SuperCycling.cz

Komedie: (Ne)utralizace a Quintana je na Giru v růžovém

27. 5. 2014, 17:42

Fraška! Organizátoři Gira za dnešní etapu pochvalu rozhodně nezaslouží. Zpackali, co se dalo. Pustili balík do sloty na Stelviu a nepochopitelnými komunikačními zkraty udělali z etapy paskvil. 

Nairo Quintana slaví.

Nairo Quintana slaví.

Výsledek? Vítězem 16. etapy a novým lídrem je Nairo Quintana z Movistaru! Jeho krajan Rigoberto Urán skončil devátý se ztrátou 4:11 min. a v celkovém pořadí ztrácí dosavadní lídr na Quintanu 1:41 min.

Co se přesně stalo? Protože zhruba 5 kilometrů pod vrcholem nejvyššího bodu závodu Passo dello Stelvio (2758 m), druhého kopce etapy, začalo sněžit, začala se éterem šířit zpráva o neutralizaci sjezdu, aby bylo eliminováno nebezpečí závodníků. V praxi by to znamenalo, že vpředu jedoucí Cataldo i skupinka za ním, by byli po sjezdu vypuštěni do závěru etapy s náskokem, který měli na vrcholu.

cataldo na stelviu

Dario Cataldo těsně pod vrcholem Stelvia.

Favorité včetně majitele růžového dresu Urána očividně pookřáli a sjezd jeli v klidu bez rizika, jenže zaútočil Quintana. „Chyba komunikace: žádná neutralizace sjezdu z Passo dello Stelvio. Omlouváme se za špatnou informaci,“ napsali na svém oficiálním twitterovém účtu organizátoři krátce poté, co byl původní tweet o neutralizaci vymazán.

nairo ruzovka 16

Po zdravotních problémech v druhém týdnu si teď Quintana Giro užívá.

Podle Twitteru stáje Tiknoff-Saxo nebyla zpráva o neutralizaci přinesena do všech týmových vozů, proto někteří závodníci jeli naplno a zřejmě proto Quintana atakoval.

Výsledek? Cataldo byl na rovině před cílovým stoupáním na Val Martello (2059 m) dojet, dopředu pak vyrazila trojice Quintana (Movistar), Hesjedal (Garmin-Sharp) a Rolland (Europcar). Skupina Urána a dalších favoritů se zlomila, 7 kilometrů před cílem ztrácela dvě a půl minuty. A náskok se stále zvyšoval.

Z vedoucí skupiny odpadl 5 kilometrů pře cílem Rolland, Hesjedal nevydržel tempo Quintany na posledním kilometru. Kolumbijec slavil prvenství.

stelvike 16

Tady ještě jeli za sebou: Quintana, Urán.

Po etapě se vedla spousta polemik o tom, zda došlo k selhání ze strany organizátorů. „Já jsem slyšel o neutralizaci celého sjezdu,“ prohlásil italský lídr Astany Fabio Aru. Italská televizní stanice RAI uvedla ještě před dosažením vrcholu Stelvia, že by organizátoři měli neutralizovat sjezd a použít doprovodné motocykly, aby se závodníci dostali dolů bez rizika pádu. „Ale bavili jsme se pouze o vrcholu a prvních třech kilometrech sjezdu, kde bylo nutné eliminovat riziko,“ uvedl ředitel závodu Mauro Vegni. „Zřejmě bylo vše špatně interpretováno a pochopeno, ale neznamenalo to, že neutralizujeme závod,“ dodal.

A co na to samotný Quintana? „Já měl informaci, že budou jen signalizovat nebezpečné zatáčky. Strašně pršelo, nemohli jsme motorky vůbec vidět. Nic o neutralizaci se ke mně nedoneslo, ani k nikomu z našeho týmu. A navíc: rozhodující náskok jsme neudělali v tom sjezdu, ale v posledním kopci. Podmínky byly pro všechny stejné,“ řekl Nairo Quintana.

tape jednotlivci

 

vyslesky tapa 16

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.