SuperCycling.cz

Jak utrhnut Nibaliho? Watty královské etapy Gira

22. 5. 2016, 18:33

Vincenzo Nibali má problém. Jak už několikrát na letošním Giru demonstroval, stává se obětí vlastního ataku. Je schopen ve stoupání zaútočit, ale jeho tělo tento zvýšený nárok na vyřešení kyslíkového dluhu příliš neakceptuje. Tedy rozhodně ne dostatečně efektivně. 

ten-nybyly

Naštěstí vytrvalostně je připraven vynikajícím způsobem, takže tento svůj problém si vzápětí řeší svépomocí (poté, co se tímto tahem většinou zbaví všech svých domestiků).

V dlouhých a těžkých stoupáních vypadá naopak velmi dobře, a tohle naopak vůbec nechutná Valverdemu a spol., kteří svá FTP nemají na takové výši, ale hlavně se nezvládají pohybovat v tomto režimu tak dlouho, jako Nibali.

ten prodil ctrnactky

Valverde je pověstný tím, že ho dlouhé tréninky příliš neberou, stačí mu 3, max. 4 hodiny, což nemusí být jako příprava na 6ti hodinové klání královské etapy dostatečné. Stačilo se podívat na jeho výraz při přejezdu silového a dlouhého Passo Giau.

Taktika pro Nibaliho? Utahat Valverdeho a spol. a modlit se aby se v kopcích moc nenastupovalo. Určitě ne příliš daleko před vrcholem, kde není šance si pak následně oddechnout ve sjezdu ve spolupracující skupině.

ty grafy njaky

Pojďme se podívat na včerejší závěrečnou bitvu na Passo Falzarego, poslední kopec etapy. Nibaliho zvýšení tempa cca 7 km před vrcholem stoupání nebylo nijak markantní. Na vytrápení ostatních postačila minutová špička 520 W/45sekund.

Následoval 1,5km dlouhý takřka rovinatý úsek, kde se dalo spolupracovat (ideální na pročištění krevního řečiště od nahromaděného laktátu před závěrečným stoupáním) a unikající jezdci ho absolvovali rychlostí 44 km/h. Poté zbývajících 5km/7% na vrchol.

Nibalimu se dle jeho vlastních slov po útoku úplně zastavily nohy. Na druhou, stranu jakmile se trošku oklepal, byl schopen sólovou jízdou k vrcholu a poté ve sjezdu a následném závěru etapy s přehledem limitovat unikající duo Kruijswijk-Chavez na půl minuty.

Připraveno ve spolupráci s wattovým centrem SPEEDWEAPONRY.

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.