SuperCycling.cz

Giro startuje v Belfastu. Tentokrát bez Čechů

8. 5. 2014, 17:46

Pojedenácté ve své historii odstartuje Giro d´Italia mimo Itálii. První Grand Tour sezóny, konkrétně její 97. ročník, začíná v pátek v severoirském Belfastu. Stejně jako vloni nebude na startu Gira jediný český závodník.

Favorité Gira: Nicolas Roche, Cadel Evans, Rigoberto Urán, Joaquim Rodríguez, Nairo Quintana, Michele Scarponi (zleva).

Favorité Gira: Nicolas Roche, Cadel Evans, Rigoberto Urán, Joaquim Rodríguez, Nairo Quintana, Michele Scarponi (zleva).

Giro poprvé startovalo v jiném státě v roce 1965, bylo to San Marino. Následovalo Monaco (1966), belgické Verviers (1973), Vatikán (1974), Atény (1996), Nice (1998), nizozemský Groningen (2002), belgický Seraing (2006), Amsterdam (2010) a naposledy dánský Herning (2012).

Letošní Giro se ponese i ve znamení vzpomínky na legendárního Marka Pantaniho, protože v únoru uplynulo deset let od jeho tragické smrti. Organizátoři proto zařadili do itineráře třeba stoupání Monte Carpenga, oblíbený kopec Il Pirata v tréninku. Stejně jako horské dojezdy v místech Oropa a Montecampioen, kde vybojoval dvě nejslavnější etapová vítězství.

giro krajina 1

Závodu se zúčastní 198 cyklistů z 22 týmů. Průměrný věk jednoho z nich je 28 let a 174 dní. Nejstarším v pelotonu bude Ital Alessandro Petacchi z týmu Omega Pharma-QuickStep (40 let, 129 dní), nejmladším Kolumbijec Sebastian Henao ze Sky (20 let, 280 dní). Celkem 58 cyklistů prožije na Giru debut. Nejstarší sestavu vysílá do boje Kaťuša (věkový průměr 33 let a 145 dní), nejmladší na divokou kartu startující formace Bardiani-CSF (24 let, 218 dní).

Vítěz Gira 2014 získá za triumf prémii 200 000 eur, za etapové vítězství se bere 11 tisíc a za každý den v růžovém dresu lídra 1000 eur. Celkem organizátoři rozdělí na prémiích 1 378 000 eur.

Na startu chybí obhájce loňského prvenství Vincenzo Nibali, který letos Giro vynechal a chce se pokusit vyhrát Tour. Kde hledat největší favority? V první řadě je to Nairo Quintana. Kolumbijec z Movistaru sice původně počítal s Tour, ale vedení týmu chtělo předejít jejich boji o post lídra s Valverdem a direktivně rozhodlo, že Quintana pojede Giro. Ten z toho nebyl nadšen, ale ve finále musel verdikt přijmout. „Mám ty nejvyšší ambice, ale myslím, že favoritů je víc a naše šance jsou vyrovnané,“ uvedl Quintana na tiskové konferenci v Belfastu.

quintana k giru TK

Nairo Quintana by jel místo Gira radši Tour.

Na Giru bude startovat poprvé, vloni při svém debutu na Tour skončil druhý. „Tým je postaven na něj, bude mít maximální podporu. Měl by toho využít k umístění na pódiu,“ uvedl sportovní ředitel Movistaru Eusebio Unzue.

Dalším velkým favoritem je ostřílený kozák Joaquim Rodríguez z Kaťuši. Jede už svou 19. Grand Tour, Giro absolvuje posedmé. Nejlépe skončil před dvěma lety druhý, když vítězství ztratil až v závěrečné časovce. „Letošní Giro by mi mohlo hodně sedět. Na rozdíl od Tour, kde je na konci dlouhá časovka. Chci Giro vyhrát a rád bych pak zkusil bojovat o vítězství i na Vueltě,“ prozradil zkušený Španěl, jemuž by devět dojezdů na kopec mělo hrát do karet. 

rodri uran cadel

Rodríguez, Urán, Evans. Bude se na konci Gira někdo z nich smát po vítězství?

Otázkou je, jak se s těmi nejprudšími stoupáními vypořádá další z favoritů, Australan Cadel Evans z BMC. Formu má, vyhrál Trentino, ale Giro, to je jiné kafe. Je sice lepší časovkář než Rodríguez, ale obě individuální časovky na letošním Giru jsou profilově hodně náročné (jedna je vyloženě horská), což výhody Evanse smazává. Otázkou je, jak s BMC zvládne úvodní týmovou časovku v Belfastu na 21,7 km.

Sedmatřicetiletý Evans, to je podobný příběh jako Quintana. Chtěl na Tour, kterou v roce 2011 vyhrál, ale tým rozhodl, že jede Giro. Na něm bude startovat počtvrté, před rokem skončil třetí. „Tým mě chtěl na Giru a ne na Tour, tak jsem tady,“ řekl Evans. „Ale když vím, že nejedu Tour, můžu veškeré síly nechat na Giru,“ podotkl Australan, jenž na Tour nechyběl posledních devět let.

K dalším adeptům na pódiové umístění patří vloni druhý Kolumbijec Rigoberto Urán, lídr Omega Pharma-Quick Step. Tři týdny trénoval v Kolumbii a před Girem skončil celkově čtrnáctý na Romandii. „Po dlouhé době jedeme na Grand Tour s těmi největšími ambicemi na celkové pořadí,“ prozradil sportovní ředitel Omegy Davide Bramati.

purito zonco

Zaútočí Purito Rodríguez na Zoncolanu?

Urán do týmu přišel v zimě ze Sky a na Giru bude mít stoprocentní podporu, protože spurtér Cavendish si místa Gira vybral Kalifornii a domestici nebudou muset dělit své úsilí. „Vloni jsem byl druhý a letos ode mě spousta lidí čeká vítězství. Ale bude to hodně těžké,“ přiznal sedmadvacetiletý Kolumbijec.

 První tři etapy se konají mimo italské území. Začíná se v Severním Irsku, peloton se pak po dvou dnech v Beflastu dostane i do Irska., cíl 3. etapy je v Dublinu. Poté následuje letecký přesun do Itálie a den volna. Giro končí 1. června, vítěze by měla určit předposlední brutální etapa s pekelným stoupáním na Monte Zoncolan.

Přehled etap Gira ZDE

 

Připomeňte si loňský ročník:

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.