SuperCycling.cz

Favorité šetřili síly na hory, po úniku vyhrál Pirazzi

28. 5. 2014, 18:56

Stefano Pirazzi získal pro italský kontinentální tým Bardiani-CSF třetí etapové vítězství na letošním Giru. Prosadil se díky ataku kilometr před cílem z vedoucí skupinky uprchlíků, které favorité nechali jet. Quintana a spol. dorazili s více než patnáctiminutovou ztrátou, protože šetřili síly na nadcházející horské etapy.

Radost Stefana Pirazziho byla veliká.

Radost Stefana Pirazziho byla veliká.

Po přetěžkém dni na Gavii a Stelviu se dalo čekat, že by i vzhledem k dalším náročným etapám mohl slavit úspěch únik, a to se také stalo. Než však odjela skupina, která nikomu nevadila, trvalo to hodinu a půl, během níž byla průměrná rychlost 51 km/h!

Po 80 kilometrech vyrazilo z balíku 25 lidí, každý z nich se ztrátou v řádech několika desítek minut. Nikoho to nepálilo, a tak náskok rychle narůstal. Peloton přestal jet a bylo jasné, že únik vydrží. Čelní skupina se v závěru za deště nadělila, z vedoucí pětky na kilometru úspěšně atakoval Pirazzi a náskok pár metrů před svými pronásledovateli udržel.

movistar tape 17

Tým Movistar svého lídra držel celý den schovaného.

„Věděl jsem, že ve spurtu bych neměl šanci na vítězství, tak jsem neměl jinou možnost, než to zkusit. I když jsme hodně mladý tým, je to naše třetí vítězství a můžeme na sebe být pyšní,“ říkal do televizních kamer vítěz.  Peloton s favority měl nakonec zásek 15:36 min.

nairo 17 tapa rose

Růžový Nairo Quintana.

Před etapou se sešli sportovní ředitelé jednotlivých týmů a řešili ještě zmatky předchozího dne na Stelviu. Údajně hrozil i bojkot etapy, ale nakonec se odstartovalo podle plánu. Během dne se však neustále objevovala řada negativních reakcí směrem k organizátorům za úterní paskvil.

Pan Vegni by měl jet domů, měl by rezignovat. Vůbec se nestará o závodníky. Patrick Lefevere, sportovní ředitel OPQS o řediteli Gira

Zřejmě nejdál zašel Patrick Lefevere z Omega Pharma-Quick Step. „Pan Vegni by měl jet domů, měl by rezignovat,“ obul se do ředitele Gira. „Vůbec se nestará o závodníky. A není to poprvé. Já svoje závodníky platím, ne on. Platy nás stojí několik miliónů eur a oni nám dávají hovno, nějakých 60 tisíc eur za to, že jedeme tenhle přetěžký závod. Naše závodníky to stojí spoustu úsilí,“ nebral si servítky Lefevere. „Za všechny ty zmatky mohou organizátoři, ne rozhodčí ani nikdo jiný. A měli by z toho vyvodit důsledky.“

Rozčiloval se asi taky hlavně proto, že o růžový dres přišel Urán z jeho týmu. „Troufám si tvrdit, že byl včera růžový dres ukraden. Nejde o to, jestli je Quintana lepší vrchař, jde o principy. Urán mohl ten dres ztratit, ale třeba později. Cyklistika chce být velkým sportem, jenže pokud to půjde v těchto kolejích, nikdy se jím nestane,“ dodal sportovní šéf stáje Omega Pharma-Quick Step.

Na účastníky Gira, kterých v závodě po dnešku pokračuje 160, čeká ve čtvrtek těžká horská etapa se dvěma vrchařskými prémiemi první kategorie: Passo San Pellegrino (1918 m), kam se začne stoupat krátce po startu, a pak 15 km dlouhý kopec do cíle v nadmořské výšce 1760 metrů. Mezi tím ještě jedna dvojka.

17. etapa (Sarnonico-Vittorio Veneto, 208 km):

1. Stefano Pirazzi (It./Bardiani-CSF) 4:38:11 hod.

2. Tim Wellens (Belg./Lotto Belisol)             

3. Jay Mccarthy (Austr./Tinkoff-Saxo)                     

4. Thomas De Gendt (Belg./Omega Pharma-Quick Step)     

5. Matteo Montaguti (It./AG2R) všichni +3              

6. Jussi Veikkanen (Fin./FDJ.fr) +28

 

Průběžné pořadí:

1. Nairo Quintana (Kol./Movistar) 73:05:31 hod.

2. Rigoberto Urán (Kol./Omega Pharma-Quick Step) +1:41

3. Cadel Evans (Austr./BMC) +3:21

4. Pierre Rolland (Fr./Europcar) +3:26

5. Rafal Majka (Pol./Tinkoff-Saxo) +3:28

6. Fabio Aru (It./Astana) +3:34

7. Domenico Pozzovivo (It./AG2R) +3:49

8. Wilco Kelderman (Niz./Belkin) +4:06

9. Ryder Hesjedal (Kan./Garmin Sharp) +4:16

10. Robert Kiserlovski (Chorv./Trek Factory Racing) +8:02

 

 

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.