SuperCycling.cz

Raboň o Giru: Je to nejlepší Grand Tour ze všech

9. 5. 2014, 09:27

Bývalý výborný silničář a dnes úspěšný biker František Raboň působil osm let v zahraničních profitýmech nejvyšší kategorie. Absolvoval celkem sedm Grand Tour: pětkrát jel Giro, dvakrát Vueltu. A pro Giro má současný člen bikové stáje Specialized Racing jen slova chvály. „Podle mě i řady dalších kluků je to nejlepší Grand Tour,“ tvrdí Raboň.

V dresu T-Mobile absolvoval svou první Grand Tour v roce 2006.

V dresu T-Mobile absolvoval svou první Grand Tour v roce 2006.

„Já sice nikdy nejel Tour, ale podle kluků, kteří tam startovali, je na Giru celkově lepší atmosféra a není tam tolik toho stresu. I když na druhou stranu jde o první Grand Tour sezóny a každý má dost sil i velkou motivaci,“ říká Raboň.

Giro je podle něj vždycky očistec. „Strašně tvrdý závod,“ vysekne bez váhání. „Poslední dva dny už všichni nadávají, ale týden po dojetí už se těší na další ročník.“

fery 3

V roce 2011 vyhrál s HTC na Giru týmovou časovku.

Proč mají cyklisté tak rádi Giro? „Je to jediná Grand Tour, kam si týmy nevozí kuchaře. Itálii mají snad všichni cyklisti rádi. Když přijedete na hotel, všichni jsou nadšeni, že tam mají profitým. Vyjdou vám ve všem maximálně vstříc. To se třeba s Francií nebo Španělskem nedá srovnat. Když si vzpomenu na Vueltu, tak jsme tam vždycky měli strašné jídlo a na závody chodilo málo lidí,“ prozrazuje Fery. „V Itálii se při Giru na měsíc zastaví čas. Je vidět, jak tím celý národ žije. Je to svátek pro všechny. I když se jede etapa 200 kilometrů po rovině, všude stály špalíry lidí,“ popisuje.

Bylo mi jednadvacet a po třech měsících u profíků jsem dostal šanci jet Grand Tour. V týmu s Ullrichem, Rogersem nebo Gončarem. František Raboň

Když vzpomíná na své starty na Giru, musí vyzdvihnout hned ten první v roce 2006 v dresu německého gigantu T-Mobile. „Bylo mi jednadvacet a po třech měsících u profíků jsem dostal šanci jet Grand Tour. V týmu s Ullrichem, Rogersem nebo Gončarem. S Gončarem mě dokonce dali na pokoj, mlaďoch s veteránem... A po pěti dnech jsme na pokoji měli růžový dres lídra, do kterého se Gončar oblékl,“ vzpomínal Fery.

Závod pro něj byl ohromným zážitkem. „Pět dní před koncem mě tým chtěl odvolat, abych se neutavil, ale já to chtěl za každou cenu dojet. Vůbec mě nenapadlo, že bych zabalil,“ přiznal. Nakonec skončil na 147. místě.

Za favority letošního ročníku považuje Quintanu, Evanse, Rodrígueze nebo Urána. „Počítám, že Quintana s Rodríguezem budou chtít na ostatní najet něco v kopcích, pro Evanse zase hovoří lepší časovky. Zkušenosti už z těch favoritů mají všichni. Nejvíc Evans s Rodríguezem, ale jde i o to udržet si formu a jeden den nerupnout. Můžou rozhodnout maličkosti. Ale když mám říct jedno jméno, tipnul bych si Quintanu. Má k ruce silný tým a Giro by mu mělo sedět,“ odhaduje Raboň.

fery k giru 2

V barvách Omega Pharma-Quick Step se na Giro nepodíval, ale jel Vueltu.

Nemyslí si, že by někdo, kdo pojede o pódium na Giru, mohl to samé zopakovat i na Tour. „Dnes už je podle mě vyhrát tyhle dva závody v jednom roce skoro nemožný. Možná dřív, ale v poslední době se už dost lidí spálilo. Podle mě je jediná možnost jet na Giro jako lídr a pak na Tour třeba jako superdomestik,“ míní Raboň.

Účasti na Giru Františka Raboně

2006: T-Mobile

147. místo, 2. v týmové časovce

2007: T-Mobile

79. místo

2008: Columbia

101. místo, 3. v týmové časovce

2010: HTC-Columbia

134. místo, 3. v týmové časovce

2011: HTC-High Road

vítězství v týmové časovce

odstoupil ve 14. etapě

„Je to jediná Grand Tour, kterou jsem nedokončil. Třináct etap jsem pracoval pro Cavendishe s Renshawem. Vybralo si to takovou daň, že mě v kopcích té těžké etapy museli sundat z kola. Byl jsem vyřízený.“

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.