Froome slaví hattrick, závěr Gira pro Bennetta

27. 5. 2018, 22:34

Chris Froome se stal prvním britským vítězem Gira v historii. Prvenství ve 101. ročníku vybojoval lídr stáje Sky díky heroickému výkonu v páteční etapě, kterou vyhrál po 80kilometrovém sólu. Nyní už má na kontě triumfy ze všech Grand Tours.

chrisatrofejjjgiro

Čtyřikrát vyhrál Tour (2013, 2015, 2016, 2017), vloni Vueltu a nyní Giro. Je možné, že o prvenství z Vuelty ještě zpětně přijde kvůli pozitivnímu dopingovému testu, ale v tuto chvíli je vítězem všech tří Grand Tours.

Od loňské Tour navíc nepoznal na Grand Tour hořkost porážky. „Tři po sobě... Asi mi to bude ještě pár dní trvat, než si uvědomím, co se povedlo. Pro každého cyklistu je splněný sen, když vyhraje všechny Grand Tours. A když se to povede v rozmezí deseti měsíců, je to neskutečné,“ přiznal Froome, jenž vyhrál i vrchařskou soutěž.

smajklkriss

„Musím se snad štípnout, že se mi to nezdá. V některých chvílích Gira už jsem nevěřil, že by se to mohlo podařit,“ přiznal a vítězství věnoval těhotné manželce Michelle. „Já sváděl boje na Giru, ona doma bojuje s těhotenstvím. Moc se na nový přírůstek do rodiny těšíme, bude to v srpnu,“ prozradil.

Závěrečná etapa na okruzích v Římě byla neutralizována kvůli protestům závodníků ohledně bezpečnosti trasy, takže Froome v poklidu přijel 16 minut za vítězem, kterým se stal Ir Sam Bennett (Bora-Hansgrohe). To, že se nebudou odstupy započítávat do pořadí, rozhodla jury už v průběhu třetího okruhu, takže to bylo zajímavé jen pro sprintery a jejich týmy.

Lídři nebojovali, Froome přijel do cíle e ztrátou bezmála 18 minut po boku svých šesti kolegů ze Sky, kteří Giro dokončili. Byli to Wout Poels, David De la Cruz, Sergio Henao, Kenny Elissonde, Salvatore Puccio a Christian Knees. Nedokončil pouze zkušený Bělorus Vasil Kiryjenka, jenž odstoupil v 19. etapě.

Na etapové vítězství to měl skvěle rozjeté Quick-Step Floors V závěru odváděl pro Eliu Vivianiho perfektní práci Zdeněk Štybar, který jel na špici následován dalšími dvěma kolegy a Vivianim. Bennett tam byl sám, ale nepanikařil a celou dobu se držel za zadním kolem Vivianiho. Nakonec byl rychlejší a slavil třetí prvenství na letošním Giru.

„Moc jsem s tím nepočítal, protože jsem předchozí dva dny v horách trpěl. Ani pořádně nevím, jak se mi povedlo vyhrát,“ říkal šťastný vítěz.

Za Froomem skončil druhý s odstupem 46 sekund obhájce prvenství Tom Dumoulin (Sunweb), třetí byl Kolumbijec Miguel Ángel López z Astany, který ztratil skoro 5 minut.  Navíc získal, i bílý dres pro nejlepšího mladého závodníka. Sprinterskou soutěž vyhrál Viviani, nejlepším týmem byl Sky.

Giro dokončili všichni tři čeští cyklisté. Jan Hirt (Astana) byl 46., Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott) 55. a Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) 80.