SuperCycling.cz

Favorité se ukázali: Giro vede Contador, Kreuziger čtvrtý

13. 5. 2015, 18:12

Hned v první etapě s dojezdem na kopec letošního Gira o sobě dali řádně vědět největší favorité a měnil se majitel růžového dresu lídra. Je jím Španěl Alberto Contador, stájový kolega Romana Kreuzigera z Tinkoff-Saxo. Vede o dvě vteřiny před Fabiem Aru (Astana), třetí Richie Porte (Sky) ztrácí dvacet sekund.

alberto-gire-new-leidre-hore

Contador překvapil atakem 4,6 km před cílem v Abetone v nejtěžší části kopce. Byl tak brutální, že jeho největším rivalům chvilku trvalo, než zareagovali. Ale po pár stovkách metrů už u něj byli Aru i Porte, posléze se tam dotáhl ještě stájový kolega Arua Mikel Landa. Chyběl však Rigoberto Urán (Etixx-Quick Step).

Tři největší esa si vzájemně nastoupila, ale nic z toho nebylo. Do cíle přijeli všichni společně na třetím, čtvrtém a pátém místě. Aru vzal čtyři bonifikační vteřiny za třetí příčku.

Etapu vyhrál Slovinec Jan Polanc z Lampre-Merida, který na začátku kopce nastoupil z vedoucí pětičlenné skupiny uprchlíků a v cíli byl o 1:31 min. dříve než druhý Sylvain Chavanel (IAM), další z úniku. Ten však vydržel tak tak, Contador a spol. ho na pásce dojeli. „Na první vítězství jsem čekal dlouho. Letos jsem skákal mnohokrát do úniků, ale nikdy to nevyšlo. Teď konečně ano. Je to neskutečný pocit,“ radoval se Polanc po životním triumfu.

polanc vyhrava tap

Vítěz etapy Jan Polanc.

Ve skupině za největšími favority přijeli do cíle i dva Češi Leopold König (Sky - 13. místo) a Roman Kreuziger (Tinkoff-Saxo - 16.). Za skupinkou Contadora zaostali o 22 vteřin. Další z favoritů Urán byl ještě o šest sekund pomalejší a průběžně na Contadora ztrácí už 1:22 min. Kreuziger je na výborném čtvrtém místě (+22 s), König třináctý (+1:24).

Contador vzal růžový dres možná daleko dříve, než mnozí čekali. Ale nemyslí si, že by kvůli tomu byl tým od zítřka pod tlakem. „Nic se pro nás nemění. Je klidně možné, že dres ztratíme třeba zítra, ale nejdůležitější pro mě je, mít ho v cíli v Miláně,“ řekl španělský lídr.

alberto atak porte girke

Atak podle něj nebyl dopředu plánovaný. „Vyplynulo to ze situace. Cítil jsem se dobře, tak jsem to zkusil. Někdy je pro mě lepší jet sám než ve větší skupině. Najeli jsme znovu něco na Urána, takže můžeme být spokojeni. Fabio i Richie byli hodně silní, přesto myslím, že je to po pěti etapách dobře rozjeté,“ prozradil Contador. „Alberto atakoval, protože měl v danou chvíli dobré nohy. Nebylo to plánované, ale prostě to zkusil,“ řekl do televizní kamery Roman Kreuziger.

ad cesi girke 5

Komentáře

Nemůžete přidávat komentáře dokud se nepřihlásíte. Prosím přihlašte se.

Zatím nebyl vložen žádný komentář.