SuperCycling.cz

Když paragrafy přebíjí fair play

20. 5. 2015, 08:49

Dvouminutová penalizace jednoho z favoritů Gira Richie Porteho (Sky) za to, že v závěru úterní etapy přijal po defektu pomoc od krajana z jiného týmu Simona Clarka (Orica-GreenEDGE), který mu dal svoje přední kolo, vzbudila řadu reakcí.

ke-komentu-porte

Devadesát procent lidí se postavilo na stranu Australanů. „Fair play se trestá, to je tragédie,“ napsal například na Twitter belgický spurtér stáje Etixx-Quick Step Gianni Meersman, který na Giru předčasně skončil kvůli pádu.

„Žádný trest nemůže přebít tohle nádherné gesto. Jsem s vámi, Richie Porte a Simon Clarke,“ připojil na stejné sociální síti Portugalec Rui Costa z Lampre-Merida.

A v podobném duchu hovořili i ostatní cyklisté. „Celkové pořadí by se nemělo rozhodovat těmito nesmyslnými pravidly. Defekt v kritickém místě je sám o sobě dost velkým trestem,“ uvedl americký veterán v pelotonu Chris Horner, vítěz Vuelty 2013. „UCI nadále ukazuje, jak je mimo dění v moderním pelotonu. Stupidní,“ napsal Brit David Millar, který po loňské sezóně ukončil kariéru.

jest porte ke komentu

Objevily se však i názory, které z problému viní špatnou komunikaci týmu Sky. „Porte tam má osm kolegů a šestnáct možných kol, která mohl použít. Má vysílačku a nemohl tam zůstat sám, aby potřeboval kolo od Clarka,“ napsal jeden z diskutujících fanoušků na Twitteru.

Ředitel Gira Mauro Vegni se hájil tím, že pravidla musí být stejná pro všechny, i když z jeho slov bylo cítit, že měl pro sympatické gesto uznání. „Jako ředitele Gira mě to na jednu stranu mrzí, protože je to další komplikace pro závodníka, který tady chtěl dokázat něco velkého. Přesto si myslím, že se mu to pořád může podařit. Na druhou stranu: pravidla jsou pravidla a pro důvěryhodnost tohoto sportu musí být dodržována. Na Giru i jinde,“ přiznal.

dvojak ke komentu

„Prostě to byla pomoc kamarádovi. Dal jsem mu přední kolo a podle výkladu pravidel jsme dostali oba penalizaci. Mrzí mě to kvůli Richiemu, ale názor na celou věc ať si udělá každý sám,“ řekl ve videorozhovoru Simon Clarke.

Velký smutek zavládl v řadách Sky. „Byl to jeden z největších činů fair play ve sportu za poslední roky. Jenže pokud je jedna litera zákona víc než duch, pak s tím nic nenaděláme. Nedá se nic dělat, bojujeme dál,“ prohlásil šéf Sky David Brailsford. „Pravidla prostě existují a možná ne všichni závodníci všechna z nich znají,“ pokrčil rameny sportovní ředitel stáje Orica-GreenEDGE Matt White a dodal, že si o tom s Clarkem ještě v klidu popovídají.

V závěru 10. etapy bylo k vidění parádní gesto v podání dvou Australanů. Cyklistický svět nad ním musel zaplesat. Ovšem když se hned po etapě objevily na sociálních sítích fotky z inkriminovaného momentu a Porte i Clarke to sami přiznali, musela to jury řešit.

Bohužel, protože to byla facka pro fair play. Ale ve finále to bylo podobné, jako kdyby se Porte chytil týmového auta a dotáhl se za ním do cíle. Ať se nám to líbí nebo ne. I když je to pro vývoj Gira ze sportovního pohledu hodně nešťastné a z nádherného gesta australských kamarádů se stal pomalu zločin...

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.