Zakarin vystrčil v horách růžky, vedení zatím drží Polanc

25. 5. 2019, 06:52

Ilnur Zakarin hned v první těžké horské etapě Gira ukázal, že se rozhodně nesmí odepisovat. Ruský výborný vrchař z Kaťuši vyhrál dojezd v Ceresole Reale, když figuroval v úniku dne a do cíle nakonec přijel sám s náskokem 35 sekund před Mikelem Nievem, třetí dojel Mikel Landa.

lnurprvnieta

Růžový dres udržel Jan Polanc, jenž na vítěze ztratil 4:39 min. Z největších favoritů dorazili do cíle společně Roglič s Nibalim, oba na Zakarina ztratili bezmála tři minuty.

Další ztrátu nabral López (+4:19), jenž v závěru etapy řešil také technické problémy a musel měnit kolo, S. Yates ztratil ještě víc a ukazuje, že vyhrát letošní Giro pro něj na 99 % zůstane jen snem. „V posledních kilometrech se necítil dobře,“ prozradil sportovní ředitel jeho týmu Mitchelton-Scott Matt White.

iluuprianib

Zakarin byl v etapě nejsilnější a vrátil se do hry o celkové pořadí, protože z 12. místa poskočil už na třetí. Na druhého Rogliče přitom ztrácí jen 31 sekund. „Jsem za to vítězství moc rád. Útoky jsem neplánoval, prostě to vyplynulo ze situace,“ líčil Zakarin. „Přijel jsem na Giro s cílem bojovat o top 5 a teď věřím, že je to reálné,“ dodal.

Jan Hirt z Astany v etapě tahal v kopcích pro Lópeze a obsadil 36. místo, Josef Černý (CCC) dojel na 121. pozici s mankem přes 40 minut, ale o to v jeho případě vůbec nejde.

Hodně slov padlo mezi Rogličem a Nibalim. Slovinec, který patří k největším favoritům na vítězství, má v celkovém pořadí na Itala k dobru pořád přes minutu a půl, ale Nibalimu se nelíbí jeho pasivita.

„Nechal tam díru, když odjel Carapaz s Majkou a chtěl, abych to sám zalepoval. Řekl jsem mu, že jestli chce jet za mnou až domů, vyfotit si barák a prohlédnout trofeje, tak klidně může... Pokud chce vyhrát Giro, musí jet. Ano, má na mě náskok, ale s pasivitou to nevyhraje,“ rozčiloval se Nibali.

primozzanibbb

V sobotu čekají cyklisty další vrchařské souboje. Na 131 kilometrech mezi Saint Vincent a Courmayeurem jsou čtyři stoupání první a druhé kategorie. Z posledního jedničky je to do cíle 25 km, ale v podstatě jen sešup dolů a etapa vyvrcholí na kopci 3. kategorie.