SuperCycling.cz

Jan Hirt: Na Giru vše podřizujeme úspěchu Lópeze

9. 5. 2019, 15:48

Ve svých osmadvaceti letech se Jan Hirt chystá na čtvrtou Grand Tour kariéry. Stejně jako při loňské premiéře na Giru v dresu Astany je role excelentního českého vrchaře daná. V nejtěžších horských etapách bude k ruce lídrovi Astany, Kolumbijci Miguelu Ángelu Lópezovi.

HHH19GIRO

„On má letos reálnou šanci bojovat o vítězství a jeho úspěchu chceme podřídit vše. Moje osobní ambice na pořadí budou muset jít stranou,“ říká Honza v rozhovoru pro náš web.

Může López letos Giro vyhrát?

Určitě ano. Vloni byl na Grand Tours dvakrát třetí, letos je na tom podle mě ještě líp. I jako závodník víc vyzrál, takže je reálné, aby o první místo bojoval.

honzagiro1999

Jaký vlastně je kolumbijský lídr?

Fajn kluk, který si na nic nehraje. Nemá žádné hvězdné manýry. Je hodně v pohodě. Myslím, že vyspěl i jako závodník. Dřív řešil řadu věcí po svém, teď je vyzrálejší. Letos od Paříž-Nice nezávodil a trénoval doma v Kolumbii. Navíc se mu narodil syn, tak chtěl být s rodinou. Ale pro něj je příprava doma ve vysoké nadmořské výšce nejlepší. Přesně ví, co potřebuje. Má to tak většina Kolumbijců.

Vy dva jste spolu letos jeli jen Kolumbii. Stačí to?

Myslím, že ano. Není to hokej, abychom si na sebe zvykali v nějaké lajně. Známe se dobře a přesně vím, co je potřeba. V cyklistice to zas není taková věda. Každý ví, jak ten systém funguje.

Může ti být na Giru svěřena role jakéhosi superdomestika, který bude zůstávat v pořadí?

To je asi dost nepravděpodobné. Pokud by tým rozhodl, že má někdo s Lópezem zůstávat a neztrácet, tak to bude Izagirre, který letos vyhrál dva etapáky a na dalším skončil druhý. Navíc umí velmi dobře časovky. Neříkám, že je moje pozice špatná, ale když máme tak silnou sestavu a jedeme na člověka, který to může vyhrát, pak se musíte smířit s tím, že osobní ambice musí jít stranou.

HHHgiro dalsi 19

Takže nebude ani prostor zkusit nějakou etapu?

Těžko říct, ale jsem spíš realista. Když dostanu šanci zkusit třeba nějakou etapu z úniku, bude to bonus. Myslím, že začneme Giro s tím, že budu pracovat pro Lópeze. Ještě jsme se o taktice detailně nebavili, ale doufám, že nebudu muset moc tahat po rovinách a do nejtěžších kopců budu připraven odvádět práci pro lídra. Na hory tam jsou ještě Izagirre a Bilbao.

Jak se pár dní před startem cítíš?

Dobře a doufám, že forma vydrží. Měl jsem hodně náročný poslední měsíc - soustředění, dva závody rychle za sebou. Musím doufat, že těch pár dní na regeneraci bude stačit. Já osobně bych před Girem preferoval třeba deset dní pauzu.

Ty jsi nechtěl jet Alpy a Romandii?

Původně jsem měl jet Katalánsko, ale bolelo mě koleno. Měl jsem problémy s úponem. Bál jsem se, aby mi nechyběly závody, tak jsem zkusil ještě Romandii. Ale už od druhého dne jsem viděl, že jsem na tom dobře. Do poslední časovky už jsem schválně nenastoupil, abych šetřil síly.

Astaně zatím vychází sezóna nad očekávání, na kontě máte 23 vítězství.

Že to bude až takové, to možná nečekal nikdo, ale na druhou stranu: i loňská sezóna byla podobná. Samozřejmě je to super a dobré výsledky se odráží i na pohodě v týmu.

hhhGIRO345

Jak jsi s první částí sezóny spokojen ty osobně?

Od prvních závodů v Kolumbii jsem se cítil dobře. I v Emirátech. Poslední dva závody mě utvrdily v tom, že jsem pracoval dobře a mám formu. Teď jde jen o to, aby vydržela až do konce Gira.

Změnil jsi oproti loňsku něco v přípravě?

Bylo to dost podobné. Absolvoval jsem tři soustředění ve vysokých nadmořských výškách. První v Kolumbii a teď před Girem nejdřív v Andoře a pak na Kanárských ostrovech, V Andoře jsem byl na osm dní sám a rovnou odtamtud jsem odjel na Teide, kde se sešla větší část týmu pro Giro.

Řekl jsi, že López má letos na vítězství. S kým by se podle tebe měl o nejvyšší příčky prát?

Výborný bude určitě Roglič. Ze začátku se mi sice zdálo, že na Romandii v kopcích trochu trpěl, ale pak už byl v laufu. V mých očích je velký favorit, stejně jako Dumoulin. Ten už ukázal, že se je schopen v kopcích udržet s nejlepšími a pak jim naloží v časovce. Výborný bude určitě i Nibali, je tu Yates a určitě tam bude ještě někdo další.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.