SuperCycling.cz

Giro pojedou tři Češi: Kreuziger, König a Vakoč

5. 5. 2015, 09:31

Na 98. ročníku Giro d´Italia se v sobotu objeví tři čeští cyklisté. Jsou to Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo), Leopold König (Sky) a také Petr Vakoč, který si o místo v sestavě Etixx-Quick Step řekl výbornými výkony v první části sezóny.

kizak-nahoru-k-giru

Zatímco o nominaci Kreuzigera s Königem bylo jasno delší dobu, u Vakoče se s Girem původně nepočítalo. „Když všechno půjde dobře, měl bych jet Vuletu,“ říkal na začátku sezóny.

Ovšem jeho výkony v první části sezóny byly skvělé a Vakoč se stal jedním z nejpříjemnějších překvapení v pelotonu. Měl hodně nabitý program, na kontě má do dnešního dne v roce 2015 celkem 30 závodních dnů.

Absolvoval pět etapových závodů: Kolem Dubaje, Kolem Algarve, Tři dny Západními Flandry, Kolem Katalánska a Kolem Baskicka. Všechny dokončil. Pracoval pro různé lídry: Cavendishe, Kwiatkowského či Urána. A pokaždé odváděl fantastickou práci.

vakoc k giru

Ze začátku jen tahal v úvodech etap, pak k tomu přidal rozjíždění spurtů, práci v kopcích a pomoc lídrům až do samotného závěru. Univerzálnost je jeho velkou devizou. Velmi dobře pracoval i na ardenských klasikách, ač na nich startoval poprvé v kariéře. A řekl si o nominaci na Giro, kde by měl být jedním z pomocníků kolumbijského lídra Rigoberta Urána. Půjde o jeho první Grand Tour.

Co se týče Kreuzigera s Königem, jejich role by měly být podobné. Kreuziger jede Giro potřetí, jeho maximem je 5. místo z roku 2011, kdy hájil barvy Astany. Nyní ho pojede poprvé po boku Alberta Contadora v barvách Tinkoff-Saxo.

Kreuziger by měl být klíčovým mužem španělského favorita v nejtěžších horských etapách spolu s dalšími velezkušenými borci Bassem a Rogersem. „Jak jsme mohli vidět na ardenských klasikách, Roman je po soustředění ve vysoké nadmořské výšce ve skvělé formě,“ uvedl sportovní ředitel Tinkoff-Saxo Steven De Jongh.

kizak ke gire dvojka

Cítím se dobře a chci co nejvíce pomoci Albertovi v boji o vítězství,“ řekl Kreuziger. „Giro je závod, který mám moc rád. Je méně stresující než Tour, ale neříkám, že lehčí. Kopce jsou kratší, ale často prudší a intenzivnější. Moc se těším a doufám, že budeme s Albertem a celým tímhle skvělým týmem hodně úspěšní,“ dodal.

König by měl být v sestavě Sky superdomestikem australského lídra Porteho. Na Giru bude startovat poprvé. V roce 2013 jel v barvách NetAppu Vueltu, kde skončil celkově devátý, vloni na Tour byl sedmý. „Porte letos vyhrál tři etapáky a jednou byl druhý, takže je logicky jasným lídrem. Tým mu chce dát veškerou podporu. Já bych to udělal stejně,“ nechal se slyšet König.

leo a porte

Richie Porte (uprostřed) bude pomoc Leopolda Königa v nejtěžších etapách hodně potřebovat.

Ve hře o Giro byl i Jan Hirt z polské stáje CCC Sprandi Polkowice, která startuje na divokou kartu. Do finální devítičlenné nominace se nakonec nedostal, stejně jako jeho český kolega Josef Černý. Oba od zítřka startují na polském závodě Szlakiem Grodów Piastowskich.

Sestava CCC pro Giro je následující: Maciej Paterski, Sylwester Szmyd, Grega Bole, Lukasz Owsian, Marek Rutkiewicz, Branislau Samoilau, Bartlomiej Matysiak, Nikolaj Mihajlov a Jarosław Marycz.

Na Giru nebude chybět ani italský duhodivizní tým Androni Giocattoli, ale František Paďour se do nominace nedostal, což se tak trošku dalo vzhledem k přetlaku italských závodníků čekat. Rovnou z Turecka se přesunul na etapový závod Kolem Ázarbájdžánu, který startuje zítra.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.