SuperCycling.cz

Giro plné zvratů se španělským králem

1. 6. 2015, 11:16

Již 98. ročník Giro d´Italia je minulostí. Jako je vítěz se do historie zapíše Alberto Contador, Španěl z týmu Tinkoff-Saxo. Giro bylo grandiózní a nejlepší za poslední roky, protože na něm nebyl prakticky jediný nudný den.

Král Gira 2015 Alberto Contador.

Král Gira 2015 Alberto Contador.

Zranění, defekty v nejméně vhodnou dobu, karamboly, rozmary počasí, dvouminutová penalizace lídra Sky Richie Porteho, vykloubené rameno Alberta Contadora, odstoupení jednoho z adeptů na čelní příčky Domenica Pozzoviva kvůli těžkému pádu, spanilá jízda Astany, momenty fair-play i anti fair-play, výkyvy formy některých lídrů. To vše bylo na Giru 2015 k vidění a často šlo o klíčové momenty závodu.

bedna ke komentu

Tři nejlepší muži Gira 2015: zleva druhý Fabio Aru, Alberto Comntador a třetí Mikel Landa.

Do něj nastupovali jako dva největší favorité Contador a Porte. Pro Australana hovořily lepší výsledky z dosavadní části sezóny, vždyť vyhrál Paříž-Nice, Katalánsko a Trentino. Pro Contadora zase daleko lepší výsledky na Grand Tours a daleko větší zkušenosti s pozicí lídra.

Porte, přestože už mu je třicet, jako lídr na Grand Tour opět selhal. Měl i smůlu, ale když šlo do tuhého, zlomil se.

Jejich konfrontace vyzněla jasně pro Španěla z Tinkoff-Saxo. V nejtěžších momentech závodu si dokázal poradit sám, útočil, i když nemusel a vybral si jen jeden slabší den při předposlední etapě.

Ovšem nezpanikařil a svou ztrátu dokázal kontrolovat tak, aby neztratil růžový dres. Ten oblékl už po 5. etapě. Na jeden den si ho vzal po 13. etapě Fabio Aru, když využil pádu Contadora i Porteho těsně před cílem, ale další den po časovce putoval zpět ke Španělovi. A ten už ho nepustil.

contik s oveckama a olegem

Alberto Contador s kolegy z týmu a ruským bossem Olegem Tinkovem.

Porte, přestože už mu je třicet, jako lídr na Grand Tour opět selhal. Měl i smůlu, ale když šlo do tuhého, zlomil se. Vypadl z desítky, v časovce nabral nečekaně manko skoro čtyři a půl minuty a v hlavě se s tím nedokázal popasovat. Další den už zcela odpadl, v etapě do Madonny přijel pomalu v gruppettu a při druhém dni volna ze závodu odstoupil.

Svaloval to na potlučené koleno, ale do jaké míry to byl pravdivý důvod, ví asi jen on sám a lidi ve Sky. Ať už dál chtěl nebo nechtěl pracovat pro Leopolda Königa, každopádně jako lídr vyhořel a je dost možné, že kvůli tomu skončí ve Sky. Během Gira se totiž začalo spekulovat o jeho odchodu.

porte k ekomentu

Richie Porte roli lídra neunesl.

Z dalších favoritů neuspěl ani Rigoberto Urán. Kolumbijský lídr stáje Etixx-Quick Step po dvou druhých místech z předchozích dvou ročníků Gira skončil nyní až čtrnáctý. V úvodu ho limitovala bronchitida, ztrácel i ve druhém týdnu a rozjel se až v závěru závodu, kdy skončil shodně třetí v páteční i sobotní etapě. Tam už to byl zase ten starý dobrý Urán.

Giro vyhrál ten nejsilnější: Alberto Contador. Druhý skončil ten, od něhož se pódium čekalo: Fabio Aru z Astany. Tomuhle Italovi je teprve 24 a ukázal, že ještě není zcela hotovým závodníkem, protože se nedokázal vyvarovat výkyvů. Ale v závěru se neuvěřitelně vzchopil a vyhrál dvě těžké etapy.

Největší překvapení? Landa s Astanou

Kdo absolutně šokoval, to byl Mikel Landa. Tenhle pětadvacetiletý Bask nebyl na předchozích čtyřech Grand Tours, které objel, nikdy ani v top 20 a nevyhrál jedinou etapu. Jeho nejlepším výsledkem byla 28. příčka z loňské Vuelty.

Jenže na Giru, kam původně jel jako pomocník Arua do hor, dokázal vyhrát dvě etapy a v jednu chvíli dokonce Itala vystřídal v pozici lídra, když si v etapě do Apriky přes Mortirolo vybral krizi. Vsadit na Landu do top 3 musel před startem Gira leda absolutní šílenec, protože mezi favority rozhodně nepatřil.

satana na cele koment

Astana na čele v pěti lidech, Contador za nimi. Tyhle obrázky byly na Giru k vidění dost často...

Překvapil neskutečně, stejně jako celá Astana, která byla suverénní jedničkou mezi týmy. Její závodníci slavili pět etapových vítězství (2x Aru, 2x Landa, 1x Tiralongo), Giro dokončilo všech devět lidí kazašské formace.

Hned šest cyklistů Astany se vešlo do top 30 konečného pořadí! 2. Aru, 3. Landa, 13. Kangert, 19. Tiralongo, 23. Rosa, 25. Cataldo! A to ještě L. Sánchez skončil 35., Zeits 59. a nejhorším v pořadí byl 85. Malacarne.

Jen pro srovnání, zde jsou výsledky v konečném pořadí závodníků Tinkoff-Saxo: 1. Contador, 28. Kreuziger, 33. Rogers, 51. Basso, 96. Boaro, 97. Paulinho, 112. Tosatto, 115. Rovnyj, 135. Juul-Jensen. Ale mají celkového vítěze, o tom žádná.

Hodnocení české trojky

Česká stopa na letošním Giru? Závod dokončili všichni tři čeští cyklisté. Leopold König (Sky) skončil na šestém místě, čímž vybojoval svůj nejlepší výsledek na Grand Tour. Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo) obsadil 28. místo, Petr Vakoč (Etixx-Quick Step) byl při své premiéře na Grand Tour 116.

leos keo komentu

König ukázal, že je závodníkem na Grand Tours. Do Gira vstupoval jako superdomestik Porteho, ale po odstoupení australského lídra se do této role ve Sky posunul sám. Zajel velmi dobrou časovku a hodně slušně zvládl klíčový poslední týden. Šesté místo je parádní výsledek a nebýt dvouminutové ztráty kvůli pádu, mohl být pátý.

Přesto ukázal, že stejně jako v NetAppu, kde to na něm na Grand Tours stálo, dokáže roli lídra ustát i ve Sky v daleko vybranější společnosti. I když mu na ty úplně nejlepší pořád ještě kousek chybí.

Roman Kreuziger jel na Giro v podobné roli jako König. Dařilo se mu pomáhat Contadorovi a zároveň zůstávat v pořadí. Dlouho se držel v top 10, v jednu chvíli byl dokonce třetí, pak čtvrtý. Ovšem při dlouhé časovce měl problémy s hýžďovými svaly a v pořadí začal klesat.

roman gire ke komentu

Protože pak už pro něj byly osobní ambice druhotné, snažil se co nejvíc pomáhat španělskému lídrovi, a to splnil dokonale. I když možná mnozí čekali, že s Contadorem vydrží někdo z týmu v nejtěžších kopcích závěru Gira déle.

Romana navíc 10. června čeká verdikt Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne ohledně jeho táhnoucí se kauzy s biologickým pasem a otázkou je, zda blížící se den D dokázal během Gira zcela vypustit z hlavy. Asi to není úplně snadné.

Petr Vakoč absolvoval premiéru na Grand Tour. Byl to pro něj skok do neznáma, ale popasoval se s tím statečně. Na Giro jel bez osobních ambicí, věděl, že jeho úkolem je výhradně pomoc týmu. A zvládl to dobře, přestože už toho musel mít plné zuby. Vždyť teď má na kontě 51 závodních dní!

vako ke komentu g

Tým Etixx-Quick Step dokončil Giro v šesti lidech a Vakoč byl jedním z těch, kteří do cíle v Miláně dojeli. Zaslouží pochvalu, ve 22 letech má všechno před sebou. A belgická stáj už ví, že se na něj může spolehnout i nad Grand Tours.

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.