal udržet pouze Chaves. Ti dva vzorně spolupracovali a převálcovali Atapumu a ve spurtu i Rakušana Preidlera, kteří byli vpředu z úniku.

Chaves tak slavil jedno z největších vítězství kariéry. „Jsem strašně šťastný, ale taky hrozně unavený. Vyhrát královskou etapu Gira, to je něco speciálního,“ řekl kolumbijský lídr Oriky, který se posunul na třetí místo průběžného pořadí.

Vede Kruisjwijk o 41 vteřin před Nibalim, Chaves ztrácí 1:32 min. Čtvrtý Valverde už přes tři minuty. „Jestli můžu Giro vyhrát? Je před námi ještě spousta těžkých dní, ale určitě to není nemožné,“ řekl na tiskové konferenci Chaves, pátý muž loňské Vuelty.

girke k temu hgo

„Esteban předvedl parádní výkon,“ pochválil hvězdu Oriky sportovní ředitel Matt White. „Byla to pravděpodobně nejtěžší etapa, jakou letos na všech závodech uvidíme. Esteban se s tím vypořádal skvěle. Počkal na správnou chvíli a pak zaútočil,“ dodal.

Už neděle může pořadím znovu zatřást, protože se jede horská časovka na 10,8 km. Bude to další test pro favority před dnem volna. „Věřím, že budu v té časovce dobrý. Těším se na to a doufám, že dres lídra udržím,“ uvedl Kruijswijk.